Rusya'nın çok gizli "gözleri"

Rusya'nın bir süre öncesine kadar "çok gizli" tutulan "Uzay gözleri" artık sır değil...

Rusya'nın çok gizli "gözleri"

Uzay programları kapsamında uzay araçları ve pek çok uyduya sahip Rusya'nın, tüm bu araç ve uyduları takip ettiği Rus ordusunun kontrolündeki "Uzay Gözlem Merkezi" yarım asırdır varlığı dahi bilinmeyen bir merkez olarak kaldı.

Kazakistan'da bulunan tüm uzay uçuşlarının yapıldığı Baykonur Uzay Üssü gibi "Uzay Gözlem Merkezi'de aslında Rusya topraklarında değil.

Tacikistan'ın en ıssız noktasında bulunan merkezde çok sayıda teleskop uzayı gözlüyor, Dünya yörüngesinde ve dışındaki uydu hareketlerini takip ediyor.

Yeraltındaki kontol merkezinde ise 24 saat aralıksız çalışmalar sürüyor. Böylelikle Dünya yörüngesi'nde "kuş uçsa" Rus ordusu haberdar oluyor.

Kazakistan'daki Baykonur Uzay Üssü ise, birçok fırlatma rampası, 5 kontrol kulesi , 9 kontrol merkezi ve 1.500 km uzunlukta bir füze deneme alanına sahiptir. 2 Haziran 1955'te hizmete giren üssün genişliği kuzeyden güneye 80 km, doğudan batıya 130 km kadardır. Yapımı yaklaşık 2.5 yıl sürmüştü.

Tacikistan'daki merkez hakkında ise bu kadar detaylı bilgiler, medyada henüz yer almıyor.

Hürriyet

Okuyucu Yorumları

Toplam 11 Yorum

ABD'nin ay'a falan gittiğine inanmıyorum. Ama Rusya; ABD gibi değil. Uzay işini gerçekten kafaya takmışlar. Benim de merak ettiğim konular arasında bu uzay işi. Rusya illaki somut bilgiler elde etmiştir fakat insanlarla paylaşacaklarını düşünmüyorum. Çünkü; dünya dışındaki hayatların varlığının bilinmesi insanların korkmasına ve paniklemesine yol açacaktır. Rusya derinden derinden araştırmalara devam eder.

sovyetlr günümüzde olsaydı blki dünya 150 yıl öndeydi şimdi.

abi bu rusta ne böyleya benden bi yerden duydum rusyada dolaşırken 1. gün olmazsa 2.gün 2.gün olmazsa 3.gün illa pasaport kontrolü yapıoyr bu yüzden ülkede kaçak insanlar barınamıyor keşke bizim ülkemizde böyle olsa

Millet gözünü yukarılara dikmiş biz hala yerdeki olan bitenle ilgileniyoruz.Böylesi de başkalarının işine geliyor.

"ANCAK KENDİLERİNDEN SONRAKİLERİ DÜŞÜNEBİLENLER, MİLLETLERİNİ AŞAMA VE İLERLEME İMKANLARINA KAVUŞTURABİLİRLER!"
ATATÜRK

Adamlar çalışıyor...

ABD aya gitmiştir, buna karşı çıkanların kafasından şüphe ederim.Lakin şunu ifade edelim dünyada ki Uzay konusunda keşiflerin kapısını açan Korolev olmuştur.Keza Uzaya ilk uzay aracını Sovyetler, ilk canlıyı(bir köpek) ve ilk insanı(Yuri Gagarin) göndermişlerdir.Amerikalılarla ay konusunda yarışmışlar ve zaferi Amerikalılar kazanmıştır.Sovyetlerde buna karşın uzun süreler insanın yaşamsına müsade eden uzay istasyonu MİR'i yapmışlardır.

ABD gezegen keşivlerinde Mars''ı Sovyetlerse Venüs'ü tercih etmiştir.En uzağa Uzay aracı gönderen ve tüm gezegenleri inceleyen yine ABD'dir.Voyoger 1 ve 2 ile sonuçta ne ABD ne de Rusya başarısız olmamıştır.Muhtemelen bu iki süper güç ve rekabetleri olamsaydı hala 1940ların teknolojisi ile yaşıyor olurduk.

Teşekkürler ABD ve Sovyetler.

Yaw keşke bizim de böyle gözlerimiz olsa yaw.

Neden hep laf yapıyoruz yaw.

kesinlikle ruski uzayda iş yapar.çünki iss deler ve onlar korkmazlar hiç bişeyden

ilk ama ilk uzaya giden ulke Rusyadir..Uzayin kapilarini actilar...

Anlamadıgım bugun uzayda hayat var deseler dünyayımı terk edecegiz ne korkusu ne panigi ? zaten birçogumuz bunlara aşınayız. herşeyden ziyade bir uzaylı daha dogrusu faklı bir yaşam formu bulunması bence en buyuk kesif olur. bırakalım artık uzaylılar açıklanırsa panik havası oluşur laflarını hiç birşey oluşmaz. uztelik dahada iyi olur. açıklanmama konusuna gelince ya bulamadılar birşey yada buldular teknolojilerini kendilerine saklıyorlar

Teşekkürler ABD ve Sovyetler.

Neden ABD veya Sovyetlerde biz değil?

Bence tartışmamız gereken konu bu....

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir