Samsung'dan dünyanın en büyük SSD'si!

Samsung'un yeni SSD'si PM1633a, inanılmaz kapasitesiyle dev bir rekora imza atıyor!

  • Ercan Uğurlu
Samsung'dan dünyanın en büyük SSD'si!

SSD yarışı sürerken, performans artışının yanında elbette kapasite artışı da üreticileri rekabete sürüklüyor. Bu konuda Samsung, geçtiğimiz yıl 15 TB'lık bir SSD üzerinde çalıştığını duyurmuştu ve şimdi de çalışmasını tamamladığını açıkladı. Samsung, tam 15.36 TB'lık kapasitesiyle, şu an için dünyanın en geniş kapasitesine sahip SSD'sini satışa sunmaya hazır.

Samsung'un PM1633a adını verdiği 15.36 TB'lık SSD, son kullanıcıdan ziyade kurumsal müşterilere hitap ediyor. 12Gb/s Serial Attached SCSI (SAS) arayüzünü kullanan disk, geniş kapasitesine rağmen 2.5 inç form faktörüyle dikkat çekiyor. 256GB V-NAND bellek yongalarını kullanan disk, 48 katmanlı NAND hücreleriyle bu kadar geniş depolama alanı sunabiliyor. Selef model olan PM1633'te ise, 32 katmanlı 128Gb V-NAND bellek yongaları kullanılıyordu.

Samsung, 15.36 TB'lık PM1633a'nın fiyat bilgisini paylaşmış değil, fakat etiket birkaç bin doları bulacak gibi görünüyor...

Okuyucu Yorumları

Toplam 5 Yorum

vay canına. normal hddlerin sonu gelmiş desenize. çok iyi ya hem küçücük hemde dünya kapasite. birde ucuzladılarmı ki 1-2 seneye temelli ucuzlayacak gibi duruyor. çok iyi olacak.

türkiyede ucuzlaması çok zor en az 4 yıl

Teknoloji bu durdurulamıyor

Chipset yongaların gb/sn hızlarınıda yapsınlar bence yongalarada işlemci hemde mb hızlarınıda 140.000 iopslu işlemci 1gb ramde yongalarada iyi olurdu express satasıda 12gb/sn daha hızlı olur pcı express 16x 4.0 olur işte ozaman birde ssd de okuma yazma hızı ve iops hızıda yüksek olur heralde bu ssd ozaman tamamdır işte hız işi 1tb kopyalama yarım saate iner ama saniyde kaç mb kopyalama yapar bilinmez

Dünya'nın en büyük ssd'si mi yoksa en yüksek kapasiteli ssd'si mi?

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost