Irak'ta hızla büyüyen hacker tehlikesi

İç savaşın halen devam etmekte olduğu komşumuz Irak, şimdi de hacker'ların saldırısıyla sarsılıyor.

Irak'ın en bilinen hacker'ı: "Iraqi Diver"

Irak'ın en bilinen hacker'ı: "Iraqi Diver"

Hussein'e göre söz konusu personelin olayın hemen ardından Hussein'in ekibine danışması, olası bir hacker faciasının da önüne geçmiş oldu.

Zone-H.org sitesine göre Irak'ın en tanıdık hacker'ı olan 'Iraqi Diver'ın 2005 yılından bu yana neredeyse 1.500 kadar web sitesini hack'lediği sanılıyor.

Web sitelerine sürekli saldırmaktan kaçınan Iraqi Diver, bunun yerine daha çok ABD'nin Irak'tan bir an önce ayrılması gerektiğini ifade eden mesajlarını dünyaya duyurmaya çalışıyor.

ABD başkanı Bush'a karşı da son derece ağır ifadeler kullanan Iraqi Diver, İçişleri Bakanlığı'ndan ülkenin Elektrik ve Kominikasyon şirketlerine, Irak bankalarından diğer önem derecesi yüksek olan birçok bilgisayarları kendine hedef seçmiş durumda.

Symantec'te çalışan bir güvenlik uzmanına göre, daha çok adını duyurmak için bu işlere kalkıştığı sanılan hacker'ın bugüne kadar bunca sistemi çökertmesinin en büyük nedeninin gereken önlemlerin zamanında alınmamasıydı.

Hacker saldırılarının son yıllarda tavan yaptığı Irak'ta, son birkaç yıldır bazı terörist grupların ülke çapındaki ağ bağlantılarına sızarak, hedef seçtikleri birçok sistemi hack'lediği sanılıyor.

British Telecom'un IT güvenliğinin ilk ismi olan Bruce Schneier ise Irak'ta artan hack saldırılarına farklı bir perspektiften bakıyor.

Schneier'in bu konudaki savı ise şöyle: "Irak'ta hacker'ların olması aslında çok enteresan ve fantastik bir durumdur bana göre. Eğer Iraklılar da hacker olabiliyorsa, ben şunu anlarım: Demek ki bunların açlık gibi bir sorunları yok, ya da hayatlarıyla ilgili çok daha önemli sıkıntıları çoktan çözmüşler."

Selim Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 5 Yorum

Dalga geçtiğimiz Irak'a bak abi...

hacker ne demek bilmiyolar heralde "Iraqi Diver" sadece defacer yani web sayfalarını hacklemekle yetinen (daha iyisini yapamayan) kişidir hackerlık ise bu değilidir

En güçlü anti-hackin donanımına sahip ama pop-up penceresini bile engelleyemior..xD

ne anti hack donanımıymış bee...zaten kafası çalışsa pc başındaki adam pop-up penceresindeki OK tuşuna basmaz..

bu tür kişilere hacker demek biraz saçma olur bence,
hackerlık o kadar değil. Anladıgım kadarı ıle bu arkadas kendını gelıştırme bır seyler öğrenme cabasında, ama suda bır gerçektır kı, sql bilen herkez web sitesi hacklıyebilir bu konuda sayısız makale var. ama gerçek hackerlık bu değildir sistemleri bilmek güvelik açıklarını bilmek araştırmak ve geliştirmektir. bunu topluma mal etmek yanlıştır bu kişi kendi zevki için site hackliyor bunu ırak toplumuna mal etmek yanlış olur gelsin bizden ders alsın derim
Hackerlık nasıl olurmus öğrensin..
www.cyber-warrior.org

Sen de yorum yaz

 Bu konuda okuyacaklarınız
CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir