SimCity geliştiricisi Maxis kapatıldı!

Efsane oyunlarıyla büyük ün kazanan dev oyun stüdyosu, şok bir kararla tarih oluyor!

  • Zeynel A. Öztürk
SimCity geliştiricisi Maxis kapatıldı!

Electronic Arts cephesinden gelen haberlere göre oyun firması, Maxis'in ana merkezi olan Emeryville stüdyosunu kapatıyor. Maxis, SimCity, The Sims ve Spore gibi oyunlarla tanınıyordu.

Maxis, hayatına 1987'de simülasyon oyunlarıyla başlamıştı. Sim serisinin 1990'larda ün kazanmasıyla firma, EA'nın en önemli dört geliştiricilerinden biri haline geldi. Firma 1997'de EA tarafından satın alındı. Maxis, 2013'te SimCity'nin çevrimiçi çalışan bir sürümünü yayınlamış, ancak bu sürüm bazı teknik sıkıntılar yaşamıştı. Daha sonra yayınlanan Sims 4 de hayal kırıklığına yol açmıştı. Kapanmada yaşanan teknik sorunların ve başarısızlıkların etkisinin olup olmadığı bilinmiyor.

SimCity, Spore ve Galactic Adventures gibi oyunların tasarımcılığını yapan Guillaume Pierre'ın Twitter'da dün yaptığı şu açıklama, son zamanlarda çıkan kapanma dedikodularını doğrulamış oldu:

"Eğlenceli 12 sene geçirdik, ancak ışıkları kapatıp anahtarı kapının altına bırakmanın zamanı geldi. #RIPMaxisEmeryville"

EA ise henüz Maxis'le ilgili herhangi bir açıklama yapmadı. Bu gelişmenin SimCity ve diğer Maxis oyunlarının geleceğini nasıl etkileyeceği de şimdilik belirsiz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 9 Yorum

Gidip kapının altından anahtarı alalım :))) İçinde kayda değer mallar vardır :))

EA bünyesinde kalan kim kaldı ki? Westwood Studios'u da satın alıp kapatmışlardı. Red Alert serisi de böylece tarih oldu. RA3'ü kendileri yaptı. Onda da birşey çıkmadı. Sonra eşi, benzeri de gelmedi. Hep aynı EA işte.

Bu kötü olmuş. Bence sims 4 ile simcity nin online versiyonu çok güzeldi. İki oyununda grafikleri süperdi. Keşke maxis i Microsoft satın alsaydı daha iyi olurdu.

simdi sims yokmu

Eaya uzuluyotum nfs olmasa napar acaba

Cities XL alışmak lazim

Ea nın elinde bi battlefield bide nfs serileri kaldı sağlam olan onlarıda batırıcak bu gidişle eskiden fazla rakibi yoktu şimdi çok sağlam rakipleri var favorim ubisoft. Crytek de olmasa batacak ea (Crytek dağıtımı yayımı ea nın diye biliyorum)

Mstar'a buyrun ozaman :)

ea games harbi elindeki oyunların kıymetini bilmiyor. nfs serisi nfs rivals ile saçmaladı, fifa serisi fifa 12'den itibaren zaten saçmaladı bu ne yahu ? bu ne rezalet !

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play