Sonunda o da hack'lendi!

Önce YouTube hack'lendi, sonra Apple... Ama hiç kimse bu sitenin de hack'leneceğini tahmin edemezdi.

  • Gökay Özbudak
Pirate Bay hacklendi!
Sanal korsanlığın amiral gemisi batıyor mu?

Sanal korsanlığın karanlık sularında fırtınalı günler yaşanıyor. Arjantinli bir hacker olan Ch Russo, iki ortağıyla birlikte dünyanın en popüler torrent sitesi olan Pirate Bay'in güvenlik açığını yakalayarak kullanıcı listesini ele geçirdiğini açıkladı.

Krebs adlı güvenlik blogunda yayımlanan söyleşide, Pirate Bay'de yazılımdan kaynaklanan birden fazla zaaf keşfettiklerini söyleyen Russo, bu zaaflardan yararlanarak 4 milyon üyeye ait kullanıcı adı, e-posta adresi ve internet sayfası gibi bilgileri ele geçirdiğini açıkladı.

Russo, bu bilgileri Amerika Müzik Endüstrisi Birliği (RIAA) ve Amerika Sinema Filmi Birliği (MPAA) gibi kurumlara satmayı kısa bir süreliğine düşündüğünü, ancak vazgeçtiğini söyledi.

Peki amacı neydi?

Pirate Bay çılgın dalgalarla savaş veriyor...

Korsanla mücadele etmek için en küçük kozu bile değerlendirmeye dünden razı kurumların ele geçirmek için ödeyebileceği miktarı elinin tersiyle iten Russo, amacının para kazanmak değil, insanlara bilginin o kadar da iyi korunmadığını göstermek olduğunu açıkladı. Russo'nun asıl amacı, bu olayı kullanarak ürettiği Impassioned Framework adlı güvenlik yazılım paketini tanıtmak ve şirketlere satmak.

Pirate Bay'in 4 milyon kullanıcısı rahat bir nefes almış olmalı. Konuyla ilgili Pirate Bay'den gelen tek yorum ise, siteye girmeye çalışan kullanıcıların karşılaştığı, güvenlik açıklarını kapatmak için yapılan bakım çalışmasına dair mesaj.

Okuyucu Yorumları

Toplam 9 Yorum

sizce facebook 2011 den önce 1 milyar üyeye ulaşabilecek mi?

onu satsa nolcak satmasa nolcak.

ben hackerların psikolojik sorunları olan insanlar olduğuna inanıyorum.

ne kadar da boş bir tehtid. S,teye uye olmak suc değil, Bahsi gecen kıytırık firma hiç bişey elde edemezdi bu satış işlemi gerçekleşseydi..

satsalardı halimiz ne olurdu acaba :)

ben olsam çoktan satmışdım :D:D

"Russo, amacının para kazanmak değil, insanlara bilginin o kadar da iyi korunmadığını göstermek olduğunu açıkladı."

Madem öyle devlet ya da ordu veritabanına falan girseydi. Pirate Bay'i hacklese nolur?

Russo, bu bilgileri Amerika Müzik Endüstrisi Birliği (RIAA) ve Amerika Sinema Filmi Birliği (MPAA) gibi kurumlara satmayı kısa bir süreliğine düşündüğünü, ancak vazgeçtiğini söyledi.
------------------------------------------------------------------------------

bende bir torrent sitesinden elde ettiğimi iddia ettiğim 10.000 adet e-mail listesi ile Amerika Müzik Endüstrisi Birliği ve Amerika Sinema Filmi Birliğinden para isteyim sanki bunu sahtekarlığını yapmak zor birşey! Russo bu bilgileri satamamasının sebebi satmaktan vazgeçmekten değil muhtemelen satmak istediği adamlar almamıştır :)

bu haberde hackerları savunanlara kapak olsun adamların nasıl kaypak oldukları olduğu ortaya çıktı!

Kimisi demişki o listeyi satsa ne olacak.pardon ama senin yaptığın her işlem kayıt ediliyor.sen sanıyor musun ki sadece o listeyi alıp bıraktı.veritabanınıda almıstır.listeyi calacak kadar girmiş ordan 2 tıklamayada veritabanını alır buyuk ıhtımal.o veritabanında ordakı uyenın her işlemi kaydedilir.indirdiği bindirdiği hersey.o yuzden cok sey olur.

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play