Surface'e kafayı taktı

Ünlü sitenin Windows'u yerden yere vuran yazısındaki "saçmalıklar" yok artık dedirtti!

  • Berk Toparlak
Surface'e kafayı taktı

Microsoft'un Windows RT'li Surface tableti, çıktığı günden bu yana gerek satış rakamları gerekse kullanıcılardan gelen olumlu geri dönüşler sayesinde yazılım devini mutlu etmeyi sürdürüyor. Ama gelin bunu bir de Inc.com'a anlatın!

Ünlü ekonomi sitesi Inc.com yazarlarından Geoffrey James, Windows 7'li bilgisayarında karşılaştığı virüs yüzünden Surface ve genel olarak Microsoft'a kafayı takmış durumda. James, Windows RT'li Surface tabletlerin asla başarılı olamayacağı düşünüyor. Sebebi ise Windows işletim sisteminin genel olarak virüslere yatkın olmasıymış.

Eğer Windows RT, Windows 8 ve daha eski Windows sürümlerinden bambaşka bir yapıya sahip olmasaydı, James bir derece tutarlı olabilirdi. Ama Windows RT, herhangi bir virüslü yazılım çalıştırmamak üzerine kurulu bir işletim sistemi ve şimdilik virüs gibi bir sorunla karşılaşması mümkün değil.

James'in Windows RT'nin "açığını yakaladığı" bir başka konu ise, işletim sisteminin çalıştırdığı masaüstü uygulamalarının "dengesizliğe" yol açması. Ancak James'in unuttuğu bir diğer nokta şu ki; Windows RT, geleneksel masaüstü uygulamalarını zaten çalıştıramıyor.

Sadece Windows 7'li bilgisayarında karşılaştığı virüs yüzünden (ki orası da ayrı bir muamma) tüm Surface tabletleri ve Windows'u adeta virüs çöplüğü olarak gören James, umarız önümüzdeki günlerde argümanlarını daha mantıklı temellere dayandırır.

Okuyucu Yorumları

Toplam 8 Yorum

salaklığın pirim yaptığı bu dünyada zaten mantıklı argümanlara ihtiyacı yok.

Yazıyı çok karamsar ele almışsınız bence, bu bakış açısıda doğru fakat James in dediği bazı noktalarda doğru. 1-Windows RT ve WinRT birçok kişinin kafasını karıştırdı buna geliştiriciler dahil, bu sebeple genel teknoloji üreticileri, donanım üreticileri, yazılım geliştiriciler pozisyon almakta zorlanıyor. 2-Windows 8 Intel İşlemciler ve ARM işlemciler için farklılıklar yapmak zorunda ayrıca Telefon gibi cihazlar için daha farklı bir çizgi çizmek zorunda. Bunlar uygulama geliştirmeyi zorlaştırmakta. Bu market üzerinde yazılım miktarının ve sistemler arasında uyumsuzluğun diğer sebebi 3-Windows 8 için gelişitiricilerin birçok kısıtları ve XAML üzerinde yeterli olmayan bilgi birikimleri var. 4-Dağıtım sırasında Visual Studio malesef dağıtım araçlarını eski mantıktan farklı bir çizgiye taşımış. 5-Lokal veritabanı ile çalışan on binlerce uygulama ne yapacağını tam olarak bilmiyor lokal veritabanı desteği yok. vs.vs Sonuç olarak bu bir geçiş süreci James in haklı olduğu noktalar var, süreç sancılı olmak zorunda bu süreçte Dos tan Windows a geçiş ten daha fazla yapısal değişim var herkes anladığı noktadan konuyu ele alıyor bence. Benim anladığım ise Kontrak yapıların ilerleyeceği servis sistemlerinin XAML üzerine kurgulanacağı müthiş yapıların geldiği.

@05 Ara 2012 14:35 yazdıklarına katılmakla beraber haberin içeriği ile ilgili bir alaka kuramadım. sen kendi sazını çalmışsın kardeş

Bizene yada kimene biz anlamayız bu tip şeylerden. Yorum yapanlar nasıl yorum yapıyor anlamıyorum. Kısacası bizler eziğiz. Bu tip şeylerle işimiz olmaz.

Adam haklı windows demek antivirüs firmalarına para kazandıran firma demek!!!

iyide haklılar bunların nesi saçmalık...

Evet windows daha fazla virüse maruz kalıyor çünkü windows bir işletim sistemi ve insanların her ihtiyacına cevap veren yazılımları rahatça kullanabilme imkanı veriyor, galiba virüsleri oluşturup yayanlar da biliyor ki windows bir işletim sistemi diğerleri sadece diğerleridir hepsi bu, kale alınsalar ve tercih edilip çokça kullanılsalardı onlar içinde bu tür zararlı yazılımlar için zaman harcarlardı ama gerek görmediklerinden kale almadıklarından bunla zaman harcamıyorlar sanırım, ayrıca virüsten şikayet edenler neden önlemi tedbiri kendileri almıyor da ipi illaki bir firmeye bırakıyorlar, ben kendim kullandığım bir teknolojik aracın kontrolünüde güvenliğinide kendim sğlarım, bunu tutup bir yazılım firmasından beklemem, cihazda yazılımsa benimse keyfinide ben çıkarırım, tedbirinide ben alırım, özgür olmak budur, bilmiyosam güvenlik ve önlemi tutup başkasından beklemem bu özgürlüğümün kontrolünü başkasına bırakmaktır, buda bana göre değil beceremiyosam kullanmam en mantıklısı bu, tekelci zihniyetide sevmem, mesela apple kullanacağıma microsoftu tercih ederim, ama microsoftu tercih edeceğim yerde keşke açık kaynak kodlu makul mantıklı yeterli bir yazılım olsada onu kullanam bu defa tercihimde o yönde olurdu...

Diğer işletim sistemlerinin (özellikle mac) piyasada arttığını görün bakın nasıl ağlıyorlar anti virüs anti virüs diye...

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play