Suyla şarj, yakın gelecekte gerçek olabilir!

Telefon pillerini sarj etmek için kimsenin hayal bile etmediği bu yöntem, yakında gerçek olabilir!

Suyla şarj, yakın gelecekte gerçek olabilir!

MIT'teki (Massachusetts Institute of Technology) araştırmacılar, suyla telefonları şarj etmenin bir yolunu bulmuş olabilirler.

MIT News'ta yayınlanan habere göre araştırmacılar, su damlalarının yoğunlaşma sırasında "süperhidrofobik" yüzeylerden kaçmalarının, elektrik üretmekte kullanılabileceğini keşfettiler. "Süperhidrofobik", su tutmayan, genellikle silis içeren kaplamalara verilen bir isim. Su (örneğin çiy damlaları) yoğunlaştığında, bu tür yüzeylerden dışarıya zıplayabiliyorlar ve bu sırada çok küçük miktarda elektrik enerjisiyle yüklenebiliyorlar. Projenin başındaki Nenad Miljkovic, kullandıkları yöntemde suyun atmosferden doğal bir biçimde yoğunlaştığını söylüyor. Miljkovic'e göre atmosfer, "dev bir güç kaynağı ve tüm ihtiyacımız olan, cihaz ile hava arasındaki sıcaklık farkı."

MIT'teki araştırma takımı, bu işlemin elektronik cihazlara güç vermekte kullanmaya yetecek kadar enerji üretmekte kullanılabileceğini söylüyor. Ancak bu teknolojiyle cihazınızı hızla şarj etmeniz mümkün olmayabilir. Tahminlere göre her yüzeyi 50 cm uzunluğundaki küp şekilli bir şarj aleti, iPhone'u ancak 12 saatte şarj edebiliyor. Yine de böyle bir teknoloji, elektriğin her zaman hazırda bulunmadığı bölgelerde hayat kurtarabilir.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 11 Yorum

Gelişirse elektriğe elveda

@20 Tem 2014 13:39 elektriği farklı bir şekilde üretmişler neyin kafası bu :D

@20 Tem 2014 13:39 elektrik üretmekten bahsediyorlar sen elektriğe elveda demişsin

Geliştirilmesi gerekli olan bir proje

Kırsal alanda bunun büyüğüyle jeneratör gibi kullanılabilir :)

Aslında okadar da zor değil. Koyacaksın içine kol saatlerindeki çevirdikçe şarj olma teknolojisini olup bitecek arkadaş :D Tamam kabul 1 dakika kullanım için 5000 kere çevirmek gerek ama olsun :D Fikiri ben sundum geliştirmek size kalmiş :p

Gelişmesi imkansız, kapitalizm varken. Tesla'nın alternatif akımla bedava elektrik dağıtım fikri gibi.

@20 Tem 2014 17:25 aynen tesla'nın çok iyi fikirleri vardı

bulutut (siz anladınız) ile enerji aktarma ola bilirmi sizce ?

millet su kıtlığı çekiyor şarj için mi kullanacaklar bide onun yerine telefonu sağlam yapıp darbelerin basıncından yararlanarak basıncı elektriğe dönüştürmeyi düşünsünler.silisyum ve germanyum elementleri bunu gerçekleştirmek için gayet uygun

bu teknoloji gelişene kadar bataryalar 10000 mah olmuş olur ki bu da 3 gün de anca şarjımızı dolduracağı anlamına geliyor.. bence 5 inç bir tlfnun arka kısmı ful solar panelden oluşsun ki güneş enerjisiyle şarj edebilelim... en masrafsız ve en doğalı budur yani..

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir