Telefonumuzla gelen tehlike!

Cep telefonumuz, hiç kullanmadığımız anlarda bile hayatımızı alt üst edebiliyor. İşte kanıtı...

Telefonumuzla gelen tehlike!

Günlük hayatımızın adeta vazgeçilmez bir parçası olan akıllı telefonların, yaşamınıza ne denli etki edebileceğini hiç düşündünüz mü? Üstelik hiç kullanmadığınız anlarda bile!

Florida Devlet Üniversitesi akademisyenleri akıllı telefonlarımıza gelen bildirimlerin, hayatımızı ve işlerimizi ne denli etkilediğini gözler önüne seren bir çalışmaya imza attılar. Deneye katılmak isteyen bir grup gönüllüye, çalıştıkları sırada çeşitli bildirimler gönderilmeye başlandı. Bu bildirimleri, kanunlarla düzenlenmiş olsa da halen yağmur gibi yağan reklama SMS'lerine benzetebilirsiniz. Bildirimlerin kasten gönderildiğinden habersiz olan bu grubun iş verimliliği gözlendi ve ortaya hiç de iç açıcı olmayan sonuçlar çıkmaya başladı.

Ufak ve önemsiz gibi görünen bu bildirimler çalışanların dikkatini dağıtmaya başladı ve iş verimliliklerini düşürerek diğer çalışanlara oranla daha fazla hata yapmalarına neden oldu. Akademisyenler ufak gibi görünen bu olayın, insanların işlerine odaklanmasını engellediğini ve dolayısıyla performans düşüklüklerine neden olduğunu raporladılar.

Eğer gerçekten işlerinize konsantre olmak ve hata yapmadan, daha verimli çalışmak istiyorsanız bunun en etkili çözümü cep telefonunuzu kapatmaktan geçiyor.

Onur Seven

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

Kapatamazsın da, geceleri ve güzdüz leride ara ara sessize almak en iyi çözüm gibi duruyor...

her gece 12 dedin mi telefon kapanır sabah kalkınca da açılır. gereksiz pil harcamaya ve radyasyon yemeye meraklı değilim. gecenin ikisinde üçünde hala telefonla uğraşan kişi zaten ya işsiz yada biraz dengesizdir...

@17 Temmuz 2015 16:06 ayıp oluyo ama

Önemli ve acele bir iş yaparken gelen bildirimler dikkat dağıtmak bir kenara sinir bozucu oluyor, telefonuma facebook ve benzeri hiç bir sitenin uygulamasını bu yüzden kurmuyorum, iş saatlerinde telefonun internet bağlantısını açmam sms ler sessizdir, bana çok ihtiyacı olan numaramı bilir arar gerisini çokta ciddiye almam.

yeni yeni hastalıklar çıkartıyorlar milletin başına ,doymaz bilmezliğin sonu ne olacak sanıyorsunuz.

Cep telefonlarını gereksiz yere kurcalayan ilk beş Ülkeden bitaneside biziz

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir