Top 100 listesinin tepesinde yine onlar var!

Dünyanın en değerli markaları listesi, önemli değişikliklerle bir kez daha ortaya çıktı!

Top 100 listesinin tepesinde yine onlar var!

Apple ve Google, üst üste üç sene dünyanın en değerli markaları listesinin tepesinde yer almayı başardılar. PC üreticisi Lenovo ve Hollandalı oyuncak üreticisi Lego, Interbrand tarafından yıllık olarak yayınlanan listede bu yıl ilk kez yer aldılar.

100 şirketten oluşan listedeki teknoloji şirketlerinin sayısının beşten ona sıçraması, daha önce otomotiv, finans, giyim ve gıda sektörlerine odaklanan tüketicilerin teknolojiye giderek daha çok yöneldiğini gösterdi. Bir süre önce belirli kitlelere hitap eden teknoloji, bugün neredeyse hepimizin hayatının bir parçası haline gelmiş durumda.

2013'te Coca-Cola'yı ilk sıradan geriye iten Apple ve Google, sırasıyla birinci ve ikinci sırayı ele geçirmiş durumdalar. iPhone'un üreticisi Apple, aynı zamanda değerindeki yüzde 43 artışla (119 milyar dolardan 170 milyar dolara yükselerek) 2015'in en hızlı yükselenlerinden oldu. Amazon ve Facebook da geçtiğimiz aylarda benzer, iyi bir performans sergilediler ve değerleri sırasıyla yüzde 29 ve yüzde 54 arttı. Böylece Amazon, listenin onuncu sırasına, Facebook ise 29'dan 23. sıraya yükselebildi.

Samsung, gerileyen gelirlerine rağmen yedinci sıradaki yerini korurken Microsoft, değerini yüzde 11 artırarak dördüncü sıraya yükseldi. Huawei'ye katılan Lenovo, listedeki ikinci Çinli şirket oldu (100. sırada). Global büyümesini sürdüren Huawei, 88. sırada yer aldı.

Elbette listeden kayıp gidenler de oldu. Japon oyun devi Nintendo ve Finlandiyalı teknoloji firması Nokia, sıralamada yer almadı. Ancak Nokia, 2016'da kendi markasını taşıyan telefonların üretimine başlamayı planlıyor ve dolayısıyla bu durum, yakında değişebilir.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 3 Yorum

Alibaba neden yok. Bu liste biraz Amerikancı olmuş gibi geldi. ayrica turkiyeden marka olmamasi da uzucu

@06 Ekim 2015 07:15 şan babası varmış....

Yazılım Android, üretim Foxconn, adı Nokia; ha ha ha! Dünyada neredeyse monopol telefon üreticisiyken, kibrinden gitti. Şimdi aktör bile değil. Kaldı ki eski tüm patentler Microsoft'un. Sıfırdan başlamak... Almam ve aldırmam.

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir