Tüm mesajlaşma yazılımları tek programda

Ortalıkta onlarca anında mesajlaşma yazılımı geziyor ama bu yazılım, hepsinin yerini tutmaya aday!

  • Ümit Öncel
Tüm mesajlaşma yazılımları tek programda
Pigdin ile tüm anında mesajlaşma yazılımları tek çatı altında toplanıyor.

Bazıları MSN'den kopamıyor, bazıları ise Gtalk'tan başka anında mesajlaşma uygulamasını beğenmiyor. Hala ICQ'dan kopamayanlar olduğu gibi IRC de varlığını sürdürüyor. Peki hepsindeki arkadaşlarınızla iletişim halinde olmak için ayrı ayrı programlar çalıştırmak zorunda mısınız? Neyse ki bunun cevabı hayır. Bu konuda Trillian gibi çok popüler yazılımlar var. Ama tüm anında mesajlaşma uygulamalarını tek bir çatı altında birleştiren programların en başarılı alternatiflerinden biri de Pidgin.

Eski internet kullanıcıları Pidgin'i GAIM adıyla da tanıyor olabilirler. İlk olarak 1999 yılında AOL çalışanlarının da desteğiyle geliştirilen ve GTK ve AOL Instant Messenger kelimelerinin baş harflerinden adını alarak GAIM olarak ünlenen program, daha sonra AOL'un AIM markasının kullanım hakkını elinde bulundurduğu için Pidgin olarak adını değiştirmek zorunda kalmıştı.

Aralarında Türkçe'nin de bulunuğu 80 dil desteğine sahip olan Pidgin; ücretsiz, kaynak kodlu ve eklenti desteğine sahip. MSN, Gtalk, ICQ ve IRC'nin yanı sıra AIM, MySpaceIM, Yahoo, Bonjour ve QQ gibi anında mesajlaşma yazılımları da destekleyen programı Windows, Mac OS X ve Linux için şu adresten indirebilirsiniz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 5 Yorum

10 numara yazılım .En azından her tarafı reklam dolu live messengerdan çok çok daha iyi.İlla görüntülü sesli konuşmak isteyenlere de skype.

dil seçeneklerinde ingilizce ve kürtçe var.. bi anlam çıkarırsınız bundan..

Kaspersky ve mamutu yazılım sakıncalı diyor.

miranda tavsiyemdir....

özgür yazılımların çoğunda ingilizce, kürçe , afrika dilleri ve bir çok dil var. isterseniz kendi kendinize bir dil icat edip ismini koyup , paketlerini hazırlayıp, özgür yazılımlara ekleyebilirsiniz. bütün dillere ve kültürlere saygı duymak ve ön yargıları aşmak lazım.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost