Türkiye'nin elektrik hatları akıllanacak!

Türkiye'nin 2 sene içinde kuracağı bu sistem, büyük bir problemimizi kökünden çözecek!

  • Zeynel A. Öztürk
Türkiye'nin elektrik hatları akıllanacak!

Artan enerji tüketimini kontrol altına almak için Türkiye'de yeni bir akıllı elektrik şebekesi sistemi meydana getirileceği ortaya çıktı.

Raporlara göre Amerika'dan satın alınacak sistem, akıllı ölçüm cihazlarına ek olarak enerjiyi doğru yerde üretmeyi sağlayacak, aynı zamanda elektrik hırsızlığına da engel olacak.

ABD merkezli yeni bir şirket olan Awesense, hırsızların izini ücretsiz (gelirlerden belirli bir oranda kesinti alıyor) olarak izlemeye yönelik hizmet sunuyor. Elektrik hatları üzerine yerleştirilen kıskaçlardan faydalanan Awesense, indüksiyon yoluyla elektrik akımını hesaplıyor ve bu bilgileri merkeze geri gönderiyor. Hattın başıyla sonundaki akışı kontrol ettiğinizde kayıp, tahmin edilenden fazlaysa hırsızı bulmuş oluyorsunuz. Hırsızın tam yerini belirlemek için kıskaçların yerini değiştirmek yeterli oluyor.

Ülkemizdeki elektrik tüketimi 2012'de yüzde 5 artmış bulunuyor, buna karşın elektrik üretimindeki artış sadece yüzde 4.2 seviyesine artış göstermiş durumda. Bloomberg'in raporuna göre Türkiye, önümüzdeki iki sene içinde bu akıllı hat sistemleri için 5 milyar dolarlık bir harcama yaparak elektrik tüketimini kontrol altına alacak. Ülkemizde kurulacak bu sistemin Orta Doğu ülkeleri için de önemli bir örnek teşkil edeceği düşünülüyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 10 Yorum

Oh be kusura bakmasinlar ama bazi kendini zeki zanneden topluma faydadiz keneler yuzunden devlete yuklu vergiler vermekten kurtulacagiz(!) Mi acaba? (Kene derken kacak elektrik kullananlardan bahsediyorum). Hic sanmam cunku bizim ulkemizde devlet hic bir zaman vergi indirimi yapmaz olsa olsa zam karari secimden sonraya ertelenir. Sonra neden enflasyon var bilmem ne...

Kontrol etmek çok iyi de, doğu illerimizin bazılarında göz göre göre elektrik hırsızlığı yapıyorlar. Bunu başbakanımız bile ima etti onlar ne olacak?

Biz bu kadar mı bilgisiz ki bu sistemi dışardan alıyoruz da kendimiz yapamıyoruz? Düşündürücü....

yine amerika yine teknoloji amerika olmasaydı ne yapardık çok yaşa amerika.

o kadar çok eksik varki ülkede elektirik olayına gelene kadar Daha bir sürü yapılması gerekenler var. En başta madem elektirik ile ilgili bu konu elektirik kablolarını yerin altına almak ile başlamaları gerek. Tepemizden geçiyor Dünya kadar kablo ve soğuk rüzgârlı yağmurlu havalarda kopuyor. Koptuğu anda orada olsak ve bize değmiş olsa direk çarpılma sonucu ölürüz. Çünkü o kablolarda yüksek gerilim var.

5 milyar doların çok az bir kısmıyla, özel ekipler kursa zaten olur bu iş. ama mesele hırzısı yakalamak değil. onlar zaten biliniyor. yapılması gereken hırzısın kolunu-kanadını kesmek.

cok iyi olur, ne kadar para gittiginin hic onemi yok cunku doguda herkes kacak kullaniyo, onlarin elektrigini keseceksin parasini odese bile keseceksin bidaha yapabiliyolarmi gor

Amerikaya bir kez daha dünyayı kurtardığı için teşekkür ederiz.....

bu sistem gelince bir de bunun vergisini koyarlar 3-4 lira ne güzel olur.

elektiriyi çalanların parasını biz ödemeyelim artık yeter gelsin şu

Sen de yorum yaz