...Ve Chrome artık birinci!

Aylar önce olmaz denilen bugün gerçek oldu: Chrome, hem IE'yi hem de Firefox'u geçti!

...Ve Chrome artık birinci!

Hüseyin Cem Köylü

Google'ın "ışık hızındaki tarayıcısı" gün geçtikçe daha çok seviliyor. StatCounter'ın yaptığı araştırma Google'ın sadece arama motoru pazarına değil tarayıcı pazarına da egemen olmaya başladığını gösteriyor. Kasım ayının son haftasında Chrome 15, yüzde 23,6 ile en popüler tarayıcı olurken, onu yüzde 23,5 ile IE8 izledi. Şu anda IE (bütün sürümlerin toplamıyla) liderliğine devam ediyor fakat bu ufak fark bile Chrome'un başarısını gözler önüne seriyor. Bir haftalık liderlik Google'ın Microsoft' a gözdağı vermesine yeter ve öyle gözüküyor ki Chrome ile IE'nin savaşı daha da kızışacak.

Sıralamalarla ilgili StatCounter'ın CEO'su Aodhan Cullen "Günlük sıralamaya baktığımızda, Chrome 14 ve 15 Ekim başından beri hafta sonları IE8' i alt ediyordu. Fakat ilk defa hafta içi 5 gün boyunca IE8' i geride bırakıyor. Öyle gözüküyor ki insanlar hafta sonları evlerinde Chrome kullanmayı tercih ediyorken artık işyerlerinin de favori tarayıcısı Chrome olmaya başlıyor" diyor.

Chrome'un bu başarısı Firefox için de kötü haber anlamına geliyor. Özellikle Aralık başında Firefox - Google arasındaki arama anlaşmasının da sona ermesi, Firefox'un daha da kan kaybetmesine neden oluyor. Buna rağmen Mozilla'dan halen bu konuyla ilgili bir açıklama gelmedi.

Okuyucu Yorumları

Toplam 25 Yorum

İnternet Explorer sen bu hantallıkla bu uyuzlukla hiç yeni explorerlar çıkarma açılan sayfaların donuyor sekmelerin bile 3 saniyede açılıyor boşuna emek sarfetme imha et artık kendini

allah müstakımınızı versin, kırom mu IE9 a rakip olacakmış :) ha şöyle olur aslında, inception misali rüya içinde tekrar rüya görerek belki bu amacına yaklaşık bi 128 sene sonra felan ulaşır.....

kalktı çocuk ayağa :) Chrome akar diğeri bakar

Opera tarayıcı üretmeyi bırakmasında kim birinci olursa olsun.

Bilgisayardan anlıyan Chrome Kullanmaz sıradan standart kullanıcıların tarayıcısıdır Chrome

bilgisayarı hala sadece chat yapmak ve haberlere bakmak için o kadar çok insan kullanıyor ki bununda en iyi göstergesi hala IE kullanıyor olmalarıdır. Birazcık bile bilgisayar okur yazarı olan bir insanın kesinlikle ve kesinlikle IE kullanabileceğine inanmıyor. Tavsiyemde Chromedir. Her yönüyle olmasada büyük çoğunluğuyla Mozilladan ve Safariden (Operada dahil) üstün durumda. Tşk Google Inc ve sevgiler Chromium:))

Her yere chrome reklami koyduktan ve programlar yuklerken chrome kurulumuda dahil ettikten sonra ister istemez chrome her bilgisayarda bulunmaktadir bununla birinci olacaksa hic olmazsa

tabiki chrome forever

Chrome'u ilk çıktığı günden beri hızlı olması ve gmail ile olan diğer bağlantıları sebebi ile kullanıyordum. Fakat son zamanlarda gmail ve tarayıcı üzerinde yapmış oldukları değişiklikler nedense programın sebepsiz yere kapanmaya başlamasına sebep oldu :( google dan eski chrome u geri istiyorum :)

önceden firefoxun rakibi yok derdim artık chrome un rakibi yok diyorum. pcmde opera firefox ie9 ve chrome yuklu hepsini kullanmıs biri olarak soyluyorum

Fire fox gönüllerin birincisi..

bilgisayarı hala sadece chat yapmak ve haberlere bakmak için o kadar çok insan kullanıyor ki bununda en iyi göstergesi hala IE kullanıyor olmalarıdır. Birazcık bile bilgisayar okur yazarı olan bir insanın kesinlikle ve kesinlikle IE kullanabileceğine inanmıyor. Tavsiyemde Chromedir. Her yönüyle olmasada büyük çoğunluğuyla Mozilladan ve Safariden (Operada dahil) üstün durumda. Tşk Google Inc ve sevgiler Chromium:))

kendinden bahsetmişsin herhalde... memnun olduk....

Bu arada google dünyadaki bir çok kullanıcının bilgilerindede sahip oldu.Malumunuz google, chrome ve gmail gibi hizmetlerinden izinsiz olarak bilgileri alma konusundaDa iyidir.

google.com da chrome değil de firefox yada adını bizim bile bilmediğimiz köylünün birinin yaptığı bir tarayıcı olsa oda böyle yükselirdi.
medya güçtür.

Kullanıcı sayısı düşse de kral İnternet Explorer'dır. Zamanında AMD de İntel ile rekabeti tırmandırmıştı ama İntel yaptığı hamlelerle kimin iyi olduğunu gösterdi. Microsoft yazılım konusunda rakipsizdir. Kim ne derse desin. Güvenliğiniz açısından İnternet Explorer kullanmanız tavsiye olunur.

Zamanında Microsoft'a windows'dan dolayı tekel davası açıldı. İşletim sistemi gibi büyük bir konuda ama internet kadar büyük olmayan bir konuda. Şimdi ise google; arama motoru, e-posta, tarayıcı, video sitesi olmak üzere nerdeyse internetin her konusunda tekel durumuna gelmeye çalışıyor ama ne hikmetse kimseden ses çıkmıyor. İsterse bana yeni bir bilgisayar versin arama motorundan başka google'ın hiç bir şeyini kullanmayacağım. Tamam internette her türlü bilgi toplanabilir ama gönüllü olmaya da hiç niyetim yok.

"Her yere chrome reklami koyduktan ve programlar yuklerken chrome kurulumuda dahil ettikten sonra ister istemez chrome her bilgisayarda bulunmaktadir bununla birinci olacaksa hic olmazsa"

Bir an ie den bahsediyorsu sandım :) hangi programla birlikte varsayılan olarak geliyor merak ediyorum ?

chrome bilgileri alıyormuş diyenler o zaman chromium kullanın.chromium açık kaynak bir yazılım :)

demek ki en fazla reklamı yapan birinci oluyor. zamanında firefox çok reklam yapıyordu birinci oldu. şimdi chrome kendi sitesi de dahil her yerde reklam yapınca o birinci oldu. opera reklam yapmadığı için ilk sıralarda değil

bir opera kullanıcısı olarak ben de söylemek isterim ki bu habere katılıyorum.

Kimi görsem, en kral firefoxcular bile Chromeye geçmiş. Çok hızlı bir şekilde de bu geçiş devam ediyor.

Interent Explorer e gelince, bence köklü değişiklikler yapmadığı sürece kullanıcı kaybetmeye devam edecektir.

Bana göre, öncelikle adres satırına yazdığınız url leri index.dat dosyasına kaydetmeyi kesmeli artık. Bu 1

Her cookie bilgisine ayrı ayrı txt dosyası açmayı bırakmalı, örneğin opera gibi tek bi dosya içinde saklayabilir. Bu 2

Saçma sapan orijinallik kontrollerini bırakmalı. IE yi itici hale getirmekten başka bir işe yaramıyor çünkü. Bu 3

Herkes chorem un bu kadar hızlı yükselmesini reklama bağlamış, adam reklamını yapcak tabi denensin diye önemli olan denedikten sonra sadık kalmak öylede olmuş çünkü chrome gerçekten iyi, iyi olmasa istediği kadar reklamı olsun en fazla dener silersin...

en hızlısı chrome tabiki bakın butun tarayıcılar ona benzemeye calısıyor ie9 u gorduysenız chrome un bır kopyası oldugunu gorursunuz adamlar gercekten hızlı

firefox tan vazgecemiyorum chromium da chromun geliştirme sürümü cahil kardeşim :))) chrome dan öncegüncellemeler chromium da denenir sonra chrome olarak dağılır :)))

Sen de yorum yaz