Web'deki site sayısı bir anda nasıl arttı?

Şubat ayında dünya çapındaki web sitesi sayısı bir anda yüzde 16 oranında arttı. İşte nedeni...

  • Ümit Öncel
Dünyadaki web sitesi sayısı bir ayda arttı
Çinli Qzone bir aynda 20 milyon yeni web sitesi yayınladı.

Netcraft, dünya çapındaki web sitesi sayısını ölçmeye devam ediyor. Şubat ayı itibariyle son açıklanan rakamlara göre internette 215.675.903 web sitesi bulunuyor. Bu rakam bir önceki ayın rakamlarına göre tam %16 oranında artmış durumda. Yani sadece Şubat ayında 30 milyondan fazla yeni web sitesi yayın hayatına başladı. Bunun başlıca sebebi ise Çin'de faaliyet gösteren Qzone adlı blog hizmeti veren bir site. Geçtiğimiz ay 20 milyon yeni web sitesini yayına sokan Qzone, Google'ın blogger'ını da geçerek dünyanın en büyük blog sitesi oldu.

Şubat ayında Windows Live Spaces'ın katkısı ise 1,9 milyon yeni web sitesi olarak ölçüldü. Şu anda Microsoft'a bağlı toplam 62,9 milyondan fazla web sitesi bulunuyor ve bu tüm sitelerin %29,18'ini oluşturuyor. İkinci sırada geen Qzone'un web siteleri ise toplamın %9,28'ini oluşturuyor. Blogger ile birlikte Google'ın toplam web siteleri ise 8,1 milyon civarında ve bu rakam internetin %3,78'ine denk düşüyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 3 Yorum

Türk servislerine gelirsek...

Onlardan biride benim kişisel sitem. Demekki herkes ben gibi düşünüyormuş. Tam dolar zirve yapmışken çok güzel bir fikir zaten. :D

Bu rakama blogcu, wordpress gibi servislerden açılan blog siteleri de mi dahil?

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play