Windows 7 işlemcinin gücüne güç katıyor

Windows 7 hakkında çok şey yazıldı çizildi, ancak işlemciler hakkındaki detaylar sizi şaşırtacak!

  • Ali Güngör
Microsoft'tan çok çekirdeğe güçlü destek
Çok çekirdekli CPU'ların gücü Windows 7 ile oratay çıkacak

Microsoft Windows 7'nin performansına yoğunlaştı ve yeni nesil çok çekirdekli işlemcilere güçlü bir destek sunuyor.

Windows 7'nin pek çok önemli özelliği arasında en az değinilen ve belki de en önemlisi, işlemcilerden çok daha büyük verim almaya imkan tanıyan, gelişmiş çok çekirdek desteğidir. Microsoft güçlü birçok çekirdek desteğine odaklanmış durumda. Ön bellek ve iş yükü dağıtımında yapılan geliştirmeler, mevcut 2 ve 4 çekirdekli işlemcilerin performansını arttırıyor.

Esas etkileyici olan ise Windows 7'nin 256 çekirdeğe kadar destek sunması. Bu sayı Windows Vista'da 64'tü. Elbette bu sayıya ulaşılması vakit alacak ancak işlemci devleri arasındaki rekabet biz zamanlar olduğu gibi saat hızı üzerinde yaşanmıyor. Yeni savaş alanı çekirdek sayısı ve verimlilik.

Microsoft, Windows 7'de sayıyı sadece 64'ten 256'ya çıkartmakla kalmıyor, başta belirttiğimiz gibi bu çekirdeklerin daha verimli kullanımı ve kullanıcıların yüksek performans elde etmesi için gereken yazılımsal desteği sağlıyor.

DirectX 11 ve daha fazlası

Çok çekirdeğin de DirectX 11'in de çok iyi yazılım desteğiyle potansiyeli büyük

Programcılar, bu gelişmelerin gücünü Visual Studio 2010 çıktığında daha iyi kavrayacak. Bu yazılım geliştirme platformu, çok çekirdekli işlemcilerin gücünden çok daha fazla yararlanma imkanı sunuyor.

Windows Core Operating System Division'dan Jon DeVaan Windows 7'deki çok çekirdek destekli geliştirmelerin yöneticisi. Ve ona göre Microsoft Vista devrini geride bırakıp Windows 7'nin gücüne odaklanıyor. DeVaan "Daha fazla çekirdeğe sunulan destek ve başarılı çizgisel ölçekleme ve 64'ten 256 işlemci desteğine çıkış, bu değişimin boyutunu ortaya koyuyor" diyor.

Windows 7'nin çok çekirdek desteğine ilaveten en büyük artıları arasında DirectX 11 desteği yer alıyor. Ancak hem bu API'nin, hem de çok çekirdek gelişmelerinin kullanıcılar tarafından hissedilmesi için sürücü yazanların çok iyi çalışması ve ortaya verimli yazılımlar koymaları gerekiyor.

Visual Studio 10'dan bombalar

Programcılar için hayati önem taşıyan araçlar geliyor

Evans Data analizcisi Janel Garvin'e göre bu çok önemli, "Bir işletim sistemi paralel programlanmamış bir uygulamayı, paralel hale getiremez. Yani programcıların yazılımlarını çok çekirdeği düşünerek yazması gerekiyor. Microsoft da Intel ile birlikte Paralel Studio için yürüttükleri çalışma haricinde çok az şey yapmıştı" diyor.

Ancak sözlerinin devamında "Ancak, geçen yıl bazı duyurular yaptılar ve Visual Studio 2010 için gelişmiş paralel programlama araçları için söz verdiler. Paralel Studio'nun başarısı onları şaşırtmış olmalı ve böylece geleceğe yönelik olarak, rekabetten güçlü çıkmak için programcı araçları geliştirilmesine ağırlık verme kararı aldılar" diyor.

Visual Studio 2010, Task Parallel Library, Parallel Language Integrated Query (PLINQ), Microsoft Concurrency Runtime, Asynchronous Agents Library ve Parallel Pattern Library gibi çok önemli özellikler sunuyor.

Bütün bu araçlar ve özellikler programcılar tarafından verimli kullanılırsa, yeni donanım ve yazılımlar geçmişte benzeri görülmemiş bir güç ve verimlilik artışı yaşatacak.

Okuyucu Yorumları

Toplam 21 Yorum

Windows 7 x64 kullanıyorum ama adobe flash player x64 versiyonu yok onun için x64 IE kullanamıyorum. Flash player'in x64 versiyonu ne zaman çıkar chip'in bir bilgisi var mı bu konuda açaba?

yazıda okadar çok çekirdek lafı geçiyorki içimden çekirdek çitlemek geldi :D

Yanliz hala bir kisitlamasi var windows'un.
Ve bu cok kotu bir kisitlama.
Fiziksel islemci kisitlamasi.
Ultimate'de bile bu var.
16 fiziksel islemci limiti var.

oldu o zaman, hemen yarın 256 çekirdekli bir işlemci alayım...

26 çekirdek olur vistayı xp yi unutun win7 nin yanından bile geçemez.

dx11 desteği vistaya gelmiyecek.

artık Microsoft daha da profesyonelleşerek en güzel işletim sistemini hazırladı ve daha da hazırlayacak. Takdir edilecek bir yazılım çıkarttılar ve hayatımızı kolaylaştırdılar. İşletim sistemi kullanmaktan zevk alır hale geldim. Ben şahsım adına söylüyorum : TEŞEKKÜRLER MICROSOFT ve TÜM ÇALIŞANLARI...

INTEL PC VE WINDOWS KULLANAN HERKESE SAYGILARIMLA

göreceğiz bakalım bu kadar performanslı ve stabil çalışacakmı?

İçimiz dışımız çekirdek oldu. CPUlarda çekirdek, GPUlarda çekirdek... çıtır çıtır mâşallah.

sadece çok çekirdekmi tek çekirdek eski sistemlerdede işlemci kullanımı çok kararlı vede istikrarlı vista gibi her daim% 50 kullanarak yok yere işlemciyi yormakla uğraşmaktansa eğer işlemci gücü fazla olan bir işlem yapmıyorsak o işlemi ram bellekler üzerinden yürüterek eski sistemlerin dahada stabil çalışmasını sağlayabiliyor. chip yetkilileri bu güne dek hep çok çekirdeklilerdeki başarısından bahsetti bense tek çekirdekli p3 1100 işlemcilerdeki performansınıda inceledim eğer sadece internete girilip dolaşmak msn messenger gibi basit yazılımlar kullanılacak ise ve işlemci yıpranmamışsa gayet yeterli oluyor gerçi günümüzde p3 nerden çıktı şimdi diyeceksiniz ama halen kullanan yer çok ve hala 98 sistem kullanıyorlar. bu tabuların yıkıldığını ve 512 ramli eski bir tek çekirdekli sistemdeki kararlılığı ile ilgili yazı yazılırsa dahada aydınlatıcı olabileceğini düşünüyorum.

Vista'nın havası çıktığı günden itibaren sönmüştür. Microsoft, Vista ile kullanıcıları bir denek gibi kullandı, üzerine ise 7'yi çıkarttı. Vista'Yı övmeyin gözünüzü seveyim :D

.Net 4.0 a eklendi paralel komutları .net 3.5.1 ile arasında performansta neredeyse % 80 e varan hızlanma var. ne kadar çekirdek varsa o kadar güç arttırımı var.

Paralel programlamada en büyük sorun threadlar arası senkron. .NET 4.0 da bunu aşmışlar helal olsun diyorum.

Mesela 1000 tane class bulunan bir list te paralel sorgu attığınızda 20 ms sürüyor.
ama aynısı .net 3.5.1 de yaptığınızda 600 ms sürüyor.

Visual Studio 2010 beta 2 ile .net 4.0 beta 2 4. çeyrekte tanıtılacak. Büyük olasılık Microsoft PDC de tanıtımı yapılacak...

işlemci konusunda gayet iyi

Bugün 09:32 da yazmış birisi.

Çoklu çekirdeğe uygun bir program yazmadıysa bunun sorumlusu Windows Vista yada Windows 7 mi.

Winrar ı çalıştır bakim bi bir sıkıştırma yap tek çekirdek mi çift çekirdek mi kullanıyor... Notepad mi bu tek çekirdek kullanacak. Programı yazanda suç ama yine suçlu windows oluyor.

Allah Allah sanki günah keçisi bu windows vista. Yok tamam eyvallah kızabilirsiniz birşey diyemem. ama hiç denemeden çamur atanlar ne ayak ben onu çözemedim.

Aaa bu windows xp nin cilalanmışı. Kaputu açıp inceledin mi mübarek te hemen o kanıya vardın. Adam gibi kullananlar nedense memnun şu vistadan.

Emre G adlı kullanıcıda bu kafada biri sanırsam. Yapmayın arkadaşlar. İşletim sistemi yazmak kolay değil. Binbir türlü işle uğraşacak, ona buna destek verecek...

Yazarken bunu bari yazarak düşünün...

Bunu biliyordum zaten genelin performanstan memnun kalmasının asıl sebebi de bu.
Vista da çoklu çekirdeği iyi kullanıyor asıl kullanamayan XP'dir. Hala XP diye bağırın durun siz daha.
@Bugün 13:19 da yazan arkadaş sonuna kadar haklı bu arada.

Olmadıktan sonra 10000 e çıkartsınlar hava olur rüzgar eser gider ;D

kanımca yeni HDD lerin bile işlemcisi olacak gibi görünüyor.Önceleri minnacık cache bellekle idare ediliyordu sonra ram boyutunda 8mb değerleri göründü derken her HDD ye bir işlemci gerekli...Oysa SSD diye bir kavram çıktı. Bunların içine kendi kendini güncelleyebilen işletim sistemleri konacak gibi ve ikinci kurulumda güncellenmiş haliyle kurulacak veya kaldığınız yere kadar kurulum yapabilecekler belki yanlarına ikinci bir SSD eklenirse işletim sisteminin içine kuruluım yapmış olduğunuz programların konulmasıyla onlarda işletim sistemi gibi güncellenmiş haliyle kurulum yapabilecekler Partionlanmış Dev HDD lerinize....Partionlanma olayı da gelişecek gibi 500GB lık HDD kendine partion beğenip gerekli işlerinizde yararlı olmaya çalışacaklar ancak bunları sevdirebilmek için sizden büyük ekran edinmenizi isteyebilirler.Bazıları seslenecek gibi görünüyor türlü imkanlarla belki evinizin en uç odasındasınız resim yaparken dev ekranda boyasız ancak çeşitli renkleri ihtiva eden ışık fırçalarla dev ekranda ressam lık boyut atlamayı görebilecesiniz.2D ressamlık yerine 3D ressamlık ve ötesi..ressam sessiz dilsiz resimler yapardı oysa gelecekte dev ekranlara hitap edebilecek kulak burun göze bile hissettirebilecek resimler çıkabilir...hareketlilik de çabası....

Bazi yorumlar ilginc cünkü Vista cikarken kernel tabani 4 ila 6 bin mhz islemci cikacagi düsünülerek yaziliyor sonrasinda Moore yasasi cöktügü halde devam ediyor gibi konusuluyor ama islemciler o noktaya ulasamayinca 2 cekirdek isine dönüyorlar bu yüzden Vistanin sp1 ve sp2 den önceki halide birazda bundan.
Tasarim ve arada yasanan gelismeler farkli oldu Vista yazilirken Amd ve intel mhz hizi yerine coklu cekirdke savasina girmek zorunda kaldilar.

vista işletim sistemi donanımı tam olan yeni nesil tüm bilgisayarlarda sp1 sonrası hata vermeden mükemel çalışıyor. hafta önce win7 7600 rtm yukledim laptopa arada hız farkı yok gibi sadece kullanılan ram miktarı biraz düştü ama arada bir fark yok vista =WİNDOWS 7.SADECE bir ayrıntı laptop hiçbir şekilde uyku modundan çıkmıyor win 7 yükleyenlere duyurulur 3 kez format atıp denedim...

ben kendimden biliyorum laptop rezalet çalılşıyordu vista ile ki xp sürücelerinide bulamadım zorla kullandım vistayı sp2 de yaramadı hızlanmasına ama şimdi win 7 yüklü uyku modundanda zart die çıkıyor maşallah diyim bari ben :) çıkmayanlarında varmış ondan sonra programlar fln dehşet çalışıyor bence harika ki 2gb ram var 4 e yükseltirsem 64 bit ini kurucam baya da iyi yani xp yi aratmıyor...

ama xp win7 yi aratıyor :)

arkadaşlar iddia ediyorum: Windows 7 şimdiye kadar çıkmış en iyi İŞLETİM SİSTEMİ. Niye mi?:
Pentium 4 bilgisayarda en küçük bir donma yaşanmıyor!!Düşüne biliyor musunuz?? Pentium 4 3.00Ghz bilgisayara vista yükleseniz fareyi bile zor hareket ettirirsiniz! Uymluluk yönü zateen harika! Tavsiyem kesinlikle Windows 7

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play