Windows 7 sadece istediğinizi sunacak...

MS Windows 7 ile birlikte ek yazılımlarını kullanıcıların gözüne sokmamaya kararlı. Bu nasıl olacak?

  • Halil Mollaoğlu
Windows 7 sadece istediğinizi sunacak
Windows 7 Build 7048: Güncel derlemedeki bileşen kaldırma listesi durumu doğruluyor.

Daha önceki bir haberimizde Internet Explorer 8'in istenildiğinde Windows 7'den kaldırılabileceğini bildirmiştik. Öyle görünüyor ki, Microsoft müşterilerine işletim sistemi üzerinde tam denetim hakkı sunmak istiyor.

Windows şefi Steven Sinofsky'nin geliştirici blog'unda yaptığı açıklamaya göre Windows 7 kullanıcıya işletim sisteminin fonksiyonlarını kontrol etmede daha fazla imkân sunacak. Sadece IE 8 değil, istendiğinde Windows Media Player, Windows DVD Maker, Windows Search, el yazı tanıma özelliği, Windows Gadget platformu, XPS Viewer ve Faks/Tarama gibi hizmetler de devre dışı bırakılabilecek. Bunun için "Windows Özellikleri Aç veya Kapat" menüsünde gerekli seçenekler sunulacak.

Kurulum sırasında neden seçim yapılamıyor?

Sinofsky'ye göre Windows özelliklerini devre dışı bırakma imkânı ile bunu talep etmiş kullanıcıların isteklerine yanıt verilmiş oluyor. Ancak devre dışı bırakma işlemi bu bileşenlerin tamamen sistemden silinmesi anlamına gelmiyor. Zira kullanıcının ilerki bir zaman diliminde kurulum DVD'sine ihtiyaç duymadan bunları yeniden etkinleştirilmesi için programın bazı dosyaları diskte bırakılacak. Bunun dışında devre dışı bırakılan programlarla ilgili tüm ilişkilendirmeler ve ayarlar sistemden tamamen silinecek.

Microsoft, Windows özelliklerinin kurulum aşamasında devre dışı bırakılmamasına karar verdiğini de ekledi. Gerçi testçilerden bu seçeneğe dair bir talep alınmış, fakat müşterilerin çoğunluğunun hızlı ve duraksamasız bir kurulum süreci istediği için kurulum sonrası seçeneğine karar verilmiş. Zira bileşenlerin kurulum sırasında eklenmesi/kaldırılması daha uzun ve duraklamalı bir kurulum sürecini tetiklemiş oluyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 19 Yorum

ÇoK Süper Olucak Win7 Gerçekden Buna Eminim.Ama İlK Cıktığı 1 Sene İcinde Wİndows Vistanın Yerini Alamayacak Performans Olarak Bunun Kanısındayım.Cünki Win 7048 Denyip Gördüm Ki Daha Beta Ama Yinede ÇoK Kötü..

ee biliyoduk zatn

vistada en çok yapmak istediğim şey.!! win7 ye artı bir daha +1

onun yerine kurulum sırasında istemediklerimizi hiç yüklememe seçeneğimiz olsa da gereksiz gördüğümüz şeyleri daha en baştan yüklemesek de windows da şişmese...

Yahu şu Windows 7'yi iyiden iyiye merak etmeye başladım.Olmumlu şeyler yazılıyor ve çiziliyor,kullanıcılardan olumlu tepkiler geliyor ama ben gene d bu pazarlama stratejisinden korkuyorum...

Bu Haber Oldukca İyi Ziraa explorer Tek kullanma nedenım formattan sonra mozilla ve operayı indirme görevi görüyodu :D

Olumlu bir gelişme... Win 7 gerçekten XP'mim yerine geçecek gibi...

Baktımda site windows 7 haberleriyle dolmuş taşıyor.
daha beta iken bu kadar populerlik her programa nasıb olmaz.
Chip birde özel windows7 dergisi çıkarırsa şaşırmam.

6801/6956/700/7022 ve simdide 7048 yukledim.
7022 ve 7048 arasinda bir performans artisi goremedim.
Sadece ne hikmetse grafik kartima bir puan fazla verivermis performans dizin puaninda :)
Su mediacenter'a biraz ceki duzen verseler iyi olacak.
Ayrica quick launch ayarlayip pinned programsi kaldirmaktanda biktim usandim yeter yahu.

Win98deki gibi kurulumda istediği bileşenleri seçebilse daha iyi olurdu
hem de Microsoft davalardan kurtulurdu

Bu oldukça güzel bir gelişme olup Microsoft'un değiştinin de bir göstergesi. Son kullanıcıya daha fazla önem veren, son kullanıcı ile daha yakın olan, kullanıcıların istek ve önerilerini dikkate alan bir Microsoft ile karşı karşıya olduğumuzun göstergesi.

Editörün dikkatine: Sayfada Windows Gagdet yazılı olan kısmın Windows Gadget olarak değiştirilmesi gerekmekte. Yazılarınızı yazarken yanlış bilinçlenmenin önüne geçmek amacıyla yardımcı olmaya çalışıyorum.

İyi olmuşi ram yemezler böylece

eminim microsoft gene çıkarını ön planda tutmuştur mesela internet explorer seçeneğini işaretlemek istemeyenler sonradan eklemekte zorlanacaklarını düşünerek çaresiz baştan eklemek zorunda kalacaklar...

Windows 7 Build 7057 x32

tam denetim hakkı mı? yani istersen ie kur istersen kurma demek mi? komik. bana söyleyin temaları istediğim gibi değiştirebilecek miyim? bazı eklentileri sorunsuz çalıştırabilecek miyim? ya da ismilerini değiştirebilecek miyim?

İyi iyi windows 7 çok güzel.PC yi hiiç yavaşlatmıyor xp gibi çalışıyor..

Sen de yorum yaz