Windows 7 Ultimate: Yeni Vista faciası mı?

Pahalı Win7 sürümü Ultimate ek özelliklerle parasını hak edecek mi yoksa yeni Vista faciası yolda mı

Windows 7 Ultimate'te neler var? Almaya değer mi?
Windows 7 Ultimate almaya değer mi?

Windows 7, önceki Windows sürümleri gibi farklı kullanıcılar için farklı özelliklere sahip sürümlerle piyasaya çıkıyor. Bunlardan Home Premium ve Professional şimdiye kadar en çok üzerinde konuşulanları ama bir de Win 7 Ultimate var. Satış fiyatı Profesional sürümünden 20 dolar daha pahalı. Peki Vista'da hayal kırıklığı yaratan Ultimate sürümü için bu ekstra ücreti ödemeye gerek var mı?

Windows 7 Ultimate'in Profesional sürümüne göre 8 farklı özelliği var. Bunlardan üç tanesi yani BranchCache, Enterprise Search ve DirectAccess özellikleri daha çok büyük kurumların yerel ağ üzerinde arama yapmalarını sağlayacak özellikler, bu yüzden ev kullanıcıları ve hatta küçük ve orta işletmeler için bile çok büyük önem taşımıyor.

Bunun dışında 35 dil desteği sunması ve Bitlocker ile AppLocker özelliklerine sahip olması Microsoft'un en çok öne çıkardığı konular. 35 dil seçeneği ne kadar işe yarar tartışılabilecek bir konu ama diğer ikisini aslında Vista'dan da tanıyoruz ve Vista'da çok popüler olmamışlardı.

MS Vista Ultimate'den gerekli dersleri aldı mı?

Vista Ultimate: Ek özellikler gelecekti ama...

Ultimate paketi ile ilgili en çok dikkat çeken özellikler ise Virtual Desktop Interface ve Virtual Hard Drive (VHD) özellikleri. VHD, bilgisayarınızda ayrı bir Windows 7 kurulumunu çalıştırmanıza olanak veriyor. Fakat VHD'nin çalıştırdığı ikincil Windows 7 sürümlerinin, asıl Windows 7'den daha az özelliğe sahip olduğunu da söylememiz gerekiyor.

Bunların dışında Microsoft, henüz açıklanmamış başka özelliklerin de Windows 7 Ultimate sürümüne ilerde eklenebileceğine dair bir açıklama yaptı ama Vista Ultimate kullanıcılarının tatsız ekstralar tecrübesi yüzünden bunu en azından şu an için dikkate almamakta fayda olabilir.

Ümit Öncel

Okuyucu Yorumları

Toplam 46 Yorum

prefessional fiyatı 230 USD dolar olması normalse 250 USD dolarla 20 Usd lik fark anormal değil esas olan fiyat değil satın alınabilirlik....

win7 gereginden fazla büyütülüyor unutmamak gerekirki win7 vista temeli üzerine yapılandırılmıs bir sistem.Yaptıgım cogu arastırmada win 7 nin vistaya ne kadar cok fark attıgını okuyorum ve goruyorum.Bu gayet normal bir durumdur.Genelde her yeni eskisinden iyidir zaten de bu yüzden adı yenidir.Buna ek olarak yapılan testlere bakılırsa sistem yazılım testlerinde sole bir durumda var.Win 7 bunyesinde vistaya gore daha guncel ve yeni uygulamalar bulundurmakta ve bunlar zaten vistada eksik oldugundan vista tam bir sistem kaynagı canavarı.Ben vistadan gayet memnunum ve simdi sp2 ile daha da guclu oldu.Win7 ye anca mecbur kaldıgımda gecerim yada zaten 7 üzerine bir yazılım daha cıkar.

ya şimdi win7 yi takip ettikçe ve hakkında yeni yeni yorumlar çıktıkça alıp almama konusunda sürekli bir kararsızlık yaşıyoruz bunu şeye benzetiyorum hani uzmanlar bir ara televizyonlarda çıkıp şunu yemeyin bunu yemeyin diyip insanı kuşkulandıracak yorumlar yapılıyordu (örnegin kepekli ekmek yemeyin kanser yapıyor diyorlardı şimdi ise kepeksiz ekmek yemememiz konusunda sürekli uyarıyorlar hatta haerşeye kepek koyuyorlar) bu arada aslında win7 işletim sistemleri çok pahalı zaten vistayı biraz geliştirip tekrar sundular bu da yeni işletim sistemi win7 nin altyapısı zaten hazır olduğundan daha ucuz olmasını gerektirirdi

vistanın ultimate versiyonu olabilecek en güzel grafikleri en yüksek performans ile sunuyor. ne linux'ın sürekli çöken compiz'i nede mac os'un zayıf görselleri yarışabilir vista ultimate ile.

asıl soru windows 7 vistanın verdiklerini verebilecekmi

Ultimate'nin Türkçe mize çevirecek olursak en üst , en son demek. Pahalı olmasından dolayı da şirketler home kullanıcak biraz daha profosonelleri profosonel kullanıcak. Benim için Ultimate in en büyük avantajı 35 dil desteği değil tabi ki Türkçe ve İngilizce olması. Bundan dolayı kullanıcam.

bence home premium ya da professional sürümleri yeterlidir.

Pro yeterli derecede bence. Ultimate aşırı çıkarcılar için :P

ANAKARTA ENTEKRE Bitlocker VAR ULTİMATE ALMAM LAZIM AMA ÇOK PAHALI KORSAN ALACAM OZAMAN.

ekstra özellikleri kurumlar için bile yapmış olsalar bu krizde kurumlarında ekenomik olanı tercih edeceğini hiç akıllarına getiremişmi bu paragözler

Yeni ozellikleri yazmislar, iyi hos da nerede uzun zamandir beklenen WinFS dosya sistemi, nerede Vista Ultimate icin uretilecek diye kullanicilari uyuttuklari eklentiler? Bunlar hep daha fazla para kazanmak icin yapilmis tuzaklar...

Korsan olacağı için sen özellikli neyse o kullanılacaktır... :)

arkadaşlar windows 7 de dreamscene olacak mı?

Her zaman en iyisi en güzeli, ilerde tüh dememem lazım

bence facia olacak gibi geliyor

arkadaşlar windows 7 ultimate vista ultimate olan dreamscene uygulaması yok...olmayacakta..

Değmez, çünkü XP ve Vista'dan hiç bir farkını göremedim. Üstelik XP ve Vista'da sorunsuz çalışan bazı uygulamalar Windows 7' de sorun gidericiyi deneseniz dahi çalışmıyor. Bir hafta önceye kadar çalışan TV kartı ve programı da nasibini aldı. Madem uyumlu değildi, bir hafta önce nasıl çalışabiliyordu? Açık kaynak bir program bulup da çalıştırabildim. Nero'nun en güzel sürümü 6.6 da Windows 7'de çalışamıyor. XP on yılda oturdu, Vista oturmadı, açık beta çalışmayla Vista, Windows 7 olarak oturtuluyor ama parasız güncellenmesi gereken Vista, Windows 7 ürünü olarak parayla ve daha pahalı olarak satılmaya çalışılıyor. Windows 7 = Parayla Güncellenmiş Vista. Ayrıca XP kullananlar da bırakmayı düşünmüyorlar.

Ya zaten Türkiye'de neredeyse bütün işletim sistemleri korsan.Alırsın kopyasını al sana Ultimate Win 7 oRjinaLinin tıpkısı :P

Arkadasım win 7 yi kurdu ve pc sinde ses donanımından tutunda ekran kartına kadar her halt calısmayı durdurdu.Simdi yana yana xp pro arıyo etrafta.Yüklemeden once bi tartın derim.

Bir ev kullanıcısın Home Premium'un üzerindeki sürümleri kullanması çok saçma :( Korsan bile yüklesem kurmam bunu ne gerek var .

ben kullanıyorum kullandıma pişmanım tavsiye etmiyorum

"Değmez, çünkü XP ve Vista'dan hiç bir farkını göremedim. Üstelik XP ve Vista'da sorunsuz çalışan bazı uygulamalar Windows 7' de sorun gidericiyi deneseniz dahi çalışmıyor. Bir hafta önceye kadar çalışan TV kartı ve programı da nasibini aldı. Madem uyumlu değildi, bir hafta önce nasıl çalışabiliyordu? Açık kaynak bir program bulup da çalıştırabildim. Nero'nun en güzel sürümü 6.6 da Windows 7'de çalışamıyor. XP on yılda oturdu, Vista oturmadı, açık beta çalışmayla Vista, Windows 7 olarak oturtuluyor ama parasız güncellenmesi gereken Vista, Windows 7 ürünü olarak parayla ve daha pahalı olarak satılmaya çalışılıyor. Windows 7 = Parayla Güncellenmiş Vista. Ayrıca XP kullananlar da bırakmayı düşünmüyorlar.
Bugün 15:06"

Sen gözünü açıp bakamamışsın ki göresin farkı

Windows7 yeni nesil bilgisayarlar icin tasarlandı..ve Yeni cihazlarda cok sorunsuz ve cok hizli bicimde calisiyor... Ben cok memnum...Kullanmayi bilmeyenler yorum yapiyor.Vistadanda memnundum ayrica..Şuan w7 kullanıyorum fifa 99 bile calisiyor.

Bu tür haberlere ya da reklamlara pek inanmamak lazım çünkü bu tür ifadeler Windows 7 Home Premium'a insanları yönlendirmeye çalışıyor.
Kişisel fikir niteliği taşıdığını düşünüyorum,haber olarak verilmemesi gerekir.Ancak forum başlığı olur.

Windows 7'yi XP ve Vista ile nasıl karşılaştırırsınız aklım hiç ermiyor.Sistem özellikleri düşük bilgisayarlara yüklüyorsunuz böyle olunca da performans alamıyorsunuz.Faturayıda işletim sistemine kesiyorsunuz.XP kafasıyla Win7 değerlendirmesi yapılamaz.Ben şuan win 7 kullanıyorum vistadan ve xp den kat be kat kalitelidir.En basit örnekle açılış ve kapanış sürelerine bakın.Vistada çok ağır çalışan programlar ve oyunlar win 7 de sorunsuz çalışıyor.Win 7 bu kadar kötüleniyor da Microsoft burada yorum yapanlar kadar bilmiyor ha...

"Sen gözünü açıp bakamamışsın ki göresin farkı"
Sayın İnfoman,
3 aydır Windows 7'yi test ediyorum, en az 10 kez silip kurdum, evimde 3 tane bilgisayarım var, daha yazmadığım çalışamayan bir sürü program var, 2 yıl önce satın aldığım donanım var. Süslü duvar kağıdı Vista'ya da yüklenebilir, XP'ye de... Simgeler de değiştirilebilir. D diskimdeki XP, C diskimdeki Windows 7'den daha hızlı yükleniyor. Önemli olan işletim sistemi değil onun üzerinde kurulu olan programlardır. Biz programları kullanarak işlerimizi çözümleriz. Ueniden iddia ediyorum ki Windows 7 yalnızca ve yalnızca Düzeeltilmiş Yeni Vista'dır. Amerika'da bir eyalet valisi bozuk olduğu gerekçesiyle Vista kullanımını yasaklamıştı. Vista, Windows 7 adıyla bu nedenle düzeltiliyor olabilir. Varsa eğer Vista'dan bir farkını gören yazsın biz de yararlanalım. Lütfen Bitlocker demeyin ev kullanımında ihtiyacım olan bir şey değil çünkü. Saygılarımla.

ya milletin bilgisayarı, sistemi çok kötü; ya da millet gerizekalı ki windows 7 ile vistayı bırak, xp yi karşılaştırıyorlar... bi de birinin yorumu var koptum resmen :D:D:D nero 6.6 kullanıyomuş yaa :D bırakın kardeşim siz 20. yüxyılda kalın, windows xp nizle ve nero 6.6 nızla :D:D

Kimse bosuna Win7 yle zaman harcamasin sp 1-2-3-100 cikmadigi surece win 7 falan alinmaz yok ben alacam diyen varsada ondan sonrada forumda gorurum su calismiyo bu olmuyo derken..ayrica 100 tane ayakkabin varken ayakkabi almak gibi bisey bu xp varmi? var vista varmi? var.. eee ozaman? buradaki yorumunda xp ve nero 6.6 kullananla dalga gecen arkadas cag a davet ediyor bizleri eminim sen cokdan cag atlamissindir baya belli oluyo...

2 ay süreyle kullandım windows 7 ve vista ile uzaktan yakından alakası yok.. bilgisayarı kasmadan ve düzgün bir şekilde çalışıyorki vistada doğru danımadığı donanımları bile bire bir algılayarak ekstra kurulum gerektirmiyor. windows 7 tabiki vista alt yapısıyla yapıldı. windows 7 tamamiyle vista kıvamında ve xp hızında daha güvenli bir işletim sistemi olduğunu en yada geç burada vistadan farkı yok diyen arkadaşarda anlayacaklar...

Nero 6.6 Ultmate ile alay eden arkadaşım...Ben Nero'nun tüm sürümlerini denedim. Nero 9'da her bir uygulamayı açışta 30 saniye kurdela seyrediliyor, 3 GB yer kaplıyor. Profesyonel sitelerdeki karşılaştırmalarda halen Nero 6.6 Ultimate baş sıradadır. Nero 7-8-9'un yaptığı her işi mükemmel yapar.

Farklı diyorsunuz ama "windows 7 tamamiyle vista kıvamında ve xp hızında daha güvenli bir işletim sistemi olduğunu" deyişinizle aynı olduğunu kabul etmişsiniz zaten. Windows 7 Ultimate' e 550-600 lira vermeyi gerektirecek bir üstünlük acil değilse, hızlı dediğiniz XP görüntü olarak güzel Vista kıvamına sokulursa da Windows 7 satın almaya gerek olmayabilit. Burada bir yanlış anlaşılma olmasın, ben fiyatları açıklanana kadar Windows 7'yi satın almayı gerçekten düşünüyordum. 3 aydır test ediyordum. 15 yıldır Microsoft ürünleri dışında da kullanmadım. Ama dün ani bir kararla diskimi formatlayıp kesinlikle hiç bilmediğim ücretsiz olan Pardus2009'a geçtim. Hiç de pişman değilim. En çok bir hafta zorlanırım. Lisans satın alıp seri numaraları takip etmekten bıktım, inanın çok samimiyim. Fiyatı Windows 7 kadar olan 7+1 ses kartıma donanım zorluğu çıkartan ve hiç bir zaman surround dinletmeyen Windows 7'ye inat Pardus 2009'da kartımın özellliklerini sonuna kadar kullanabilmenin keyfini yaşadım. Microsoft'a her üç yılda para kaptıran köle olmak istemiyorum artık. Saygılar.

kendim evde kullanamam ne bunu kaldıracak pc ye sahibim nede lisansına bu kadar para verecek kadar zenginim. fakat çalıştığım şirkette win7 var. ve gördüğüm kadarıyla iyi pc lerde sorunsuz (özellikle vistaya göre) çalışmakta. xp ile karşılaştıracak değilim fakat kullanış açısından mükemmel...

Win 7 yi sanal pcme kurdum aero özelliği çalışmadı (vistada da çalışmamıştı) ama yinede güzeldi vista ma sanal sürücü kurdum d uçtu şimdi pişmanım çünkü d sürücüsünde win7 rc isosu vardı aah aah sonra format recovery sonra pişmanlık partiton manager ile düzelttim iyi program şimdi xp kullanıyorum kotam sınırlı win 7 yi de arkadaşımdan almıştım offf offf test edemeden gitti siz siz olun sakın vistaya sanal sürücü kurmayın desteklemiyor ben neroda denedim çünkü imagedrive seçeneği kaldırılmış ayrıca nero 6.6 güzel di nero 7 3gb yer kaplıyor çok yavaş bnane bn xpmle mutluyum (biraz uzun oldu ama)

Direct Access ne işe yarayacakmış bilmeden ay gerek yok almiyim diyen KURUMSAL KULLANICILAR;
Önünüze güvenli sanal ağ kurulumu için diğer tek alternatif VPN için her ay sabit IP + eşşek yükü modem parası faturası gelince suratınızın şeklini görmek isterdim, hahaha :D

Çok gereksiz Xp gibi bir işletim sistemi yapamayacaklar hiç bir zaman.
Xp ile devam bilgisayar bozulana kadar.

GÜNCELLEMELERLE GELEN 35DİLİ DE KURDUM MAKİNAYA...MAKİNAMDAKİ WİNDOWS A BİR ŞEYLER OLDU. SÜPERLEŞTİİİ...ÇOK DİL ÇOK İMKAN.....BİLESİNİZ ÜÇ DİL BİLMEK BAŞKA ÇOK DİL BAMBAŞKA HİZMETLER VERİYOR...

WINDOWS 7 DEN TEK BEKLEDİĞİM ŞEY HAFİFLETİLMİŞ MÜZİK OYNATICISI...İSTER HEAVY OLANINI KULLAN İSTER LIGHT OLANINI KULLAN DİYEBİLSİNLER ARTIK.....

O yüklediğiniz dil dosyaları 1 GB ter tutuyor, sistemi de yavaşlatır. Program ekle kaldır bölümünden yüklü güncelleştirmeler bölümünden kaldırmanızı öneririm. Windows güncelleştirmede yeniden geldiklerinde HIDE UPDATE yapmazsanız yeniden 1 GB data indirir. Kota da rotayı şaşırır. Ama turistik bir oteldeki müşteri bilgisayarı ise herhalde çok yararlı olur.

slm arkadaşlar bu windows 7 ultimetde sesli sitelerin odalarına giremiyorum Loadlib exception #1 true cannot create file c:/windows/msnetgd.dll erişim engellendi böle bir hata alıyorum odalarına giriceğim zaman :S ne yapmam gerekir yardımcı olurmusunuz bekliyorum yardımlarınızı....acilll

nasıl çok merak ediyorum...

İşletim sisteminden anlamayanlar yorum yazmış.bilgisayarı açıp iki tuşuna basmakla kendilerini profesyonel zanneden arkadaşlara gülüyorum.yok xp ,vista ;7 den farklı degilmiş falan filan.işletim sistemini gerçek anlamda kullananlar bilir.7 yı bir aydır kullanıyorum mükemmel bir işletim sistemi ve şimdiye kadar hiçbir problem yaşamadım.ha bu arada şimdiden bir çok şirket programlarını 7 ye uyumlu hale getirmeye basladı bile.sizlerde ellerinizdeki programları güncelleyin be kardeşim.teknolojiyi takip etmek en dogrusudur.yenilikler her zaman iyidir.Bakın görün 7, zamanla öyle bir oturacakki vistanın ve xp adını unutacaksınız.çok iyi biliyorsanız sizler bir işletim sistemi yapında görelim.Saygılarımla.

bence win 7 gelmiş geçmiş en iyi işletim sistemi mükemmel bir sistem uyumu süper hızı kullanılabirirlik süper nası olduda böylebir işletim sistemi yaptılar şaşırdım

Çıktığından beri kullanıyorum. Oldukça beğendim. burada bahsedilmeyen bir çok özelliği var. Mesela çalışma anında c: sürücüsünü ikiye böle bilirsin. C: ve D: sürücüleri varsa birleştire bilirsin hem de çalışma anında. Sürücü yükleme sorununu hall ediyor çünkü bir çoğunu kendisi otomatik olarak buluyor. Vistaya nazaran çok süratlidir. Kullanmanızı tavsiye ederim ama programcıysanız en iyisi xp kullanın

bende yıllardır xp kullanmaktan vezgeçmeyen kullanıcılardandım.bunyesinde bulunduğum gsm firması win7'ye geçme kararı aldıktan sonra bir araştırma yaptım windows 7nin çok hızlı ve uyumlu bir işletim sistemi olduğunu gördüm.Daha önce performansında vistada peoblem çıkartmış olan hp pavilion dv6 serisi bir notebooka win7 kurulduktan sonra inceledim sonuç mükemmel makinayı tanıyamadım.Yeniliklere açık olmak her zaman iyidir bence xp kullanıcıları tereddüt etmesinler windows7 gerçekten yıllar sonra microsoftun ımajını tazeleyecek

Arkadaşlar ben windows xp windows 7 windows vista bu üçünü kullandım öncelikle şunu söyleyeyim vista baştan kaybediyo yüksek sürüme geçeyim filan diye xpyi bırakıp vista kullanmayın xpden memnunsanız devam edin ama win7 çok güzel bilgisayarınızın performansını arttırmak istiyorsanız win7 alın tek kötü özelliği var o da eski programlarla uyumlu değil bazıları çalışıyor ama bazılarıda çalışmıyor o da sanırım 5-6 ay sonra çözülür xp ve win7 erisi yalan

win 7 starter kurulu idi ben ultimate kurdum varmıdır bi sorunum he bu arada xp dedinizde win 7 çıkmadan xp den şaşmazdım kolay kullanırlığı için ama win7 çok güzel hızlı tavsiye ederim inat etmeyin arkadaşlar.aldığım gün win7 yi açmadan xp kurdum fakat win7 kullandım arkadaşımdan kullandığım gün farkına vardım win 7 tek seçim

vista faciyasını yaşadıktan sonra hemen xp proya geri döndüm inat ettim win 7 icin rastladıgım kötü yorularda xpya sıkı sıkı sarılmama neden oldu ancak bu seneden sora xpyi güncelleneyecek olmalarından dolayı win 7yi denemeye karar verdim farkı hemen fark ediyor insan pc mi yormuyor gayette hızlandı hakkaten memnunum ufak defek hataları var ama pro kullanıcılar icin önemsenecek şeyler degil acemiler zaten farkına varmaz önerilirmi kesinlikle önerilir kahrımızı ceken xp ye teşekürler

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir