Windows 7'ye ne fiyat biçersiniz?

Windows 7 çıktı, çıkacak. Peki bu yeni işletim sisteminin perakende fiyatları uygun mu?

  • Ali Güngör

Windows 7'ye erken geçen şanslı kullanıcılar işin oldukça hızlı ve sorunsuz gerçekleştiğini söylüyor. Sisteme Vista'dan daha az yüklenmesine karşın daha güzel grafikler ve daha hızlı bir masaüstü tecrübesi, aktarılan olumlu yanlar arasında yer alıyor. Bununla birlikte XP ya da Vista kullanan kullanıcılar Windows 7 Home Premium Upgrade'i yaparlar mı? 120 dolar verirler mi? İşte önemli bir soru.

Windows 7 daha şimdiden büyük takdir toplamasına ve başarılı bulunmasına karşın kullanıcılar gerçekten beklenen ölçüde bir geçiş yapacaklar mı? Windows 7'nin maliyeti, biraz RAM ekleme ve DirectX 11'den faydalanmak için yeni bir ekran kartı derken iş beklenenden tuzluya çıkabilir.

Tüketiciler ücretsiz yazılıma alıştılar. Örneğin Giveaway of The Day, her gün bir tam sürüm ücretsiz yazılım veriyor. Internet tarayıcılar ücretsiz, çok iyi anti-virüs yazılımları ücretsiz, dahası Google Docs, OpenOffice.org ve Microsoft Office 2010 Starter Edition da ücretsiz. Google Picasa gibi fotoğraf düzenleme ve yayınlama araçları da ücretsiz.

Görüyoruz ki Microsoft da ücretsiz yazılımlara hız vermiş durumda. Peki Windows 7'ye dönersek...

Windows 7'nin diğer fiyatları

İşte bütün bunlar düşünüldüğünde perakende Windows 7 almak yerine, yeni bir bilgisayarla birlikte almak çok daha çekici bir seçenek olabiliyor. Perakende sürümler kabul etmek lazım ki ev kullanıcıları için biraz pahalı geliyor. OEM sürümlerin fiyatları yarı yarıya daha düşük, Türkiye'de bütün Windows 7'ler OEM satılsa fena mı olurdu?

Windows 7'de öğrencilere uygulanan indirimlerin, sadece 30 dolara Home Premium alma imkanının bütün tüketicilere sunulması mümkün olabilir mi? Windows 7 Family Pack ile 3 adet lisansı, 150 dolara almak, tanesinin sadece 50 dolara gelmesine sebep oluyor. Bu alternatifleri düşününce Windows XP gibi uzun yıllar kullanılacak, güncellenecek bir yazılım da hem ilk hesaplanandan daha ucuza geliyor, hem maliyetini hayli hayli çıkartıyor.

Yine de sormak gerek: siz Windows 7'ye ne kadar ödemek isterdiniz?

Okuyucu Yorumları

Toplam 65 Yorum

1 tane oyun 6 saat ortalama oynama süresine sahip fiyatı 100 -150 tl.
3 yıl kullanilacak bir işletim sistemi belki daha fazla ne kadar olmalı ?
bana sorarsan fiyatlar fazlasıyla makul ucuz bile satıyor ama bunu pazar payını kaybetmemek için yapıyor.

30$+kdv bana uygun bir fiyatmış gibi geliyor... üstü pahalı...

70 Isvicre Frangina kadar verirdim Windows 7 icin. Ama sadece lisansa degil, cd ve orjinal pakete :)

pro'ya 100 dolarcık

NaMa yazmış: 29lira öderim

Sınırlı olur ama :):):)

tek kuruş vermem..

En çok 50 TL öderim. Bilgisayarımda vista dışında bir tane bile ücretli program yok, zaten o da OEM geldi. Tüm programlarım açık kaynak, bir Linux sürümü kullanıyım istiyorum ama bilgisayarım bir türlü izin vermiyor..:S Uzun lafın kısası yaşasın açık kaynak, kahrolsun korsan ve soyguncular.

windowsların şu aktfleştirme işlemine sinir oluyorum.sanki bu işlem bana,birkaç formattan sonra elimden,parasını verdiğim bişeyi geri alıyorlarmış gibi geliyor.aktifleştirme diye bişey olmadığını kabul edip bir fiyat biçersem ben 100 liraya kıyarım :-) (en üst sürümüne).

ultimate için $100, pro için $90, home için $70. çok mu acımasız oldu? =)

Windows, ücretsiz ve kısıtlı sürümler üretmeli. Chrome OS'a karşı en iyi çözüm.

En çok 50 TL öderim. Bilgisayarımda vista dışında bir tane bile ücretli program yok, zaten o da OEM geldi. Tüm programlarım açık kaynak, bir Linux sürümü kullanıyım istiyorum ama bilgisayarım bir türlü izin vermiyor..:S Uzun lafın kısası yaşasın açık kaynak, kahrolsun korsan ve soyguncular.

"anti-virüs yazılımları ücretsiz" linki yanlıs verilmis

Editörün notu:
Düzeltilmiştir.

windows 7 home premium 100 tl olsun hemen alırım

family pack türkiyede satışa sunulacakmı?? sunulacaksa 150$ ı veririm :)

100 Tl bence uygun

Home Premium a 50-70TL arası
Professional a 80-110TL arası
Ultimate 100-120TL veririm en fazla bundan fazla kişisel kullanım için bir işletim sistemine veya bir yazılıma para vermek bana göre gereksiz.

ultimate için $100, pro için $90, home için $70. çok mu acımasız oldu? =)

Aralarında ki fark az olmuş. Ben Home Premiuma 100 tl ödemeye razıyım. Professional 150 tl, Ultimate 200 tl.

50 lira helalinden...

ultimate sürümü için maksimum 250 lira makul bir fiyat

ultimate sürümü için maksimum 250 lira makul bir fiyat

0 TL , ubuntumu kullanmaya devam ederim.

Elimdeki İşletim sistemim de dahil Hiç bir şey orjinal değil.Orijinala alacak kdar daha zengin olamadım.Kirayı zor veriyorum.Kredi kartı limitim dolu.Faturalar desen o biçim.O yüzden öyle 250-300 $ verecek kadar zengin olmama daha çok var.Onlar öyle yaptıkca bende korsan devam.İnadına KORSAN....

Rakamlar pek hoş değil. Fiyat daha düşük olmalı zira korsana yönlendiriyorlar insanı. 150 TL az rakam değil.

Ben ebay uzerinden cikar cikmaz 30-50dolar arasi almaya calisicam ogrenci surumlerinden.Mutlaka birileri alip satacaktir. Daha fazlasinin verilmesi bana sacma geliyor yeni bilgisayar alirim daha iyi.

oem ult için 20usd çok bile tek sürüm olsun 20 usd olsun yada biz parçalara okadar para veriyoruz bir kısmını parça üreticilerden ms kesin. her firmadan parça başı 2- 3 usd kesse ms köşe olur bizde win7 ult.

100$ a hemen

150 ytl home premiuma öderdim, şuanki fiyatları asla ödemem..

Harcanan para,emek ve yazılımın uzun soluklu kullanılacak olması çoğumuzun gözüne gelmiyor.Basit bir video çevirme yazılımını tek başına kodlasa içimizden biri en az 10 lira ister.(Açık kaynakçılar da çıkabilir tabii)
Ev kullanıcısı için fiyatı 100tl civarı olmalı bence fazlası Türkiyede korsana davetiye çıkarmaktır.

Açık kaynaklı ve ücretsiz olan Linux dağıtımları varken, Windows 7 için tek kuruş bile vermem.

ultimate 99 Dolar

Şu anki fiyatı fazla açıkçası, aklımdan da çıkar çıkmaz lisanslı satınalmak geçiyordu ama fiyatları görünce vazgeçtim...

Yahu Maclerin pahaliligindan hic bahsedilmiyorda Güzelim Win7 mi pahali oluyor adalet istiyoruz =)) Buarada konuyla alakali degil ama Mac OS'ninde EU versionu ciksin neden SAFARI yüklü geliyor ?????

emeğin karşılığını veririm fakat bu fiyatlar Türkiye dahil bir çok ülke için abartılı, inanın ücretleri mümkün olduğu kadar düşürseler korsan kullanıcıları da kazanacaktır. 10 lisanslı kullanıcı varsa 30 da korsan kullanıcı mevcut, fakat devletimiz de bizi korsana yöneltmek için elinden geleni yaptığını görüyorum. Bir şekilde çırpına çırpına yaşayacağız.

7 pro için 40 dolar öderim

win 7 fiyatı yüksek çinde 15 dolar neden türkiyede 120 tl ulusal yazılım pardus varken 10 dolar yapar. canibo

orjinal vista almış olanlara beleş olmalı...

herhalde 2011`e doğru ancak geçerim xp`iyle vedaleşmak biraz uzun sürecek
yada 2012`yi mi beklesem kıyamet kopmazsa alırım :)

Millet Digiturk'e, D-Smart'a ayda 9.90 TL veriyor. Bir isletim sistemini 5 yil kullansan eder 60 ay, carp 10'la - etti 600 TL. Aslina bakarsaniz bircok gereksiz seylere paramizi veriyoruz, bu harcamalarimizdan kisarak orijinal isletim sistemi sahibi olabiliriz.
Digiturk'u, D-Smart'i kiran kiriyor - kiramayan bastiriyor parayi seyrediyor. Eskiden Cine5 vardi, sifre degistirirdi - ugrasan ugrasirdi, hergun yeniden kirardi. Isletim sistemi icin de ayni durum var - ugrasan her zaman ugrasmaya hazir olmali, orijinal kullanan ise rahat, derdi yok.

Orjinal bir sisteme hiç para vermedim vermicemde. Ben kullanım durumuma göre win 7 ultimate kullanırım kullanırsam durumda böyle olunca o fiyata ben bunu almam bu kadar açık bu iş. Daha öncede home versionları hiç kullanmadım çünkü gereksinimlerimi karşılamıyor. Üst sürümlerinde bu kadar pahalı olması resmen ev kullanıcılarını bi kenara itip şirketlere yönelik işletim sistemi çıkarmak oluyor. Microsof bu tutumunu değiştircek sonunda inşallah iş işten geçmemiş olurda korsan yerine makul fiyatlı kampayalı vs. ürünler satın alırız...

En kapsamlı sürümüne en fazla 100-150 TL veririm.

100$ ewet alırdım ultimate

Home için 25 $, Professional için 40 $, Ultimate için 60 $.

170TL kdv dahil...windows 7 pro için...
Ev kullanıcılarını destekleyen sürüm için şöyle bir durum var.
Windows 7 Home Pre için 140TL elinizdeki eski sürümü teslim ederseniz.Etmezseniz Yeni bir HDD 500Go almak şartıyla Windows 7 Home Pre size 160TL. YENİ HDD nin o gün takılıp içine Windows 7 Home Pre yüklenmesi gerekiyor.Eski HDD yi ister backup larak kullanabilirsiniz demeliler. Ultimate versiyonu etiketini hak ediyor. Diz üstü laptoplara ev versiyonu işletim sistemi yerine sadece Win7 pro yüklense daha iyi olurdu... Diz üstü pc lerde Ultimate ağır gelir...Masa üstü için Windows 7 Pro çok iyi olurdu. Ülkemiz için ev versiyonu işletim sistemini okullara versinler.... Wİndows 7 School Edition daha iyi olurdu...

Win7 pro için vergiler dahil 100 TL.

1000 Dolar veririm.
Var mı artıraaaan...

windows7 ultimate i 50 liraya satsalar gene bir sürü insan almaz korsan kullanır parası olana 300 olmuş 500 olmuş ne fark eder?

Bence windows 7 ye çok para ödüyoruz asgari ücretle çalışan bir işçi yada bir öğrenci kalkıpta 199 dolar + kdv veremez.Amerika yada ingiltere de +199 dolar + kdv olması ingiliz halkını pek etkilemez çünkü adamların milli hasılası çok yüksek dolayısıyla o para onlar için çerez yada dondurma parası gibi geliyor.Ama bizde bu parayla insanlar ev geçindiriyor.Yapsın bir güzellik Home basic versiyonunu fakir halka
30 dolardan versin bak o zaman korsan kullanan kalırmı.?

100tlye adamlar program bile satmıyolar siz neden bahsediyosunuz işletim sistemi bu borumu adamlar işçiliğini alcak tabi

boşuna yazıyorsunuz.
göreceksinizki bir lira bile değişmeyecek o fiyatlar.
gerçek 120$ mis gibi.
Ms VAZGEÇMEZ kebap'tan

200 300 euroya lisansi icinde komple pc alipda tek bir lisansa 100 200 euro fiyat cekmesi Microsoftun dogru degil.
Esasinda lisans fiyatlarinin home serisi icin 50 dolar euro seviyelerinde olmasi gerekir.

150 tl eder home premium

Ubuntu'nun bedava Snow leopard'ın 29 dolar olduğunu düşünerek cevap veriyorum. tek kuruş vermem.

Makul fiyat olduğu sürece orjinal ürün almak isterim. Ama XP bile $300 dan az fiyat istemiyor. Mikrosoft fiyatı makul yapsa kimse korsan kullanmaz.

Ya şu hortumcu Microsoft'un güçlü bir alternatifi çıksa da ona geçsek. Evet 7 sayısını sevmeyen kimse çok azdır ama mic.. u sevmeyen bence çok kişi var.Ama oynadığımız oyunlar ve kullandığımız programlar çoğunlukla bu işletim sistemine endeksli olunca vazgeçmek oldukça sor.En iyisi en az windows kadar cazip başka bir sisemin çıkması.

ben bir süre daha xp de kalıcağım herhalde bu 1seneyi bulur şimdilik okadar para vermekte istemiyom birde oem değiştirmek için extra bi ücrette bana pek cazip gelmiyo onun yerine biraz bekleyip yeni pc almayı düşünüyom

Helalinden 50 TL eder.Eğer bu fiyata düşerse mutlaka alırım.

gerçekten 50 milyon yapsınlar korsan işi biter hem daha fazla para kazanırlar herkes satın alır böylelikle korsandan gelen virüs olayıda kesilir bununla beraberde diğer yan programlarda herşey lisanlı almaya bakar kullanıcılar. Bunu gerçekten istiyorlarsa yaparlar kardeşim. o programları üretenler birer insan lisanlamayıda hackleyerek egale edip tam sürüm edende insan yani emeklerinin boşa gitmemesi için fiyat konusunda düşüş yapıp dahada fazla para kazanabilirler.

home premiuma 100 lira verirdim.

windows 7 ve windows 7 mobile...hepsine 300 oki..

Windows 7 Home Premium ürününün family pack (aile paketi) olarak 3 bilgisayara (aynı office home & student gibi ticari olmayan bilgisayarlara) kurulabileceğini, bazı ülkelerde satışına başlanacağını, belirlenen ülkelerdeki bu satışın (hangi ülkeler şimdilik bilinmiyor) toplamda TL karşılığının 225 TL olduğunu duydum. Yani bu demektir ki Home Premium full sürümü olan kutulu ürünü aldığınızda verilen cd'nin içindeki cd key'i 3 bilgisayara formatlayıp kurduktan sonra 225 TL'ye toplam maliyeti olduğunu, bunun da bilgisayar başına 75 TL'ye geleceğini duydum. Umarım bu doğrudur ve o zaman da maliyet ucuzar, örneğin 3 arkadaş bir cd aldığınızda 75 TL ödemiş olursunuz kişi başı... Ayrıca; bunun dışında ise lisanslı XP Prosu olanlara veya XP home editionu olanlara da o ürünü iade etmek kaydıyla ürünü indirimli göndermek (örneğin 75 TL gibi) o da bir çözüm olabilir diye düşünüyorum. Saygılarımla...

bence vistadan bedava upgrade etmesi lazım en azından bunu borclu vistacılara..

home premium 50 dolar olsun proffesional 75 dolar ultimate te 100 dolar olsun herkes geçer ama millet korsanla bedava geçiyor bedava olsun daha iyi ...

home basic kutulu almak istiyorum ama o bile 200 lira...
100 - 120 tl civarı olsa 2 dakika beklemez hemen gider alırdım...
Ms, biraz insafa gelse satışları katlayacak ama ya umursamıyor ya da kullanıcıların beklentilerinden haberi yok....

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play