Windows 7, yeni Windows XP mi olacak?

Windows XP efsanesi, yoluna Windows 7 efsanesi olarak mı devam edecek?

Windows 7, yeni Windows XP mi olacak?

Windows XP, Microsoft'un tarihindeki en önemli başarılarından bir tanesi. 2001'de yayınlanan Windows XP, hızı, kararlılığı ve basitliğiyle beğeni topladı ve 11 yaşında olmasına rağmen Net Applications'a göre hala yüzde 44.85 ile en çok kullanılan işletim sistemi. Windows 7 ise yüzde 40.51 ile onu ikinci sıradan takip ediyor.

Bununla birlikte Windows XP'nin tüm istatistiklere göre en çok kullanılan işletim sistemi olmadığını da söylemeliyiz. StatCounter'ın Mayıs 2012 rakamlarına göre Windows 7, yüzde 48.93 ile en çok kullanılan işletim sistemi. XP'nin pazar payı ise yüzde 31.06. Yine de Windows XP gibi eski bir işletim sisteminin bu denli önemli bir kullanım oranına sahip olması, bizce gerçekten dikkate değer bir başarı. Aynı şekilde kullanıcıların çıktığında oldukça problemli olan Vista'dan nasıl uzak durdukları da, gelecekte olacaklar hakkında ipucu verebilir.

Windows 8 çıktığında, Windows 7'nin sağlamlığıyla zaman içinde bugünku XP'nin yerini alması bizi şaşırtmayacak. Tabi ki Microsoft'un Windows 8 ile başarılı olmasını, baştan aşağı yenilenen işletim sisteminin Vista'nın başına gelenleri yaşamamasını umuyoruz.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 24 Yorum

ben açıkcası windows8 kadar saçma sapan bir işletim sistemi görmedim (bu benim şahsi fikrim) kim o dandik metro arayüzüyle.İlk çıkacağı çıkacağı 1-2 sene boyunca çıkaracağı yazılım uyumsuzluklarıyla uğraşmak isterki ?

windows8 tam anlamıyla hayal kırıklığı yaratacak.

windows xp forever

Windows 8'i beğenmiştim ve kullanıyordum ama birdenbire yeniden Windows 7'ye döndüm. Sanırım Windows 8'e hiç geçmeyeceğim.

Siz bile bu yazıyla , 8 in sımdıden "basdonduren bır slayt anımasyona benzemıs bu dedıgım ısletım sıstemı" dedıgım 8 in bir vista hayalkırıklıgına dusecegıni hissetmişsiniz. Biraz hareketlı ama bence 8 ın bu harektlıgını sankı bır multımedıa secenegıymıs gıbı sp ile yuklenen yada ıstedıgımızde etkılesen bır arayuz olmasını dilerdim. Ama ınsanoglu neye alısmadı. Kullanmaya basladıgımızda kısısel yada iş ortamında belkıde alıskın olarak memnunıyetımız artacak. Bunları bılemeyız. Gene basarıları elde etmenın yolunu Microsoft bulur

İnsanoğlu böyle nankör işte, aynı arayüzle çıksaydı, dicektiniz ki yine aynı arayüz, makyajlayıp satıyorlar, adamlar arayüzü değiştirdi bişeyler yaptı, bu seferde ona bok atıyorsunuz! Onca mğhendisten daha iyisini biliyorsanız, burada kuru gürültü yapanlar, bir araya gelinde, siz yapın daha iyisini! çamur atmak kolay!

@15 Haz 2012 15:55 Arkadaşım niye karalayalım, Windows 8 her yayınlandığında hevesle kurdum ve sabırla denedim. Olmuyor işte bir şeyler eksik kalıyor, içime sinmiyor. Neden beğenmek zorunda olduğumu sen bana açıklayabilir misin acaba? Nereden geliyor bu aşk?

xp aslında dusuk konfigurasyonlu pcler icin daha iyi.Bence kullanımının hala bu kadar yuksek olmasında onemli derecede buda bir etken.Ama Windwos 7 xp rden kesinlike daha hızlı daha stabil ve daha guvenli.İnsanlart alışmış oldukları seyin degiştirilmesinden hoslanmazlar bunun o kadar cok ornegi varki.Bende masaustu yada notebooklarda hic bir kullanıslılıgı olmayan,ııvır zıvır dolu ram canavarı bir metro arayuz kesinliklw tutmayacak bunu gorememek icin microsoft calışanı olmak lazım herhalde

windows xp forever ------------ 10 yılı aşmış bi işletim sistemi için hele hele böyle bi internet sitesinde bu yorumları görmek üzücü.

Windows 8'i beğenmiştim ve kullanıyordum ama birdenbire yeniden Windows 7'ye döndüm. Sanırım Windows 8'e hiç geçmeyeceğim. -- aman geç lütfen geçmezsen microsoft iflas eder.

@15 Haz 2012 17:16 Yorumum seni neden bu kadar rahatsız etti ki ben zaten bir Microsoft müşterisiyim.

her zaman yeniliğe açık oldum ve önizleme sürümünün çıkışından itibaren windows 8 i deniyorum ama denemekten öteye geçemedim. zira sistem bende yeniliğe kapı açacağına getirdiği yenilikleri gözüme sokmaya çalışıyor gibi hissediyorm. belki erken ama yeni xp windows 7 olacak gibi...

windows 8 baştan aşağı yenilenen bir işletim sistemi değildir. kullanıcı arabiriminin değişmesi demek onun baştan aşağı yenilendiği anlamına gelmez.. çekirdek daha önemlidir.

windows xp forever -------- ömür boyu XP kullanma gözün açık gidersin

Bence yeni bir Vista faciası....

netmarketshare.com verilerine göre: win xp 40.93 win 7 37.35 vista 6.28 mac osx 10.7 2.67 ipad 2.45 mac osx 10.6 2.45 iphone 2.12 linux 1.03, ki her bir araştırma şirketinin verileri birbirini tutmuyor, 3-5 puan kadar kayma olabiliyor.bu rakamlar microsoft ne çıkarırsa milletin balıklama atlamadığının bir göstergesi: vista yüzdesi... windows 8'de masaüstünde bu yüzdelerde dolanır mı peki?

Windows XP'nin en çok pazar payına sahip olması onun sevildiğinden dolayı değildir. Kullanıcılarının geri kafalığından ve fakirliğindendir. Muhtemelen bilgisayarlarını ilk aldıklarında içinde Windows XP yüklüydü ve halen öyle devam ediyor. Bir başarının araştırmasını yapmak istiyorsanız Windows XP'den veya Windows Vista'dan Windows 7'ye kaç kişi geçmiş onu araştırın. XP kullananlar geri kafalıdır hepsi bu.

@16 Haz 2012 12:24 geri kafalılık ve fakirlikle alakası yok, ne kadar anlamsız yorumlar yazıyorsun, sen her çıkan windowsa 300 küsür liralar verip belki de sürümüne göre 500ler bilemeyiz ama ne yaptığının bilincinde farkında olan, internette gezineyim torrentim paso download yapsın, sosyal ağlara gireyim, counter strike half life oynayayım diyen veya windows xp de çalışan programlarla işini görenler geçmez, yeni windows sürümüne tonla para vermesi için sen bir kaç makul neden say, bir de Türkiyede korsan yazılım kullanım oranları hakkında bilgi ver istersen

@16 Haz 2012 12:grafik işleriyle uğraşıyorum ve windows 7 animasyonlu gif formatlarını oynatmıyor gif resimlerini 3.parti yazılım yada tarayıcıda açmak zorunda kalıyorum. Ayrıca dosyaların içindeki simgeleride xp deki gibi net olarak göstermiyor. elimdeki 2. bilgisayarıma tekrardan xp yüklemek zorunda kaldım ve benim gibi arkadaşlarımla da konuştuğumda onlarında xp yi kullandıklarını öğrendim-- işletim sistemi tercihi bazen gereklilik yada kullanışlı olmasıyla ilgilidir ayrıca kimse daha yeni olduğu için fazladan para vererek os almak zorunda değil windows 7 kullanıpta ne geri kafalı olan insanlar var butür yorumları yapan kişiler bir üst sürüme geçtiklerinde ileri kafalı olduklarını düşünüyorlarsa yanılıyorlar----- windows 8 çıktı hep birlikte bir üst zeka seviyesine terfi edin arkadaşlar--- bunları hem win7 hemde win xp kullanıcı olarak yazıyorum arkadaşlar 24

Windows XP'nin en çok pazar payına sahip olması onun sevildiğinden dolayı değildir. Kullanıcılarının geri kafalığından ve fakirliğindendir. Muhtemelen bilgisayarlarını ilk aldıklarında içinde Windows XP yüklüydü ve halen öyle devam ediyor. Bir başarının araştırmasını yapmak istiyorsanız Windows XP'den veya Windows Vista'dan Windows 7'ye kaç kişi geçmiş onu araştırın. XP kullananlar geri kafalıdır hepsi bu. *************************************************************** dünyadan haberi olmamaktan iyidir dünyada windows 7`li dizüstü satın alıp windows xp yükleyenleri araştır hazır bunu araştırmışken windows 7`nin 3 senedir ısrarla düzeltilmeyen sorunlarınıda araştır windows vistanın windows 7den fazla kastığını okuyup inananlar kafadan senaryo ile windows 7 övgüsü yağdırarak ahkam kesiyorlar bütün dünya bir işletim sisteminin aero görünümünden ibaret değil! :)

netmarketshare.com verilerine göre: win xp 40.93 win 7 37.35 vista 6.28 mac osx 10.7 2.67 ipad 2.45 mac osx 10.6 2.45 iphone 2.12 linux 1.03, ki her bir araştırma şirketinin verileri birbirini tutmuyor, 3-5 puan kadar kayma olabiliyor.bu rakamlar microsoft ne çıkarırsa milletin balıklama atlamadığının bir göstergesi: vista yüzdesi... windows 8'de masaüstünde bu yüzdelerde dolanır mı peki? ************************************************************** aslen durum bizlere defalarca anlatılanın tersine windows 7 pek tutmadı dizüstü satışları ve reklam hbaerlerle windows 7`nin vahim durumunu anca gizliyebiliyorlar windows 7 nin bu kaderi yaşamasının pek sebebinden ilk baştakailer hala alpha sürümü gibi bir sürü eksik ve hata olması vista`dan itibaeren başlayan saçma sapan özellik kaldırma kısıtlamaları sadeleştirmekten windows xp`nin bile yanında sönük kalması durumuna rağmen windows vista`dan fazla kasması windows 7 kullanımı o kadar azki hala windows 7`de çıkmamış programlar var microsoft durumun ne kadar farkında bilinmez ancak windows 8 microsoft`un son şansı ama microsoft bulmuş yolunu; oyun firmalrına gizli saklı windows xp`ye oyun çıkarmayın diye talimatını veriyor elektronic arts emrin olur deyip bunu yerine getiriyor bahannesi oldukça enteresan dx9 :)

xp nin türkiye de çok revaçta olmasının tek nedeni yeniliğe kapalı böyle gelmiş böyle gider zihniyeti.

türkiye için bir geri kafalılık söz konusu şuan çıkan bazı oyunlarda xp desteklenmiyor 2014 dede sp3 ün sanıyorum desteğini kesicekler ama xp kullanım oranı o tarihlerde %20 nin altına düşmücektir %20 malum küçük bir oran değil.türkiyede xp garanti bir 10 yıl daha kullanılır.işletim sistemini,programları,driverları güncellemeyi bilmeyen milyonlarca insan var bu ülkede...

grafik işleriyle uğraşıyorum ve windows 7 animasyonlu gif formatlarını oynatmıyor gif resimlerini 3.parti yazılım yada tarayıcıda açmak zorunda kalıyorum. Ayrıca dosyaların içindeki simgeleride xp deki gibi net olarak göstermiyor. elimdeki 2. bilgisayarıma tekrardan xp yüklemek zorunda kaldım ve benim gibi arkadaşlarımla da konuştuğumda onlarında xp yi kullandıklarını öğrendim-- işletim sistemi tercihi bazen gereklilik yada kullanışlı olmasıyla ilgilidir ayrıca kimse daha yeni olduğu için fazladan para vererek os almak zorunda değil windows 7 kullanıpta ne geri kafalı olan insanlar var butür yorumları yapan kişiler bir üst sürüme geçtiklerinde ileri kafalı olduklarını düşünüyorlarsa yanılıyorlar----- windows 8 çıktı hep birlikte bir üst zeka seviyesine terfi edin arkadaşlar--- bunları hem win7 hemde win xp kullanıcı olarak yazıyorum arkadaşlar

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir