Windows 8'in OS X'den öğreneceği 5 şey

Mac OS X'in yeni sürümü Mountain Lion'daki bu yeni özellikler, keşke Windows 8'de de olsaydı!

Windows 8'in OS X'den öğreneceği 5 şey

Apple'ın işletim sisteminin yenilenen sürümü Mountain Lion, çok sayıda yeni işlev ile geliyor. Ancak yeni Mac OS X, büyük bir değişimden çok küçük gelişirmeler getiriyor ve Windows 8 gibi radikal bir sıçrama vadetmiyor. Bununla birlikte bu geliştirmelerden bazıları, bizce Windows 8'in de tam ihtiyacı olan özellikler. İşte Windows 8'de de görmek istediğimiz Mountain Lion özellikleri:

Uyarı merkezi

Windows 8, ekranın sağ üst köşesinde yeni mesajları, takvim olaylarını ve diğer önemli güncellemeleri gösteren bir işleve sahip. Ancak Windows 8, geçmişte kaçırmış olduğunuz uyarıları gösteren bir liste görünümü sunmuyor. Mountain Lion'daki uyarı merkezi gibi bir işlevin Windows 8'de oldukça faydalı olacağını düşünüyoruz. Böylece örneğin iş yaparken uyarıları gizleyebilir, ancak belirli aralıklarla uyarılarınızın listesini kontrol edebilirsiniz.

AirPlay Mirroring

Microsoft, PC ile TV bağlantısının yakın zamanda önem kazanacağının farkında ve bunun için tabletlerin Xbox 360'a içerik göndermesini sağlayan SmartGlass uygulamasını yayınlamaya hazırlanıyor. Ancak bu uygulamanın nasıl çalışacağı hala tam olarak bilinmiyor. OS X'deki AirPlay mirroring işlevi, bilgisayarınızın ekranının tam olarak Apple TV'ye akış yapılmasını sağlıyor. Benzer bir işlevin Windows 8'li bilgisayarlar ile Xbox 360 için sunulmasının hoş olacağı düşüncesindeyiz.

Metin mesajları ve diğer özellikler

Metin mesajları

Mountain Lion'da SMS gönderip almak mümkün olmasa da, diğer iOS kullancılarından gelen iMessage mesajlarına erişebilecekler. Microsoft ise Windows Phone ve PC'ler arasında daha iyi bir eşitleme işlevi dahi sunabilir. Böylece bilgisayar başındayken telefonumuza gelen mesajları küçük bir ekran yoluyla yazmak zorunda kalmaktan kurtulabiliriz.

Not eşitleme ve hatırlatıcılar

Windows Store'un farklı cihazlar arasında eşitleme yapmaya izin veren üçüncü parti not ve anımsatma uygulamaları sunacağı düşünülüyor.

Mountain Lion'da ise bu özellikler işletim sistemiyle bütünleşik olarak geliyor. Bu sayede tüm notlarınız ve anımsatmalarınız, tüm Apple cihazlarınızda mevcut oluyor. Microsoft'un OneNote adında gelişmiş bir not alma uygulaması var, ancak Windows 8 için sunulacak daha basit ve ücretsiz bir çözümün daha iyi olabileceğini düşünüyoruz.

Daha iyi ses algılama

Windows 8'deki dikte etme özelliği bir erişebilirlik işlevi olarak sunuluyor ve birkaç menü altında gizlenmiş. Mountain Lion'da ise Function tuşuna iki kez basmanız ve konuşmanız yeterli.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 18 Yorum

aslen haberin başlığı, hala acemilik ve absürdlük kategorisinde gugıldan sonra ikinci sırada olan komik windows'un Mac OS X 'den öğreneceği 5555 şey desek daha mantıklı olurdu kanısındayım...

windowsun yavaş yavaş bitiyormu ?

windows 8 microsoftun elınde patlayacak

Bide Mac Os X'de olması gerekenleri yazmalısınız :)

@30 Tem 2012 02:57 Onlar yaz yaz bitmez :D

@30 Tem 2012 02:57 neden öyle bir şey varsa windows'da mac osx makyajı programlar çıkıyor da mac os x'de windows makyajı diye bir şey yok?

@30 Tem 2012 02:57 bu yoruma sadece güldüm :)

@30 Tem 2012 21:58 sen de her yoruma sadece gülüyorsun be gardaş

"Bide Mac Os X'de olması gerekenleri yazmalısınız :)" şu arkadaşa yorum yazaamdan edemeyeceğim. 15 yıldır pc kullanıyorum. çekmediğim dert kalmadı. lüzümsuz sistem ayarları, gereksiz menüler. nihayet bir mac edindim. herşeyi benim yerime yapan bir bilgisayar buldum karşımda. herkese tavsiey ederim. bırakın arka plan işlerini mac yapsın siz işinize bakın.

@30 Tem 2012 10:57 anlamazlar boşver boşuna dil dökme sen keyfine bak :)

windowsta olup mac osx'de olmayan şeyleride yazmanızı bekleriz.

Tabi ki Mac os X Mountain Lion, Windows 8'den üstün.

amaann çok da önemli bi eksikti sanki... mac neden tam bir paket olmaya çalışıyor...??? çünki yazılımcısı çok çok az... pc kadar etkileşimli değil...!!! tam bir aptal kapalı kutu şu pis kurtlu elma...!!! ama pc için yelpaze çok ve görsel / işlevsel iteğime göre hatırlatmaları yapabilecek 1000 lerce freeware yazılım mevcut. saygılarrr.r.rrr

@30 Tem 2012 16:35 sadece güldüm edip :)

windows 8 tam bir hayal kırıklığı olacak. vista zamanındaki mağlubiyeti tekerrür edecektir. windows 7 herşeyi ile mükemmeldi ama, windows 8 ubuntuyla bile mukayese edilemez. metro gibi gereksiz bir fazlalık ekleyerek bu kadar kullanışsız ve de komplike hale geleceğini hiç tahmin etmezdim. onun yerine yeni özelliklerle ve geliştirmelerle donanmış yeni bir servis paketi entegreki windows 7 sunsalardı yapacağı en mükemmel iş olurdu microsoftun.

Bence normal ev kullanıcılarının Mac alması daha iyi olur! :D

daha imessage ortalıkta yokken microsoft win8'de mesajlaşma olcağını açıklamıştı. zaten apple hiç birşey çalmaz ilk apple bulmuştur herşeyi. notification center'ıda ilk apple buldu zaten adroid'den çalmadı. adamlar ios 5'te android'i resmen kopyaladı, mesaj geldiğinde yukarda bildirim cıkma özelliğini windows phone 7'den çaldı, hemde tıpa tıp aynı şekilde kimse bunları konuşmuyor.

@31 Tem 2012 18:46 şuna çalmak demiyelimde etkileşim diyelim. kim kimden daha çok feyz almış : )) etkileşim olmasaydı kullandığın akkıllı telefon her ne ise olmazdı. emin ol.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir