Windows Vista arada mı kaldı?

Microsoft Windows Vista için bol paralı yeni bir reklam kampanyası düzenleyecek gibi görünüyor!

Windows Vista arada mı kaldı?
Windows Vista: Bahtsız bir işletim sistemi olarak mı hatırlanacak?

Microsoft'un daha önce haberini vermiş olduğumuz gibi, Apple ile rekabette daha da ileriye gitmek için TV reklam kampanyalarına hız vereceğini biliyorduk. Yeni dedikodular, firmanın yeni bir Windows Vista reklam kampanyasına milyonlarca dolar ayırdığına işaret ediyor. Kampanyanın temasının"işletim sistemini şimdi alın, Windows 7'ye hazırlık yapın"olacağı da kulağa gelen söylentiler arasında.

Mini notebook pazarının patlaması ile XP'nin hayatının uzaması, 2010'da Windows 7'nin geleceğinin duyurulması üzerine arada sıkışıp kalan Windows Vista'nın başına neler geleceğinin sorulduğu Windows Vista pazarlama müdürü Brad Brooks konu ile açıklama yaparken "Windows Vista uzun vadeli bir yatırım olarak düşünülmeli" dedi ve sözlerine "Windows Vista'ya yatırım yaptığınızda bu yatırımın değerini bizim Windows 7 dediğimiz işletim sistemi geldiğinde anlayacaksınız" şeklinde devam etti.

CHIP Online notu:
Microsoft'un yeni reklam kampanyasının ana mesajının "insanları özgürleştimek" üzerine kurulacağı da son dedikodular arasında yer alıyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 19 Yorum

Nasıl yani ya anlamadım ?
Windows-7'ye yatırım yapmak için önce Vista'ya mı yatırım yapmamız gerekiyor ?

Demişler ki:
"Windows Vista'ya yatırım yaptığınızda bu yatırımın değerini bizim Windows 7 dediğimiz işletim sistemi geldiğinde anlayacaksınız"

Windows7 geldiğinde ne olacakmış ki ?

Şunu mu demek istiyorlar yoksa:
"Windows7 o kadar berbat olacakki Vistanın kıymetini o zaman anlayacaksınız." :)

VİSTA GEÇİŞ OLDU XP DEN DİREK WİNDOWS 7 YE GEÇERİZ ARTIK. XP DEN MEMNUNUM.

Windows 7 yi, vista üzerine upgrade etmek ucuza mı gelecek ki, onu mu ima etmeye çalışıyor bunlar?

500$ a satılan Windows 7 Ultimate i, 200$ a upgrade biçiminde mi verecekler?

Zannetmem...

bu amerikalılar "özgürleştirmek" kelimesini kullanmasınlar, içini boşalttılar bu kelimenin. neden olduğunu çok iyi biliyorsunuz.
vista içinde aynı kelimeyi kullanıp antipatik olmasınlar lütfen.

Xp kullanaCAMMMMM!!! hı hıhı hıhıhı

zamanında xp yi yerden yere vuranlar, şimdi aynısını vista için yapıyorlar... "xp den çok memnunum" diyorlar..eminim windows 7 çıktığında da aynı şey vistanın başına gelcek, herkes vista cok iyiydi windows7 yaramaz diyecekler..

Fiyatını adam gibi bir ücrete çeksinler kullanalım

önceki haberlerde de bazı arkadaşların dediği gibi windows vista, windows 7 için bi donanım/yazılım uyuşması için ara geçiş sistemi gibi birşey.
Sanırım Windows 7, vistayla benzer bir altyapıya sahip olacak böylece bugünlerde aldığımız vistaya uygun ürünler windows 7 ile de kullanılabilecek.

Tabii burada mağdur olanlar vista sahipleri oluyor.

Windows Vista da aynı Windows Millenium gibi..

Kesinlikle "ogzblgnr" adlı arkadaşa katılıyorum.
"Windows Vista da aynı Windows Millenium gibi..."

Geçiş sistemi olarak Vista piyasaya sunuldu. Bir sonraki işletim sistemi ise eminim yüksek performans ve verim sağlayacaktır.

Programlar zaten sistemi yorarken, işletim sistemi de diğer programlar gibi sistemi yorarsa (ki yoruyor) biz pc kullanmayalım o zaman...

şüphesiz XP nin bu denli tutulması hem onun sade gibi görünen ama göz alan sevecenliği hemde microsoft'un mevcut yeni sistemini pazara sürene kadar geçen zaman. normalde görsel yüzü gelişmiş NT den bu yana, hiç bir sürümde bu kadar ara olmamıştı.. haliyle kullanılabilirliği aldı başını gitti XP. ihtiyaçları karşılaması ve sahip oldugu destek, programcı olsun donanım olsun, XP nin el üstünde tutmasına yetmekte. zaten arananda bu değil mi..

sistem sabil olsun..

kaynakları fazla sömürmesin..

görselliği olsun..

program ve donanım desteği alabildiğince çok olsun..

mevcut teknolojik imkanlara kapı açsın...

kullanımı kolay olsun....

vs vs..

XP şimdilik sayılan bütün bu özelliklere sahip.. dahası kolay olmuyor alışkanlıgı değiştirmek.. oturmuş bir sistemi çevirmek.. hele daha vista yaygınlaşmadan windows 7 söylemleri, bilmiyorum microsoft farkında mı; ama bu gelişme vistanın ayağına kurşun sıktı.. kimse temel ihtiyaçlarını fazlasıyla karşılayan bir sistem dururken, üstelik daha gelişmiş bir sürümünde milestone vesiyonları ortada dolaşırken, stabil olmayan ve köklü donanım değişikliği isteyen bir işletim sistemine o kadar parayı vermez, vermekte istemez... vermesini istemek bir parça kullanıcıyı enayi yerine almak olacaktır.. elinde ki donanımın ve sistemin yetersiz oldugunu bilen kullanıcı daha iyisini gördükten sonra neden beklemesin ki.. hele windows 7 ait videolarla resimler ortamda fink atarken vistaya kim neden dönsün..?!2008 bitti bitecek ne kalmış..

şurası gerçekki windows 7 çıkana kadar bir çok kullanıcı mevcut donanımı değiştirecektir.. kolay değil 2010 ortalarını bulacak windows 7 nin çıkması.. şu günler 1 tb HDD ve 2gb ram miktarının bile kullanıcıya acaba yeter mi sorusunu sorduyorsa 2010 yılında bir çok aygtın yerine daha gelişmiş ve tamamen değişmiş ürünlere bırakacak demektir. haliyle Xp nin yetersiz kalacağı açık.. bu sebeble windows 7 nin şansı vistaya göre oldukça yüksek.. sadece bu değil.. Vistanın aksayan yönleride telafi edilmiş olacak.. ya

güvenilirlik..?! evet ya güvenilirlik.. esasında klişe lafta olsa, bence değil,teknoloji beylik sözü olan " hiç bir sistem güvenli değil yada ancak kapalı bir sistem %100 güvenlidir " ifadesi duruma netlik kazandırmakta..

microsoft ürenlerinin baş ağrısıdır yamalar ve güvenlik; ama teknolojide bir yerde durmuyor.. tamam linuxte yama yok ama at başı yeni sürümler çıkmakta.. küçük bir örnek daha bir kaç sene önce suse 8.0 sürümlerini konuşurdu geçen aylarda 11.0 çıktı yakın bir zaman diliminde 11.1 çıkacak.. ha yama yaptın ha yeni sürüm çıkardın?! aynı mı?! tabiki tablo aynı değil. farklı gibi olsada dert aynı.. takip zor kardeşim.. takip zor..!! hani iki yıl kopsan, ara versen Allah bilir suse nin hangi sürümü çıkmış olacak..

uzun lafın kısası her sistemin aksak yanı var ama microsoftun ödediği tüm bedelde, en çok hisse alan kısım onun çok tercih edilmesi.. yoksa mac olsun, linux olsun güvenilirlik noktasında hava ve caka satmasına fırsat tanıyan imkan; onların az kullanılması ve tercih edilmesi.. bu sebebleki altında girdikleri saldırı oranlarının ve tehditlerin az olması oldukça manidar.. mantıklı..

keşke bu oran çok olsaydıda bu iki sistemin karşılaştırımasını tabiki güvenlik noktasında net gözlemleye bilseydik..yoksa işin kerameti linux'un kendinden menkul değil..bunca laf, reklam ve boyama karşın kullanım oranın sürünmesi ilerisi için pek olumlu ışık vermiyor.. fedakarlık bir yere kadar. ki bazı ünkü isimler son kullanıcıyı zaten sildi.. mac için durum farklı.. mevcut kullanıcı oranı yüzdelik olarak tek rakam olsada bunu pc dünyasına geç açılımına borçlu..power islemcide inat etmeyip daha erken intele kucak açsaydı bu oran daha fazla olurdu..?! satımlardaki artışlara bakarsak bu ifade gerçek gibi.. belki ileride.. çok ileride mac hatırı sayılır orana belki kavuşur..

olayın birde psikolojik boyutu var.. bir merkezden üretilen, pazarlanan ve destek verilen ürünler kullanıcı kesiminde daha saygın olmakta..bu durum insanla alakalı..psikolojik yani.. ortada onlarca linux sürümü var. özgürlük adına kazanç olsada işin bu noktasında handikap olmakta..!!

windows 7 yi çalıştırabilecek bir bilgisayar her halde
8 çekirdekli minumum 4 GB ramli falan bir şey olur :)
Microsoftun yeniliği gösteriş uğruna değil kararlılık stabilite uğrunda yapması lazım. halen bozuk bir cd tüm sistemi kitliyor mesela bu durum Windows98 den beli devam ediyor. 95 hiç kullanmadım

vista zaten ara sistemdi, xp'den 7'ye küt diye gecilmesi cok karışıklıga yol acacagı icin cıkarılmıştı. 7'ye benzer yapıda olacagı icinde donanım ve yazılım üreticileri icin hazırlık ve deneme tahtası olmuştu, windows 7 daha fazla gereksinim istesede vista kadar uyumsuzluk ve sorun cıkarmicaktır...

o zaman vista'nın üzerine W7 kurulabilirmi?

tr de yuzde 80 korsan yazilim kullanio ama habire hep en iyisi istenio kaciniz lisans ssahibisinizde shu kotu bu kotu diosunuz.. bosversenize vitsa sp1 entegresinden sora iyi bi sistemde cok stabil ve sorunsuz he sizin 3 sene once topladiginiz p4 lerinizlle ddr 400 ramlerinizle stabilize sorunu veriyor olabilir ama bi sisteminde belli bi gereksinimleri vardir vitsaya milennium die laf atan arkadaslarin kaci vitsa kullandi.. sp1 cikana kdr bende begenmiyordum vistayi ama adamlar sp1 den onra cozduler isi sorun cevrenizde kullanan yakin arkadaslariniza sp1 vistaya birsey kattimi diye emin olun olumlu cevap alicaksiniz saygilar.

bencee vista iyi bir işletim sistemi olabilir ama ram ın iyiyse ama xp oyle değil her işletim sistemine uyumlu programlara uyumlu

bence vista win98 ME gibi bir ara sürümdü
bence windows 7 xp gibi gelecek başka bir kuşak olacak ve bizde maalesef sistemlerimizi değiştirmek veya güçlendirmek zorunda kalacağız :(

bence tr %80 değil %99.99 korsan kullanıyor

bizde de zaten çok para var önce vistaya yatırım yap sonra windows 7 nin arabirimi farklı olacağı için hem işletim sistemine hem de donanımlara yatırım yap
başka yatırım yapacak ne kaldı ki eski sistemler mi yani

Paramız yok alamıyoruz, adamlar kazık atıyor diyen güruh, en kötü ihtimalle seyyar "Sidici" abilerinden aldıkları işletim sistemlerinin feryadını koparıyorlar anlamadım gitti.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir