Windows XP'de "yönetici" açığı!

Gerçek hayatta yönetici olmanız çok kolay bir iş değil, ama Windows XP'de olmanız çok kolay!

  • Zeynel A. Öztürk
Windows XP'de "yönetici" açığı!

Ölüm tarihine sayılı aylar kalan Windows XP'de yeni ortaya çıkan bir açık, onu bırakmak istemeyenleri bir kez daha düşündürecek.

Verilen bilgiye göre açık, Windows XP'li bir bilgisayara "kısıtlı kullanıcı" olarak oturum açtıktan sonra yönetici hakları kazanmaya olanak tanıyor. Böylece saldırgan kişi, sistemdeki her şeye erişme ve verileri değiştirme hakkı kazanıyor.

Açığın kullanımının "kısıtlı" kaldığını söyleyen Microsoft, onu onaracak bir yama üzerinde çalışıyor. Firmanın verdiği bilgilere göre açık, uzaktan veya oturum açma bilgilerine sahip olmayan saldırganlar tarafından kullanılamıyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 16 Yorum

Chip editörleri yatıyor kalkıyor XP karameti yapıyor.Şuan yorumu yazarken anasayfada 2 XP haberi daha var :)

xp deki açıklar ziyadesi ile fazla zaten aynı şekilde Windows 7 de bu açıklardan nasibini alıyor vistada dahil. kıytırık bir password snifer yazılımı ile web ortamında bile girilen tüm şifreleri çıkartmak mümkün Windows 8 ortamında farklı bir depolama yöntemi olduğu için görünmüyor şifreler ama güngelir onuda aşarız.

Bir xp ci olarak şunu söyleyebilirim ki bir xp sahibiyseniz 10 anti virüs programı internet security vs kullanılsa dahi ekspi yi korumak mümkün değil :D

@08 Ara 2013 12:19 sen kullanmayı bilmiyorsan virus bulaşır tabi. ayrıca 10 antüvirusun aynı anda kullanılmayacağını birbirleriyle çakışacağını tahmin etmekte zor değil.

saçma spekilasyon haberlerle insanları yanlış yönlendirmeyin.

Abicim zaten windowsa girişmişsen riski almışsındır.Çamur atmaktan vazgeçmelisiniz bence.

@08 Ara 2013 13:52 aslında xp ve vista güvenli yazılımlar zira açıkları yamalana yamalana sağlamlaştı ama en çok tehdide maruz kaldığı için biraz sıkıntılı olabiliyor

4 ayı kaldı. eski pc de ölene kadar kullanıyoruz

Microsoft xp'yi gözden çıkardı ya artık hergün bir açığı çıkar.Aslında bu xp haberleri şöyle olmalı.XP kullaınıcıları bir an an önce 7 yada 8 kullanın zira microsoft sizi xp den soğutmak için her yolu deneyecek

Sonuna kadar bu emektar dostu kullanacağız arkadaş. İşimizi görüyor sağolsun. Yok açığı varmış, yok efendim oradan saldırganlar girermiş. Geçin yahu bunları. Elalem niye benim gibi garibanın bilgisayarına saldırsın. Anlamadım gitti.

@08 Ara 2013 16:06 Bari bu kadar açık ilan etme.Yahu sen duymadın mı hiç botnetleri zombi pcleri.Senin bilgisayarından bütün dünyayı tehdit ederler haberin olmaz. olur aslında bilişim suçlarından kapını çaldıklarında ben garibamdım yok bilgisayarım garibandı sayar durursun artık.

@08 Ara 2013 16:06 işte tam da senin gibi cahil garibanları kullanırlar.

XP' de açık çıkıyor da Win 8'de hiçmi açık çıkmıyor.. Bence Microsoft ürünlerinde hep bir versiyon eskisini tercih ediceksin.. Win 7 candır.

LinuXMint 16 Mate yada Cinnamo kurun rahat edin yada kurmadan kullanıp deneyin... hızı yaşayın...

Yaw he he acıgı var :D

Herkese Selam Xp Reiizee Devam :D

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost