Windows XP'nin gidişi sizi nasıl etkileyecek?

Windows XP'nin kesin ölümü Nisan ayında gerçekleştiğinde, bu durum bizleri nasıl etkileyecek?

  • Zeynel A. Öztürk
Windows XP'yi bırakamayanlara ne olacak?

Microsoft'un sadece ilk 3 senesinde 400 milyon satan işletim sistemi Windows XP, Nisan 2014'te emekli oluyor. 3 hizmet paketi alan 12 yaşındaki işletim sistemi, 10 yıl boyunca en tepede kalmak gibi büyük bir başarıya imza attı. Üstelik bu sırada çıkan yeni Windows'lara ve Microsoft'un onu batırma çabalarına rağmen. Peki Windows XP'nin tarihinin bitmesi sizin için ne anlama geliyor; onu Nisan 2014'ten sonra kullanırsanız ne olur?

Size etkileri

Windows XP'niz destek süresinin bitmesinden sonra normal olarak çalışmaya devam edecek. Ancak bazı üçüncü parti programların Windows XP'yi artık desteklemediğini göreceksiniz ve bu durum, giderek daha fazla programa yayılacak. Örneğin Google, 2015'ten sonra Windows XP'de Chrome'u desteklemeyecek.

Nisan 2014'ten sonra Windows XP'yi genel amaçlı kullanmanız için hiçbir engel yok, ancak sunulan yazılımlar konusunda geride kaldığınızı hissedeceksiniz. Windows XP'yi destek süresinin bitmesinin ardından güvenle kullanmanın yolunu bu yazımızda açıklamıştık.

Güvenlik endişeleri

Nisan'dan sonra Windows XP'de yeni güvenlik açıklarının ortaya çıkacağına neredeyse kesin gözle bakabilirsiniz. Microsoft, yeni işletim sistemleri için bu açıkları kapatacak yamalar sunacak, ancak Windows XP tamamen korunmasız kalacak.

Peki ya geri kalan kullanıcılar?

Windows XP kullanan, yeni işletim sistemlerine geçiş yapamamış bankaların, finans, güvenlik ve sağlık kuruluşlarının sayısı oldukça fazla. Örneğin ATM cihazlarının yüzde 75'i hala Windows XP kullanıyor.

Küçük çaplı şirketler, destek süresinden önce Windows XP'den yükseltmekten başka çare bulamayacaklar. XP'yi çeşitli nedenlerle bırakamayanlar ise Microsoft'un pek de ucuz olmayan "özel destek" paketlerinden yararlanarak XP yamalarını almaya devam edecekler.

Bunun dışında Windows XP kullanan şirketler, güvenlik standartları konusunda her türlü sıkıntıyla karşılaşabilecekler. Kredi kartınızı kullandığınız ATM cihazının artık güvenlik yaması almayan bir makine olduğunu düşünün. Buna karşın kredi kartıyla alışveriş yaptığınız her web sitesi, SSL şifrelemesini kullanıyor ve güvenlik açıklarına karşı sıkça test ediliyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 27 Yorum

xp ölmez münferit kullanimda kismen devam eder , ancak Mecbur olanlarda lnuxe gecsinler , no problem

Bizleri etkilemeyecek. Şirket mi yönetiyoruz. :D

LinuXMint 16 yada elementary os'a geçersiniz sorun olmaz... free olun farkı yaşayın...

@22 Kas 2013 02:27 elementary gercekten guzel, mint kullanmadim henuz :) You deserve more likes have mine...

Ulan ne XP mis be, bi gebermedi gitti, hayir en cok ta CHIP'e dert oldu neyse, herhalde xp yi ancak calistirabilen makineleriniz falan mi var, kac senedir oldu olecek, yok komada, yok vasiyetini yaziyor, yok avukatlarini cagirdi, yok microsoft'a babalik davasi acti... Ya birakin huzur icinde gitsin garibim, o kadar kahir cekti ne istiyorsunuz bu xp den.

xp bitti artık. daha şirketler neyin peşinde

Şimdi gelir birisi Linux yazar :)

@22 Kas 2013 03:21 AHANDA YAZDIM İŞTE WİN SİZE PARAMI VERİYOR...! NASALİNUX KULLANIRKEN BU NASIL BİR ZİHNİYET.....KULLANMAZSAN KULLANMA AMA KÖTÜLEME BARİ E.D.

geber ya....

Artık Xp haberi görünce "ÖZELLİKLE DE CHIP'DE" midem bulanıyor :S

Her XPli Windowslu haberin altına Linux kullanın diye atlayan arkadaşlar: XP nin alternatifi Linux değildir. Linux böyle çapsız işler için değil aslında enterprise işlemler için tercih edilir az biraz araştırın Oracle Linux, RHE nedir bir bakın, resmen eşekle porsche'yi kıyaslıyorsunuz.

@22 Kas 2013 10:48 Öyle enterprise menterprise anlamam, Ahmet Mehmet dinlemem. Her yerde Linux olacak...

@22 Kas 2013 10:48 Dostum; sence Android nedir, Windows mu?..

@22 Kas 2013 10:48 KOLUNDAKİ AKILLI SAAT,DİZÜSTÜ PC,MASAÜSTÜ,PC,SUNUCULAR,DÜNYANIN SÜPER BİLGİSAYARLARINDA KULLANILIR ...ÖNCE ÖĞREN SONRA KONUŞ....E.D.

xp kullanan bir billgisara şöyle bir bakacak olursanız genellikle güncellemelerin kapatıldığını ve kullanıcıların güvenlik konusunda pek de fazla bilgi sahibi olmadıklarını göreceksiniz. bilgisarı aldığı günden beri güncelleme yapmamış kitle için ücretsiz desteğin sona ermesi ne ifade ediyor? genelde xp kullanan makineler eski. görünen o ki tarayıcılar ve güvenlik firmaları destek verdiği sürece xp varlığını sürdürecek.

Windows Xpden bahsediliyor, 8 yada 8.1den hiç bahsedilmiyor. Zannediliyorki tek hedef Xp, Onunla ilgili trilyonlarca virus çıktı. Hackerlerin işi gücü yok bukadar viruse sahip olan işletim sistemine dahasınımı ekleyecekler?. Yenisi dururken eskisiyle uğraşırmı? Ne yaparlarsa yapsınlar, windowsu yamalayamazlar. Açık kapısı olduğu sürece bu hep böyle devam edecek.

@22 Kas 2013 14:31 Saçma sapan konuşuyosun kardeşim ya. Eski yazılım daha kolay çökertilir. Hackerlarında amacı budur zaten. En kolay etkileyebilecekleri sistem tabii ki de Windows XP dir.

Eski donanımda XP her zaman yaşar. XPler ölmez...:))

Hiç bir şekilde etkilemiyecek.Hayatımda xp güncelledigimi hatırlamıyor.İşletim sistemine 200 300 tl de veremem.Linux geçsem yüklediğim program çalışacak çalışmayacak ohooo.iksipi forever şimdilik :(

@22 Kas 2013 16:11 Bilgisayar dünyasında xxx forever diye bir şey yoktur. Sen onu Şükrü Saraçoğlu'nda sayıklamaya devam et.

yaasın xp win8.1de yapıpda xpde yapamadınız ne var

@22 Kas 2013 19:43 Para biriktir, windows 8 li bir cihaz al da kurtulalım şu saçma yorumlarınızdan.

Bizim iş yerine 100'e yakın bilgisayar var ve hepsi Windows 7 bence de 7 kriterleri tamamen karşılıyor. 8 iş yerlerine göre değil abartılı kaçar ve extra masraf gerektirir. 4 yıl sonra XP'den 7'ye yeni yeni geçiş olduysa 8'in de bi 4 yılı var diyebilirim kuruluşlar için

Onemli olan Microsoft un destek vermesi degil zaten. 12 yilda aciklarini kapatamadilarsa zaten isteseler de kapatamazlar ki beceremiyorlar da. 3. parti program yazarlari ( orn. Avast antivirus, Comodo Firewall, Mozilla Firefox v.b.) destegini keserse isler zorlasir. Onlar da bir sure daha kesmez cunku cok fazla sayida potansiyel musteri var. Kaybetmeyi goze alamazlar daha. Piyasada %30 larda olan bir sistemi kimse gozardi edemez henuz.

xp hala güncellenebilir ama ms'nin bunu ücretsiz yapmaması normal.

Windows 8 beş para etmez,win7 ye devaaam...

Zamanın da en çok kullanılan işletim sistemi hemen çamur atmayın... Her neyse eskidi artık her şey esir win 7 de eskiyecek... Şimdi arkadaşlar gelip burada Xp yi savunmanın anlamı ne ki adamlar güncellemeleri kesmiş zaten daha yapılacak bir şey yok çünkü miladını doldurdu. Bana kalırsa win8 vista gibi 5 kuruş etmeyen bir işletim sistemi tek avantajı hızlı olması diğer yandan çöp özellikle metro arayüzü... Zaten win 9 da aero ara yüzü (win 7 de ki arayüz) geri dönecek metro kalkacak ve normal bir windows olacak... 2014 ün kasım ayına doğru win 9 Allahın izniyle türkiye ye kapağını atacak... her neyse şimdi xp biraz dandik nedeni en ufak şeyde donması idi sürekli yavaştı ve çok açığı ve virüs tehdidi vardı. Bana göre win7 en iyisi win 9 gelene kadar en iyisi win7

Sen de yorum yaz