Windows XP'ye hayat öpücüğü!

Windows XP'nin uzun zamandır çözülemeyen büyük sorunu, galiba bu sefer çözülüyor!

  • Cem Şancı
SVCHOST hatasının çözümü için tarih belli!

Microsoft XP'nin en rahatsız edici sorunlarından biri olan SVCHOST hatasına nihayet el attı. Windows XP işletim sistemine destek vermeyi kesmesine sadece 4 ay kala, sistemin en önemli hatalarından olan SVCHOST problemi için kısa süre önce çıkarılan yamanın aslında işe yaramadığı ortaya çıkmıştı.

SVCHOST hatası, bilgisayarın işlemcisini yüzde 100 performansla çalıştırarak işlemcinin tüm gücünü emiyor ve yazılımların çalışmasını engelleyerek sistemin donmasına neden oluyordu. Bu sorunu çözmek için yayınlanan yama ise herkesin derdine derman olamamıştı.

Windows XP destek ekibi şimdi, sorunun çözülmesi için, "noel tatili"ni tarih olarak gösterdi. Aralığın sonu anlamına gelen bu tarihte çıkacak olan yeni yamanın, sorunu tamamen bitireceği umuluyor. Aksi taktirde, Microsoft 2014 Nisan ayında Windows XP'ye desteği kesecek ve ondan sonra sorunları çözmek, sistemi yamamak için çalışan kimse olmayacak ve XP işletim sistemi kullanan herkes hatalarla, sorunlarla, açıklarla başbaşa kalacak. 

Destek ekibinin açıklamasına göre, SVCHOST'taki problemin önemli bölümü IE6 ve IE7'deki bazı uyumsuzluklardan kaynaklanıyor ve düzeltilmesi gereken çok sayıda hata bulunuyor. Dolayısıyla, yamanın çıkması zaman alıyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 33 Yorum

Windows 7 gibi muhteşem bir işletim sistemi varken Windows XP kullanmak aptallıktır.

@17 Ara 2013 19:37 Zamanında Windows NT de muhteşemdi be gülüm.

@17 Ara 2013 19:37 Sen onu birde, elinde en az 10 yıllık olup hala canavar gibi çalışan donanımı olanlara söylesene! Sırf MS XP desteğini kesiyor diye donanım mı değiştirecek millet. O kadar zengin madem MS, hepsinin donanım değiştirme masraflarını ödesin. Para istemeye gelince ahkam kesmesini biliyor ama MS...

@17 Ara 2013 19:37 Herkes istediği işletim sistemini kullanmakta özgürdür öyle aptal filan yazıp durma, sana öyle bir aptal bulaşırki birdaha bilgisayarı açmaya korkarsın !......

son yamasınıda alsın artık

antivirüs firmaları desteği kesmez çoğunluğu yani ,ondan sorun değil bahsettiğiniz hatayla karşılaşmadım Microsoft win8 i sattırmak için şekilden şekle giriyor :))))

@17 Ara 2013 19:57 zaten niye kessin ki?Antivirüs ihtiyacı bu kadar büyük olan başka bir sistem var mı?

Zalım bu microsoft yemin ediyorum kendi tarayıcıları kendi işletim sistemleri ile uyumsuz. Birisi çıkıpda microsoft kerneli ile uyumlu bir işletim sistemi çıkarsa yemin ediyorum bu microsoft biter arkadaş. Kullanıyoruz el mahkum haydi bul şimdi proteus un linux ile verimli çalışan sürümünü nerdeee

microsoft bu saatten sonra o sorunu ancak büyütür

19:37 muhteşem windows 7 kullanamayan o xp kullanıcısı aptallardanım. bunu ancak senin gibi beyin özürlüler yazar (kusura bakma ama dayattınız ) ticarethanede kullanıpta bu sistemin dışına çıkamayan bir sürü firmalar var bizler gibi 3000 euroluk iki programım var ne yapmamızı bekliyorsun dahi çocuk:

Microsoft kullanıcıları geri kafalı yeniliklere alışmaları yıllar sürüyor hala xp kullanan insanın var olmasını akıl mantık almıyor . 2 sene sonra vista bi 2 sene sonra anca windows 7 ye geçer bunlar bence microsoft boşuna her sene sistem yayınlıyor gerek yok bunlara çok şimdiye kadar çıkan sistemler

@17 Ara 2013 23:08 neden geri kafalı olsun? kaç ev kullanıcısı lisanslı microsoft kullanıyor? yenilik olsun diye şirkette ki tüm bilgisayarları windows 7'ye geçirmenin maliyetini biliyor musun?

@17 Ara 2013 23:08 Korsan Windows kullananlar XP kullanıcıları hakkında atıp tutmasınlar.

@17 Ara 2013 23:08 GTA'cı çocuklar da atıp tutmasınlar.

@17 Ara 2013 23:08 Fazla gaza gelme tosunum microsoft ta geri kafali ona bakarsan. XP ile Vista arasinda 6 sene, Vista ile 7 arasinda 2 sene var. Hem bu dunyada senin kucuk aklinin almadigi cok sey var o yuzden yorma tatlicanini.

@18 Ara 2013 04:06 maliyetsiz os isteyen LinuXMint 16 Mate kullanır... ama nerde...

@17 Ara 2013 23:08 yav he he evet geri kafalığımızdan xp kullanıyoruz ya! hadi sen facebook`una dön, boş ver yorma o güzel kafanı, windows 7-8`den memnunsan zaten bilgisayarı başka bir amaçla kullanmadığın belli, google`da porno aratmada birinci olan bir ülkeden de microsoft`un xp sonrası yüzüne gözüne bulaştırdıklarını sayacak adamların çoğunlukta olmasını beklemek hayalcilik olur zaten!

Win xp deyince nedense duygulanıyorum

XP candır can.

@18 Aralık 2013 01:39 XP açık makinesidir açık.

Zalım bu microsoft yemin ediyorum kendi tarayıcıları kendi işletim sistemleri ile uyumsuz. Birisi çıkıpda microsoft kerneli ile uyumlu bir işletim sistemi çıkarsa yemin ediyorum bu microsoft biter arkadaş. Kullanıyoruz el mahkum haydi bul şimdi proteus un linux ile verimli çalışan sürümünü nerdeee aYNEN katılıyorum... Micrasoft a Bir Rakip çıkmalı Sağlam Bir rakip... Ben Google Olsam Bu İşe El Atarım =)

@18 Ara 2013 08:44 Google atmasında kim atarsa atsın

@18 Ara 2013 08:44 ubuntu yada LinuXMint dene...

@18 Aralık 2013 08:44 Arca Noae Şu an onu geliştiriyor.Yeni OS/2 geliyor.

Noldu Win Xp de film izleyemıyonmu Geri kafalı

Windows XP Kaldıran bilgisayar Windows 8 i kolaylıkla kaldırır. 1 GB DDR2 1.8 2 Çekirdek eski bilgisayarım xp den daha hızlı çalışıyor. XP De ne yapabiliyorsanız daha yeni sürümlerini bile çalıştırabiliyor bahaneleride xp de yapabildiklerimizi 8 de yapamıyoruz. Sanki sanarsın dünyanın en iyi hackeri. Harbi geri kafalısınız. Birde diyorlar lisanslı 8 kullanmayanlar yazmasın. Sen sanki internetten indirmedin xp yi orjinaldir kesin :) Kopya CD Den yükliyip orjinal gibi göstermiyorlar mı :)

@18 Ara 2013 13:44 Eski 64 bit işlemcilerde CMPXCHG16b (hafızayı kontrol eden) bu bölüm olmadığı için windows 8.1 yükleyemzsiniz. Windows 8 de kalırsınız. Yani eski bilgisayarlarda yen işletim sistemi için donanımın gücü yeterli olsa bile uyum sağlaması şart

@18 Ara 2013 13:44 256 mb ram ile windows 8 çalıştırda göreyim seni!

@19 Ara 2013 20:02 Win 7 tıkır tıkır çalıştırıyor aga :D

Yukarıda belirtilen hatanın aynısını windows 7 32 bit yüklü (Parayla kutulu yazılım aldım ) bilgisayarımda da yaşadım ve tek çare formatlamak oldu ! Windows 7 64 bitlik sisteme ise bu kadar para verip aldığım yazılım sorun çıkardığı için inatla internetten indirip kullanmaya başladım. 6 bitlik sürümü malesef son derece kasıntı ama şun windows 8 serisine aero özelliğ gelmeden geçmeyi düşünmüyorum asla !

oh beeee en sonunda

ağbi noolmuş ?

sadece svchost olsa gene iyi bunun dışında ağ sorunu baş belası durumda regeditle oyna yok bilmem neresine bat yaz saçmalığı baş ağrıtıyor.ağ erişim hakkınız yok sistem yöneticiniz ile görüşün uyarısı neredeyse tüm Windows xp kullanıcılarının karşılaştığı bir sorun ve regedit ile oynayınca sorun geçici olarak çözülüyor Windows Vista,7,8 bunlarda bu sıkıntı yok çok nadir 7 işletim sistemlerindeki parola korumalı paylaşım ve parola korumasız paylaşım ile ilgili sıkıntılarda oluyor 8 ortamında bu sorun tamamen düzeltilmiş durumda. microsoftun bu tarz garip sorunlara el atması lazım metro yada charm ile uğraşacağına temel sorunları kaldırması lazım.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost