Yahoo'dan YouTube'un satılmasına yorum!

Google'ın YouTube'u alması ile dalga geçen internet devi, kendi yaptıklarını unutmuş gibi duruyor!

  • Gökay Özbudak
Yahoo'dan geç gelen eleştiri!
Çok kullanılıyor ancak çok karlı bir yatırım olup olmadığı tartışılabilir...

Google'ın YouTube'u satın almasının üzerinden dört yıl geçti. Dünya çapında büyük ses getiren bu olay, YouTube'un ne kadar karlı bir yatırım olduğu sorusunu da beraberinde getirmişti. Arama devinin 1.5 milyar dolara YouTube'u satın almasından sonra bu yatırımından kar edip etmediği bilinmiyor. Google temsilcileri ve CEO'sunun da konu hakkındaki yuvarlak cevapları kimsenin kafasındaki soru işaretlerinin yok olmasını sağlayamadı.

Ancak The Wall Street Journal'ın haberine göre; bu yatırıma başka bir arama motorundan yorum geldi. Yahoo'dan Steven Mitzenmacher, Yahoo'nun karşısında çok önemli bir yıl olduğunu açıklarken en büyük rakibinin, YouTube yatırımı hakkında yorumda bulundu. Google'ın dört yıl önce YouTube için ödediği parayı "hala çılgınca" olarak niteleyen Mitzenmacher, YouTube tartışmasını bir kez daha başlatmış oldu.

Aslında olayın ilginç yanı YouTube için ödenen 1.5 milyar doları çok bulan tarafın Yahoo olması. 1999 yılında internet radyo servisi broadcast.com'a 5.7 milyar dolar ödeyerek satın alan Yahoo, internet tarihinin en kötü kararlarından birine de imza atmıştı. Bununla kalmayan Yahoo daha sonra Geocities'e de 3.6 milyar dolar ödeyerek yine çok zarar ettiği bir yatırım yapmıştı.

Okuyucu Yorumları

Toplam 13 Yorum

youtube'ye günde 24 saatlik videolar yükleniyor bunun mu zarar getireceğine inanılıyor çok yazık yahoo pazar payını genişletemiyor çünkü ileriye bakıp nelerin olup bittiğini anlamayamıyorlar hangi işin daha karlı hangi işin zarar getirecek firmaya bilinmiyor ve tartışılmıyor haliyle bugünkü yeri bile tartışmalara açık konumda yahoo

:) zarar etmiş olsalar bile Yahoo kadar etmemişlerdir heralde.

Yahoo'nun şimdi Google'dan bu kadar geri kalmasının en önemli nedenlerinden biri yanlış yatırımlardır.Şayet bu yatırımlar tutsaydı şu anda google'ın mesamesi okunmazdı.

youtube un içine etti google iğrenç bir hale soktu.

E tecrübe konuşuyor işte...

Yahoo ancak konuşur. Yahoo'nun sadece messenger ını kullanıyorum. Bir de çok eskiden kalma mailim var. 2-3 aya bir girer bakarım. Bunlar dışında Yahoo'da ilgimi çeken birşey yok. Arama sonuçları da yetersiz. 1-2 tane geocities te sitem vardı eskilerden kalma yine. Şimdi geocities te yok. Ancak Google'ın arkasından konuşur (:

Ama Google' gelirsek; docs, translate, map, video, gmail, arama, notebook, blog, adsense ve haber servislerini kullanıyorum. Dediğim gibi yahoo ancak konuşsun (:

Kendi yaptıları hataların başkaları tarafından da yapıldığını düşündükleri için Youtube'un satın alınışını çılgınca olarak niteliyorlar. Bu gayet açık.

Google piyasa araştırması için youtube yi elinde tutuyor. Evet zarardadır ama kullanıcı davranışlarını incelemesi bakımından google kardadır..... Yahoo çok da haksız sayılmaz...

gelecekte chrome os tüm pc leri ele geçirdiğinde media oynatıcısı youtube olacak :D

Youtube para olarak kazandırmayabilir ama stratejik olarak çok önemli hem şu an kazandırmıyor olsa bile , bu popülerliliğini devam ettirirse gelecekte kar ettirecek yöntemler bulunabilir.

"Kar etmek" her zaman direk parasal olarak gelir değildir ki, Youtube'un binlerce üyesi var, binlerce ziyaretçi alıyor. Bu siteden gelen en büyük kar "Data" olarak geliyor. Insanların müzik zevkleri, film zevkleri, yaptıkları, favorileri, etc... Kısaca herşey kayda giriliyor, kim bilir google bunu nasıl kullanıcak ilerde...

Dünyanın en büyük reklam şirketi Google; dünyanın en büyük video paylaşım sitesi YouTube'dan mı gelir kazanamayacak? Amerika'da ki seçimlerde seçim kampanyaları bile YouTube'dan yayınlandı kim bilir sadece seçim kampanyalarına verdiği destekler için partilerden ne kadar gelir elde etmiştir.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play