Yahoo, Microsoft teklifini kabul edecek gibi

Yahoo yöneticileri, son günlerde Microsoft'un artan baskısı karşısında ne yapmayı planlıyor?

  • Selim Öztürk
Yahoo nereye koşuyor?

Yahoo yöneticileri arasında, Cuma günü, Microsoft'un dışında bir alternatif bulmak için yoğun tartışmalar yaşandı. Yahoo üzerinde bir süredir yaşanan bu savaşın ana nedeni, aslında gün geçtikçe devleşen Google'ın, web arama ve reklam piyasasındaki büyümesinin önüne geçmekti.

Microsoft'un bu teklifinin dışında, Warner şirketinin AOL'yi Yahoo'nun %20 hissesine karşılık Yahoo'ya devretmesi de Yahoo'nun planlarından biri. Bunun yanında, diğer bir olasılık ise Yahoo'nun Microsoft ve The Wall Street Journal'ın sahibi Rupert Murdoch ile ilgilenmesi. Bu sayede MySpace, MSN ve Yahoo farklı bir şirket altında toplanabilir.

Yahoo'nun yöneticileri, aslında çok önemli kararlar almayı yakın zamanda beklemiyorlardı. Ancak ortalığın bir türlü durulmaması Yahoo'nun gelecek haftaya kadar bir karar vereceğini gösteriyordu.

eMarketer şirketinin tahminine göre Yahoo, MSN ve AOL, 2004'den bu yana ABD'deki online reklam sektöründe kan kaybediyor ve Google'ın 2004 yılından geçtiğimiz seneye kadar, bu şirketlerin masrafını %13.1'den %28.4'e kadar çıkarmış durumda. Yani Google'ın bu sektörde büyümesi, Yahoo, MSN ve AOL için ciddi bir tehdit oluşturdu yıllardır.

Şimdi ise Google çıtayı biraz daha yükseltiyor ve görsel reklamcılığa giriyor. Geçtiğimiz aylarda bünyesine kattığı DoubleClick'ten sonra, Google özellikle YouTube'un popülaritesini arttırmak için yoğun uğraş veriyor.

Yahoo, Google için çekici bir partner. Çünkü Yahoo, comScore'un yaptığı araştırmalara göre Şubat ayında 137 milyon ziyaretçi çekerek internet üzerinde ABD'de en çok ziyaretçisi olan şirket oldu. Google, AOL, Microsoft ve Fox Interactive Media Internet ise Yahoo'yu peşinden takip ettiler.

Geçtiğimiz Cumartesi, Microsoft'un CEO'su Steve Ballmer, Yahoo'nun tekliflerini kabul etmemesi durumunda farklı çarelere başvuracağını ve ilk etapta Yahoo'ya teklif ettiği alım miktarını ciddi oranda indireceğini ifade etmişti. Yahoo'nun yatırımcıları ise, Microsoft'un 31$ olarak belirlediği Yahoo hisse değerininin oldukça az olduğunu, bu rekabet ortamında hisse değerlerinin daha da arttığına inandıklarını dile getirmişlerdi.

Yahoo neden Google ile yakınlaşıyor?

Bir diğer senaryo ise, Microsoft ve MySpace'in sahibi olan News Corporation'ın MSN, Yahoo ve MySpace'i tek çatı altında toplayarak Google'ın pazardaki hakimiyetine karşı bir güç oluşturmak.

Ancak Microsoft'a yakın bazı kesimler, Microsoft'un bu alımı tek başına yapma niyetine olduğunu son günlerde sıkça dile getiriyordu.

News Corp.'a yakın kaynaklar ise, şirketin Yahoo konusunda kendine yer bulmak istemesinin önemli nedenlerinin olduğunu söylüyor. News Corp., şu aralar MySpace'i nasıl satabileceğinin planlarını yapıyor. MySpace gün geçtikçe daha fazla gelir getiriyor olsa da, MySpace'i elden çıkarmak istemelerinin ana nedeni MySpace'in artık büyüme konusunda zirveye ulaşması ve bundan sonra düşüşe geçme ihtimali.

Yahoo ise Google ile görüşmelerini bir süredir sürdürüyor.

Çarşamba günü, iki şirket tarafından yapılan açıklamaya göre, Yahoo, Google arama reklamlarını kendi arama sayfalarında ufak çapta yer vermeye başlayacak. Yahoo ve Google, reklam konusunda daha büyük bir antlaşma yapma niyetinde.

Aslında Yahoo'nun Google ile bu tür diyaloglara girmesinin sebebi Microsoft'un Yahoo'ya sunduğu teklifin ne kadar düşük olduğunu tüm dünyaya göstermekten başka bir şey değil.

Okuyucu Yorumları

Toplam 5 Yorum

bence microsoft gibi hantallaşmış bir şirket yahoo ile google a karşı rekabet edemeyecektir. Ve yahoo'nun var olan beyin gücünün de googlea kaymasına ve yahoo nun değer kaybetmesine neden olacaktır. sözün özü microsoft paket yazılım yazan bir şirket. bence googleın reklam gelirlerine göz dikmesin

Yahoooo Asla Teslim Olmaa Don't Give up!

Aol internet alaninda neyi basarmisda Yahoo yu tekrar yukariya cikartacak.
Nestcape, Icq, internet servis saglayicisi, wcw (amerikan güresi sirketiydi) vs vs aldigini batiriyor ama cok büyük bir sirket ve baska yerden büyük gelirleri oldugu icin bir sey almiyor yahoo alirlarsa bundan daha kötü olur bu adamlarin internet ve spor alanlarinda her yaptiklari tam bi rezillik ve fiyasko oldu.
Microsoft alirsa bence gene bir ilerleme olmaz cünkü arama motoru mantigini hala anlayamadilar.

İnşallahj alamaz yahooyu

Eyvah Yahooyu da paralı hale getirir :((

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play