TÜBİTAK'ın "Ejderha"sına yoğun ilgi!

TÜBİTAK'ın CNR Homeland Security Fuarı'nda gösterdiği yeni sistemlere ilgi yoğun!

TÜBİTAK'tan operasyon taktik eğitim sistemi

TÜBİTAK'tan operasyon taktik eğitim sistemi

TÜBİTAK'tan operasyon taktik eğitim sistemi

TUBİTAK tarafından, özel harekat birliklerinin meskun mahal operasyon eğitimleri için geliştirilen "Taktik Eğitim Sistemi" de ilk kez Homeland Security Fuarı'nda görücüye çıktı.

Vurulma uyarımı sağlayan özel elbiseler, gerçekçi geri tepme mekanizmasına sahip lazerli silahlar, yüksek hassasiyetli konumlandırma sistemi, el bombaları, bubi tuzakları, güçlü ses sistemleri, kişi ve oda takibine imkan veren akıllı kameralar; sistemin temel bileşenlerini oluşturuyor.

Fuarda ilk kez sergilenen sistem; bireylerin ya da takımların kendini koruma, atış başarısı, el bombası kullanımı başarısı gibi kıstaslara göre performans ölçümü ve analizleri de yapılabilir.

Fuar alanında yanan araç söndürüldü

Yangınların neden olduğu can ve mal kayıplarının önüne geçilmesinde büyük rol oynayacak, 'Yangın Söndürme Topu'nun tanıtımı fuarda görsel şova dönüştü.

Yanan araca 'Yangın Söndürme Topu' ile müdahalenin praktikliği ziyaretçilerle paylaşıldı. Otomatik ve manuel kullanımı mümkün olan cihaz, yangın çıktığı sırada kendi kendine de devreye girerek,  içindeki kimyasal tozlar aracılığıyla yangını söndürüyor.

BASIN BÜLTENİNDEN DERLENMİŞTİR

Okuyucu Yorumları

Toplam 9 Yorum

"söndüren" isimli yangın söndürme topu 3-4 yıldır var zaten...

takım elbise ile yangına müdahale uygulaması. şahane gerçekten. güvenlik anlayışımıızn ne kadar yüksek(!) olduğunun bir göstergesi.

@25 Kas 2013 07:17 sen bi karton için itfaiye çağırıdın kesin

yangın söndüren top zaten vardı internete bakın bir sürü ilan var youtubede videolar var tübitakla alakası yok onun tübitak yapmadı

Fuarda da takım elbiseyle show yapmamışlardır umarım.

"Yangın Söndürme Topu" Yıllardır piyasa olan bir ürünü tekrar kesfetmisler tebrik ediyoruz !

bu bahsettiğiniz tubitak hani şu evrim teorisini yayınlarından çıkaran ve son 10 yılda ne yaptığını herhalde kendinden başka kimsenin bilmediği şu meşhur bilim ve ilim devimiz mi?.....

ne kadar müthiş bi sistem. teşekkürler tübitak.

utanarak söylüyorum bu fikir 100 seneden bile eski bir fikir o dönem kullanılmış (viktorya ingiltere`sinden bahsediyorum) o dönem pek bir netice alınamamış ve zaten çoktan var olan bir teknoloji (diğer arkadaşlar da yazmış zaten). değişen türkiye görünümü oluşsun diye amerika`yı yeniden keşfetme eylemlerini ne zaman bırakacağız? eğer teknoloji üreten ülke olmak istiyorsan eğetimini düzelt ("kim milyoner olmak ister" yarışmasında en seçkin üniversite mezunlarının bile ilkokul seviyesindeki sorularda nasıl çakıldıklarını görüyoruz). insana tuvalet kağıdı kadar bile değer verilmeyen bir ülkeden hiçbirşey çıkmaz! elinde olan adamıda yurt dışına kaptırıyorsun ve bende amerika`ya gidiyorum ve orada %100 doğal bedava elektrik üretme ile ilgili buluşumun patentini alacağım, sebebide yüzeysel olarak değinerek söyleyeyim öyle saçma sapan bir sebeple yargılandım ki sanki benimle alay ediyorlarmış gibi..... ve devlet kayıtlarına suç işlemiş suçlu olarak fişlendim. zaten öyle yargılama ile evinizdeki buzdolabı bile suçlu çıkar! öyle abuk sabuk acayip birşeydi! ondan sonra laf söylüyorlar; "vay efendim neden yurt dışına kaçıyorsun" diye!

Sen de yorum yaz

 Bu konuda okuyacaklarınız
1
2
TÜBİTAK'tan operasyon taktik eğitim sistemi
CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir