Yeni yılda 10 adımda güvende kalın!

Trend Micro, 2014'te güvenliğinizi sağlayabilmeniz için bu 10 pratik ipucunu paylaştı.

Yeni yılda 10 adımda güvende kalın!

Dijital yaşam güvenliğinin önemli ismi Trend Micro, yeni yılda kullanıcıların güvenliğini sağlayabilmesi için dikkat edilmesi gerekenleri sıralıyor.

Geçtiğimiz yıl güvenlik açıkları, sosyal medya ve mobil cihazlardaki tehditler, kimlik hırsızlıkları gibi birçok güvenlik skandalıyla geçti. Yeni yılda benzer sorunların yaşanmaması için önerilerde bulunan Trend Micro Tüketici Güvenlik Hukuku Danışmanı Richard Medugno, güvenlik konusunda kullanıcıların mutlaka dikkat etmesi gereken 10 maddeyi sıraladı:

1.     İnternet üzerinden yaptığınız harcamalarda kullandığınız banka kartlarının şifrelerini belli periyotlarda değiştirin. Zira birçok alışveriş sitesinin veritabanı kötü niyetli kişiler tarafından ele geçiriliyor ve sizin de bilgileriniz bu veritabanlarından birinde olabilir.

2.     Eğer çevrimiçi harcamalarınızda kredi kartı kullanıyorsanız, aylık olarak fatura detaylarınızı kontrol etmeyi ihmal etmeyin.

3.     Facebook üzerindeki gizlilik ayarlarını kontrol etmeyi ve paylaşımlarınızı görecek kişileri sınırlamayı unutmayın. Facebook'un asla "mahrem bir platform" olmadığını aklınızdan çıkarmayın.

4.     İnternet üzerinde kullandığınız tüm şifrelerin farklı harfler, rakamlar, noktalama işaretleri ve en az 10 karakterden meydana geldiğine emin olun. Kısa ve basit şifrelerden kaçının.

Olta saldırılarının tuzağına düşmeyin

5.     Kişiye özel hazırlanmış mesajlar ya da e-postalar üzerinden gerçekleşen olta saldırılarının tuzağına düşmeyin. Özellikle tanımadığınız kişilerden aldığınız mesajlara şüpheci yaklaşın.

6.     Herhangi bir dijital ortamda kişisel verilerinizi barındıran bir mesajı paylaşmadan ya da göndermeden önce iki kere düşünün. Bu veriler yıllar sonra bile olsa kötü niyetli kişiler tarafından kullanılabilir.

7.     Dolandırıcılığa karşı koruma sağlamayan bir ödeme yöntemi kullanmayın. Özellikle banka havalesi ya da doğrudan banka hesabına para yatırmaya benzer yöntemleri asla tercih etmeyin. Zira bu yöntemlerde paranızı geri almak mümkün olmayacak.

8.     Telefonunuzu ya da diğer tüm taşınabilir cihazlarınızı güvenlik koduyla kilitleyin. Bir süre sonra cihazın kendiliğinden kilitlenmesini sağlayın.

9.     Çocuklarınız evden bağlantı sağlarken internet erişimlerini görüntülemekten endişe etmeyin. Bunun için birçok ebeveyn kontrol aracından yararlanabilirsiniz.

10. Anlık olarak güncellenen ve bir antivirüs çözümünden çok daha fazlasını sunan güvenlik yazılımlarını hem bilgisayarınızda hem de mobil cihazlarda mutlaka kullanın.

BASIN BÜLTENİNDEN DERLENMİŞTİR

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

birde güvenliğimiz için bedava antivirüs verseniz iyi olacak da :)

AVIRA - AVG - AVAST - COMODO - PANDA bunların hepsi bedava antivirus sunuyor zaten. Bunun için buraya mesaj atmanıza gerek olduğunu sanmıyorum.

Sanal kart kullanın başınız ağrımaz !

Arkadaş gayet doğru söylemiş. Hangi akla hizmet bu mesaja eksi verirsiniz anlamak mümkün değil. Millet burada yazı tura atarak mı oy veriyor ilginç.

bu komik ve gereksiz 10 ipucunun yanına ben tek bir ipucu ekliyim gerisini siz zaten kavrarsınız. Mac Os...nokta....

:))) Bundan sonra alışverişlerimi MAC kullanarak yaparım, bunu belirttiğin iyi oldu. Kişisel verileri paylaşma, şifreleri güvenli seç vs gibi güvenlik önlemleriyle MAC inin ne alakası var acaba anlayamadım. MAC bu tür dolandırıcılık sistemlerini engellemek için özel bir yöntem mi çıkardı da bizim haberimiz yok!?! Ne kadar mantıksız komik insanlarsanız ne yapacak tüm dünya windowsu bırakıp mac e geçince herşey güllük gülistanlık mı olacak.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir