YouTube, Arama Algoritmasında Değişikliğe Gitti

YouTube, Las Vegas'ta gerçekleşen silahlı saldırı ardından yanlış bilgilerin yaygınlaşmaması için arama algoritmasında değişiklikler yaptı.

  • Ali Ruhi Öztürk
YouTube, Arama Algoritmasında Değişikliğe Gitti

YouTube arama sistemini güncelleyerek konuda yetkili kanalların videolarını ön plana çıkarmaya başladı. Site bu sayede komplo teorilerini, zararlı mesajları ve yanlış bilgilerin yaygınlaşmasını önlemeyi umuyor.  Bu değişikliğin en temel sebebi ise yakın zamanda 58 kişinin ölmesi ve 500'den fazla kişinin yaralanması ile sonuçlanan, Las Vegas'ta gerçekleşen silahlı saldırı. Cinayetin ardından hem Google hem de Facebook, büyük komplo teorisi dalgaları ile boğuşmak zorunda kaldı.

Arama sonuçlarında kendi siyasi görüşlerini yükseltmek için katilin karşı görüşten olduğunu iddia eden bir çok video çıkması, hem üzücü hem de istenmeyen bir durum. Ayrıca YouTube'da saldırı ile ilgili yalan ve yanlış bilgi kirliği de birinci arama sonuç sayfasına kadar yükselmiş durumdaydı.

YouTube yönetimi, bahsedilen yenilikleri Çarşamba günü yayınladı ve platform için daha önce hazırladığı planları da hızlandırma kararı aldı. Güncelleme ardından algoritma büyük haberleri hedef almayya başladı. Yalnış bilgi yayan videoları arama sonuçlarında gerilere atan yeni yazılımın "yetkili" kanalları ve videoları nasıl seçtiği tam olarak bilinmiyor.

Google arama sonuçlarını da kirleten yanlış haberler, şirketin dev arama motoru algoritmasında da değişiklikler yapmak zorunda bıraktı. Saldırı ile ilgili 'troll' bir 4chan gönderisini istemeden ön sayfalara taşıdığını açıklayan Google, bu hata için özür diledi ve gelecekte bu tarz sıkıntıların yaşanmaması için önlemler aldıklarını bildirdi.

Okuyucu Yorumları

Toplam 1 Yorum

Bu youtube tam bir devlet dairesi zihniyeti taşıyor! Tövbeler olsun orada insan eli değen bir kontrol mekanizması varsa! Kontrolü kullanıcı şikayetine bağlamışlar şikayet gelmediği sürece isteyen istediğini yüklüyor, istediği küfürle yorum yapıyor, tam bir anarko platform! Sonrada tam bizdeki yetkililerin klasiğine sarılmışlar ''gelecekte bu tarz sıkıntıların yaşanmaması için önlemler aldıklarını'' belirttiler. Hangi gelecek? Eski tas eski hamam devam edecek algoritma değişikliği imiş palavra!!

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost