YouTube'un gölgesinde Google Video...

Google Video, YouTube'un gölgesinde yaşamayı sürdürüyor. Yoksa Google'ın bir bildiği mi var?

Google'ın online video pazarını domine ettiği bir gerçek. comScore'a göre şirket pazarın %34'ünü elinde bulundururken, en yakın takipçileri Fox Interactive ise sadece %6'ya sahip.

Google'ın bu gücünün büyük bölümü elbette YouTube'dan geliyor. Bu arada birçok kullanıcı Google'ın başka bir video sitesine sahip olduğundan haberdar değil ya da çoktan unutmuş durumda: Google Video.

Pazar araştırma şirketi Ipsos MediaCT yöneticisi Adam Wright, kullanıcıların aklına ilk gelen video sitesinin YouTube olduğunu, Google Video'nun ise birçok kişi tarafından bilinmediğini belirtiyor.

Google Video'nun sadık bir kitlesi bulunsa da, Google'ın bir noktada iki video servisini birleştirmesi kaçınılmaz görünüyor. Özellikle de masraflarını kısmaya çalıştığı şu günlerde. Son altı aydır kullanıcılar Google Video ile ilgili çeşitli şikayetler dile getiriyor. Google'ın bu sorunlarla yeterince ilgilenmediğini belirten kullanıcılar servisin düzgün çalışmadığından şikayetçi.

Google Video'nun avantajları

YouTube'un varlığı, Google'ın eski göz ağrısına gereken önemi vermemesine neden oluyor.

Google Video'nun YouTube'a göre en büyük avantajı, daha uzun videoların upload edilebilmesi. Web sitesinde bir saatin üzerinde uzunluğa sahip videolar görmek mümkün. YouTube'da ise bir video en fazla 10 dakika uzunluğunda olabiliyor. Fakat eğer YouTube daha uzun videolara izin vermeye başlarsa, ki son zamanlarda bu konuda denemeler yapıldığı belirtiliyor, Google Video'nun bu avantajı ortadan kalkabilir.

Google Video'nun bir diğer avantajı da kullandığı arama motoru. Google'dan yapılan bir açıklamada, Google Video'nun online videoları daha kolay bulunabilir hale getirmeye odaklandığından bahsediliyor. Ama zaten bugün, Google Video'da arama yapan biri, genellikle YouTube videolarını buluyor...

2006 yılında CEO Eric Schmidt, Google Video'nun geleceğinin çok parlak olduğunu ve Google'ın diğer hizmetlerine çok akıcı bir biçimde entegre edileceğini belirtmişti. Bugün ise YouTube'un gölgesindeki Google Video'nun geleceği o kadar da parlak görünmüyor. Zaten Google cephesinden gelen açıklamalar da eskiden olduğu gibi iddialı değil. Bakalım arama motoru devi, Google Video'yu YouTube'a ne zaman kurban edecek?

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

Ben bu siteyi iki sene öncesinden biliyordum. Ama Youtube'e göre popüleritesi oldukça düşük.

YouTube değil Google Video kullanıyorum.Uzun videolar yüklenmesi çok güzel.Ayrıca makalede :

Ama zaten bugün, Google Video'da arama yapan biri, genellikle YouTube videolarını buluyor...

yazılmış.Arama yaparken videos hosted by Google seçeneğini işaretlerseniz sadece Google Video'da bulunan videolar çıkar.YouTube videoları çıkmaz...

yahu arkadaşlar bunları bırakında you tubeye nasıl gircez onu anlatsanıza

4 gb sınırlı bağlantıya 29 ytl veriyoruz. bi de youtube girip sınırı aşınca tam sinirlerimiz bozuluyor bence youtubetaki video formatları değiştirilisin hem daha çabuk açılır hem boyutuda kullanıcıları rahatlatır biraz

freegate isimli bedava (200KB) proxy programıyla istediğiniz her siteye girebilirsiniz.

sınır var bundada sanırım,
süre sınırı varmı bilmiyorum, ma önceden yükleyenler nasıl yüklemiş hala anlamış değilim

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir