30 yıl sonra geri döndü!

Canlı canlı dondurulan bir canlının, 30 yıl sonra tekrar hayata dönebileceği aklınıza gelir miydi?

30 yıl sonra geri döndü!

Ancak bir mikroskop yardımıyla gözlemlenebilecek kadar küçük boyutlu olan, tardigrada adıyla da bilinen su ayıları sahip oldukları inanılmaz hayatta kalma yetenekleriyle biliniyor. Doğanın bu en sıradışı canlılarından birine dair yapılan yeni bir keşif ise, hayatta kalma becerisinin aslında şimdiye kadar düşündüğümüzden de yüksek olduğunu ortaya koydu. Japonya'da gerçekleştirilen yeni bir deneyde bilim insanları 30 yılı aşkın bir zaman dilimi boyunca dondurulmuş ortamda (-20 derecede) tutulan bulunan bir tardigradayı hayata döndürmeyi başardı.

Suda yaşan çok küçük boyutlu bu ekstremofillerin halihazırda donmaya, tamamen kurutulmaya, radyasyona ve hava boşluğuna karşı hayatta kalmalarını sağlayan muazzam yetenekleri olduğu biliniyor. Tardigradaların bu yeteneklerinin altında da aralarında bitkiler, mantarlar, bakteriler ve virsülerin de bulunduğu, yaklaşık yüzde 18 oranında diğer organizmaların DNA'sını içeren olağanüstü genomları yatıyor.

Tokyo'daki Ulusal Kutup Araştırmaları Enstitüsü'ndeki kriyobiyologlar tarafından gerçekleştirilen bu yeni çalışmadan önce bu alandaki rekor dokuz yıl boyunca dondurulmuş bir biçimde bırakıldıktan sonra hayata döndürülen bir tardigradaya aitti.

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

Vay iyimiş. Yeni bir rekor için minimum 31 yıl gerekiyor..

Onu 20 yil dondurup, yeniden buzlarini basariyla cozerken, o yaratigin kim tarafindan yaratildigini akillarina bile getirmeden sevinmeye devam ederler :)

@18 Ocak 2016 17:08 bu yorumu eksileyenler %100 ateisttir. Ateist dediğinde düşünme yetisi yoktur

@18 Ocak 2016 17:08 haklısın nasıl olsa Allah yaratmış bir kere neden daha araştırıyorlar ki sanki, kafasız bunlar boşuna zaman kaybı hadi o zaman bizde 9 yaşındaki kızla evlenilir mi yada devenin idrarı helal mi haram mı onu tartışalım.... yazık

@19 Ocak 2016 14:29 ne diyon la değişik

@18 Ocak 2016 17:08 Milleti böyle saçma sapan laflar yüzünden dinden soğuttunuz!!

olmaski böyle ama, de mi?

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir