3G ile ilgili merak ettiğiniz her şey...

Geçtiğimiz hafta 3G'nin haftasıydı: Tüm yaşananları ve bilmeniz gereken her şeyi bir araya getirdik.

TV ve Chat gibi ek hizmetler rehberi

TV ve Chat gibi ek hizmetler rehberi

Operatörlerin sunduğu çeşitli ek hizmetler var. Temelde sunulan görüntülü konuşma imkanı ve kendisinden önceki teknolojilere göre son derece hızlı bir internet bağlantısı. Ancak farklı 3G servis sağlayıcı firmalar, özel anlaşmaları sayesinde farklı kanalları da cebimize taşıyorlar. Bunlara verdikleri isimler ve fiyatlandırmalar oldukça değişik ve detaylı.

Turkcell hizmetleri
Fiyat tariflerini açıklarken Turkcell'in sunduğu hizmetleri de detaylı bir şekilde listelemiştik. Bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Avea hizmetleri

Seç izle
: Dizi, film ve klipleri izleme ve indirme imkanı sunuyor. Ücretsiz ve limitsiz.

Mobil Vizyon: Cepten televizyon izleme imkanı sunuyor. GUNLUK yazıp 9688'e SMS atarak 5 TL veya 35 kontöre günlük abone olabilirsiniz. 3G hızında 8, GPRS/EDGE hızında 24 saat izleyebilirsiniz. Süre aşılınca KB başına kontörlüde 0.00146 TL, faturalıda 0.0017 TL ücretlendirilirsiniz.

AveaMüzik: Ücretsiz müzik indirme ve dinleme hizmeti.

VideoPortal: Uzaktan kamera, video yükleme, masal, ünlülerle sohbet gibi seçenekler sunan video paylaşım hizmeti. 9080 numarasını arayarak görüntülü menü üzerinden erişebilirsiniz. 3G abonesi olmanız gerekir. Dakikası 10 kuruş /1 kontördür. Ücretsiz görüntü dakikaları bu servise dahil değildir.

Avea'nın sunduğu hizmetlerle ilgili paylaştığı bilgiler bu kadar ancak daha fazlası ortaya çıkarsa sizinle paylaşacağız. Bu arada bu servis listelemelerinin bir inceleme olmadığını, servis sağlayıcıların kendi sundukları bilgilerden sizlere yardım amaçlı derlendiğini de hatırlatalım.

Vodafone:
Vodafone 3G internet bağlantısıyla birlikte kullanıma açtığı servisleri diğer servis sağlayıcılardan hem daha zengin tutmuş, hem de daha detaylı bilgi vermiş. En azından listelerken ilk gözlemimiz bu yönde oldu. İşte Vodafone'dan öğrendiğimiz Vodafone hizmetleri:

Mobil TV:Vodafone Mobil TV servisine ilk kez abone olduğunuz takdirde, Mobil TV paket abonelikleri ilk 1 ay ÜCRETSİZDİR. Bununla birlikte, Mobil TV servisindeki diğer kanalları da 1 ay boyunca ücretsiz olarak izleyebilirsiniz.

Mobil TV Paketleri ve Ücretlendirilmesi aşağıdaki gibidir:
- Standart Paket : 5 TL / ay
- Spor ve Eğlence Paketi: 5 TL / ay
- Süper Paket: 7.5 TL / ay

Mobil TV abonelikleri aylık sabit ücret karşılığında olmakla beraber, bu sabit ücretler dışında hiçbir ekstra ücret talep edilmemektedir. Mobil TV servisine abone olduğunuz takdirde, Mobil TV servisi için kullanılan datadan ücretlendirilmezsiniz. Tüm vergiler dahildir ve 1 TL = 8 Kontördür.

Mobil TV servisini Vodafone live! üzerinden Mobil TV servisini kullanabilir ve üye olduğunuz paketin içeriğine göre, istediğiniz kanalları izleyebilirsiniz.

Mobil TV Servisini daha kolay kullanmak için aşağıdaki komutları kullanabilirsiniz:

"Abonelik" için:
MTV AC yaz 3636'ya gönder

Belirli bir Pakete abonelik için (standart paket, spor paketi, süper paket)
MTV STANDART AC
MTV SPOREGLENCE AC
MTV SUPER AC
Yaz 3636'ya gönder

Telefonunuzun Mobil TV'yi destekleyip desteklemediğini görmek için
MTV DESTEK yaz 3636'ya gönder

Paket üyeliklerinizi görmek için
MTV SORGU yaz 3636'ya gönder

Aboneliğinizi yaptıktan sonra başka bir Mobil TV paketi eklemek için
MTV PAKETADI EKLE yaz 3636'ya gönder

Belirli bir paketi kapamak için
MTV PAKETADI KAPAT yaz 3636'ya gönder

Vodafone'da Webşın isimli mini bir Opera internet tarayıcısı da indirip kullanmak mümkün. Bu tarayıcı aktardığı verileri %90'a kadar sıkıştırabiliyor. Bu sayede Vodafone Live! Portalına da bağlanılabiliyor. Vodafone Line! Ayarlarını SMS ile otomatik almak için live yazıp 7048'e yollayabilirsiniz. Opera yazıp 7048'e yollarsanız da Opera Mini'yi indirmiş olursunuz.

Vodafone Anasayfam adı altında kendi kişisel internet sayfanızı yaratabileceğiniz bir hizmet de sunuyor. Ancak henüz Beta aşamasında. Portal.beta.vodafone adresinden ulaşabilirsiniz.

Vodafone Messenger hizmetiyle cep telefonunuz üzerinden Windows Live Messenger ve Yahoo Messenger kullanabilirsiniz. http://www.vodafone.com.tr/Internet/messenger.php adresinden üç adımda indirip üye olabilirsiniz. 1 SMS karşılığında 7048'e MSN ya da YAHOO yazıp göndererek de Vodafone Messenger linkinin ve Vodafone live! ayarlarının cebinize gelmesini sağlayabilirsiniz. Kullandığınız veri aktarımı için ücret ödemezsiniz.

Vodafone Chat hizmeti numaranız görünmeden takma isimle chat yapabileceğiniz bir servistir. 5454 üzerinden kayıt olunuz. Kayıtlı olmayan bir kullanıcı 2 şekilde kayıt olabilir. Birincisi aşağıda belirtilen temel bilgileri SMS ile 5454 servis numarasına gönderir. İkincisi ise mevcut Vodafone Chat servisi komutlarından birini 5454 servis numarasına gönderirse otomatik kayıt alınır. Bu durumda kullanıcı Vodafone servisinden haberdar ve duyduğu bir servisi kullanmak amacıyla 5454 servis numarasına SMS atmıştır. Servislerin kullanımı için gerekli olan kayıt işlemini kullanıcı adına yapılır ve kullanıcı KONUK olarak chat servisine kaydedilir. Chat servisi abonelikli bir servis olmadığı için bu aşamada veya sonrasında kullanım dışı bir ücret alınmaz. KONUK daha sonra TANIT komutu ile kendini sisteme tanıtır. İsterse yeni bir rumuz alır istemezse KNK rumuzu ile kullanıma devam eder. Diğer aşağıda belirtilen temel bilgilerini 5454 servis numarası üzerinden TANIT komutu ile yapar.

Okuyucu Yorumları

Toplam 10 Yorum

3G yüksek maliyetli teknolojik bir adım. Ama çok lazım olduğunu da söylemem...

sizce hangisi en uygun ?

2 Amcamda da 3G destekli telefon var biri muşta birisi burda istanbulda görüntülü konuşma yaptık ve ben memnun kaldım evet donmalar oldu ama daha türkiye ye geldi bu teknoloji yani diyeceğim 3G istemiyorsan telefonunla 2G devam et derim herkese.

3G ile ilgili olarak verdiğiniz bilgi bu kadar mı :(

3G kullanıcları dikkat bilmebizde fayda var eğer evde kullanacaksanız upload+dowlnald= kota ikiside kotadan düşülüyor yani inidirilen ve gönderilende düşülüyor arkadaşlar

bilgisayardan 3g internet tarifeleri türktelekomdan daha kazık kablolu yada kablosuz benim için önemli olan uygun kotasız türktelekom tarifelerinden daha ucuz yada aynı olan tarifelerdir başka türlü rekabet olmaz türkiyede uydunet desen alt yapı masraflarını bahane edip bir semtin yüzde kırkı talepte bulunmasa o semte alt yapıyı kurmuyor denizli merkez semtimize 2009,da altı yapı kurma planlarında yok belki 2010 belkide 2011 görebilirim uyduneti belkide hiç gelmez semtimize.

Teknoloji ilerledikçe fiyatların düşmesi gerekir diye düşünüyorum.. Neyi düşünerek fiyatlar bu kadar yüksek anlamıyorum.. ADSL den düşük olsaydı herhalde kullanıcı sayıları daha fazla olurdu.. Sanırım altyapı henüz hazır değil..

vizontele turkcell 3g'den TV'yi sunar

Avea dan teknolojiye ayak uyduralım diye internet kullanmımı için jet modem aldım...ilk faturam geldi ve sonuç 333 tl lik fatura...alıcak arkadaşlar dikkatli olsun...hat aktifleşene kadar gprs den kullanılıyormuş...ve aktifleşene kadar 89 dakika kullanımım sözkonusu...ve faturada 250 tl lik kısım gprs den yazıyor...89 dakika için avea bana 250 tl lik gprs bedeli çıkarmış...gerçi avea kusurunu kabul edip iade işlemlerini başlattıklarını söylüyorlar...ama 2 hafta geçti halal döünüş yapmadılar...hizmet sıfır...bağlantıda iyi değil...alt yapısını oluşturmadan piyasa sürülen bu sistem rezelet...

bu son günlerde aklımı kurcalayan bir durum var. ttnet 3g modemim var 500mb limtli olan bilgisayarı herzaman yanımda taşımak mümkün olmuyor acaba 3g modemin data hattını 3g özellikli telefonda internete girmek için kullanabilirmiyim hem 500mb boşa gitmez hemde ben telefonumla kolayca nete girer bilgisayarımın yanımda olduğu zamanda bilgisayarımdan nete girerdim

Sen de yorum yaz


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir