8K Nedir; 8K TV'ler Bize Ne Sunuyor?

8K ve 8K TV'ler ufukta görünmeye başladı. İşte 8K hakkında merakınızı giderecek bilgiler!

8K Nedir; 8K TV'ler Bize Ne Sunuyor?

Biz daha 4K'ya yeni alışırken, hatta bu kadar detayın gerekli olup olmadığını düşünürken, bir sonraki teknoloji olan 8K, TV'lere ve VR başlıklarına oldukça yaklaştı.

8K TV'lerin geldiğini nereden biliyoruz? Cevap çok basit. Las vegas'taki CES 2017 etkinliğinde birçok 8K TV gösterildi. Japon televizyon kanalı NHK ise Tokyo 2020 Olimpiyatları'nı 8K olarak yayınlamayı planlıyor.

Kısacası 8K televizonlar için geri sayım başladı. İşte 8K ve 8K TV'ler hakkında merakınızı giderecek bilgiler.

8K nedir?

8K, bir TV'de bugüne kadar gördüğünüz en yüksek çözünürlüğü sunuyor. 7680x4320 piksel çözünürlük, toplam 33.177.600 piksele isabet ediyor. 65 inç'lik bir ekranda pikselleri görmeniz mümkün olmayabilir, ancak 8K TV'lerin çoğu, çok daha büyük.

8K'yı hangi isimle anmalıyız?

8K teknolojisinin adı, sunduğu resimlerin yaklaşık 8.000 piksel genişliğinde olmasından kaynaklanıyor. Ancak 8K tanımlaması, Ultra HD teriminin de kapsamına giriyor. Bu yüzden "Ultra HD 8K" terimini kullananlara da rastlayabiliriz.

8K'nın çözünürlüğü kaç?

7680x4320 piksel, yani 4320p olarak da adlandırılıyor. 8K ekranlar toplam 33 milyon piksele sahip olduğu için, 33 megapiksellik bir resim gösteriyorlar.

Fazladan pikseller bir işe yarıyor mu?

Kesinlikle evet. Full HD 1080p TV'ler, size 2MP'lik bir görüntü sunuyorlar ve bu çözünürlük, telefonunuzun kamerasının çok gerisinde. 4K ile bu 8MP'e yükseliyor ancak insan gözünün kapasitesine kıyasla yine biraz geride kalıyor. 8K'nın sunduğu 33MP resimler ise aradığımız gerçekçiliği sonunda elde edebileceğimiz anlamını taşıyor. Ya da en azından teorik olarak.

Devamı, sonraki sayfamızda.

Okuyucu Yorumları

Toplam 9 Yorum

LG, CES 2016'da bir 8K TV göstermiş olsa da bu sene 4K OLED'e odaklandı. Panasonic ve Sony de aynı teknolojiye odaklandılar, bu yüzden OLED'in tutması halinde 8K gecikebilir. bu çok doğru çünkü her şeyinden yararlanmalılar parçalanmış teknolojinin her zerresini paraya dönüştürmeleri gerek ki daha fazla sıkabilsinler suyunu bırakın 8 k yı 32 k yı yayınlamışlardı akla şu soru neden gelmez 32 k yapıldıysa 8 k için boşa zaman kaybı değilmi diye pardon para kayıbı

8k yı 4k dan aıracak göz bizde yok ;)

Şuana kadar en büyük yenilik 1080p'dir. Gerek fiziksel duruşu ve görüntü kalitesi çağ atlamıştır. Sanal gerçeklik gelmeden teknolojik sıçrayış beklemeyin megapiksel ile olacak iş değil artık.

Bir digital platforma aboneyim. Adamlar hd kutu verdi ama yayinlar sd. Vergisini odedigim trt bile sd. Millet 8k diyor biz ise aylik 100 tl ye yakin para verip hala sd yayin izliyoruz. Yazik

@15 Ocak 2017 23:26 atma TRT HD yayına geçeli yıllar oldu çoğu kanal HD yayın yapıyor... 4K kanallarda daha HD ile yetinelere takıldı...

@grezimonk logo hd yayın sd.

Neyşimiz var kardeşim 8K ile... Daha dijital platformlar Full HD 1080P yayınları bile doğru düzgün beceremiyorlar bazen yayınlar donup kalıyor (Digiturk, D-Smart, TiviBu) Tabi bahaneleri hazır, yok efendim hava muhalefeti, yok efendim bölgenizdeki internet hızı cart curt. Türkiye teknolojide ilerlemek istiyorsa önce bir beğenmediği Ukrayna'yı geçsin internet hızında da görelim. Abuk subuk hizmetler için dünya para fatura kesen üç kağıtçı firmalar, Allah'tan dileğim sonunuz gelsin inşallah!

Daha eski tüplü televizyon kullanan bir milletiz. 4K yayın trt den başka yok. Hala kanalların çoğu 720p yayın yapıyor. 1080p yayına geçenlerde paralı sunmak istemişti. Kısacası daha 4K yayın için bir 10 sene beklememiz gerek. Ki 10 sene sonra çoğu kanal 1080p yayına anca geçer. Kısacası 8K teknolojisi en az 20-30 sene uzaklıkta. Eski tüplü televizyon kullananlar ise 1-2 kuşak sonra bu teknolojiyi anca görür evinde.

karasal digital yayınlar 2017 yazında başlayacak fiberle uyduya ihtiyac kalmadan 4k 8k ayınları karasalla ekonomik olarak yapılacak tv çag atlayacak

Sen de yorum yaz


Bu konuda okuyacaklarınız
1
8K Nedir; 8K TV'ler Bize Ne Sunuyor?
2
CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir