Android Nougat, yazılımda sorun varsa açılmayacak

Google, Android'in son sürümü Android Nougat ile beraber yeni güvenlik tedbirleri alıyor!

  • Ercan Uğurlu
Android Nougat, yazılımda sorun varsa açılmayacak

KitKat'ten bu yana Android kullanıcıları rahatlıkla cihazlarını farklı yazılımlarla güncelleyerek root'ladılar ve bunun karşısında telefonlara sızan ve adeta içeride at koşturan zararlı yazılımları çoğu zaman fark etmediler. Ancak Android Nougat ile bu değişiyor...

Google, Android Nougat'ın çok daha güvenli olması için çalışmayı sürdürüyor. Şimdilerde son geliştirici önizleme sürümü hazır olan Android Nougat'ın, yakın zamanda yeni amirallerde de boy göstermesi bekleniyor. Bunlardan biri de muhtemelen Note 7 olacak.

Android Nougat'ın önyüklü olarak geleceği cihazlarda ek bir güvenlik kontrolüne giden Google, bu güvenlik kontrolü ile yüklenen yazılımların ve modların, Android Noguat'ın önyüklenmesi sırasında yazılımsal kopukluklara sebep olması takdirde, güvenlik için telefonu hiç açmayacak. Elbette bunun ne kadar katı bir karar olduğunu Android Nougat ile beraber göreceğiz. Şimdilik bakıldığında sorunlu bir karar olarak anlaşılsa da, Google'ın bunu kullanıcıların bilgi güvenliğini sağlamak üzere yaptığı açık.

Okuyucu Yorumları

Toplam 3 Yorum

Bence telefonun hafızasına ek ayrı olarak 1 gb lık hafıza yapılmalı. Bu hafızada telefonun orjinal romu saklanmalı ve bu hafızaya erişim engellenmeli. Yani bu hafıza salt okunur olmalı. Eğer yazılımda sorun çıkarsa telefon otamatik olarak bu hafızadan orjinal romu yükleyecek ve telefon normal olarak çalışacak. Böylece Telefona Format atmak için bilgisayara gerek kalmayacak.

@22 Temmuz 2016 00:15 windows 8 den beri öyle hatta 7 de de olması lazım bunun

yeni telefonlar satmak için iyi bir yöntem de masal, neymiş telefonunuzda yazılım bozuk yada zarar görmüş, ee ne yapacağız değiştirin. Radyasyonsuz telefon masalı gibi :)

Sen de yorum yaz