Apple güvenli mi, değil mi?

Apple'ın güvenliği, son saldırıları yapan grup tarafından mercek altına alındı. İşte cevap...

  • Gökay Özbudak
Apple'ın güvenlik sorunu
114.00 kullanıcı mağdur olmuştu...

Apple'ın popüler olmasıyla beraber hackerların daha çok hedefi haline geliyor olması çok da şaşırılacak bir konu değil ancak Apple güvenliği ne kadar önemsiyor? Hacker grubu Goatse Securiy'nin 114.000 iPad kullanıcısının e-postalarını ele geçirdiğini size bu haberimizde söylemiştik. Goatse Security'nin yayınladığı bir blog yazısı, Apple'ın güvenliğinden bahsediyor.

Goatse Security, şirketin yeteri kadar güvenliğe önem vermediğini düşünüyor. Örneğin Apple'ın sitesinde "Mac OS X, PC virüslerine yakalanmaz" derken iPhone ve iPad hakkında sitelerde güvenlikle ilgili hiç böyle bir yazı yazmıyor.

Apple, Mac işletim sisteminin Windows'dan daha güvenli olduğunu söylese de Windows'daki kadar açığı bulunuyor. Apple da ürünleri için Microsoft kadar çok yama yayınlıyor.

Goatse Security'den Nigam olayı şöyle değerlendiriyor; "Apple'a virüs bulaşmayacağını söylemek kesinlikle yanlış bir güvenlik mantığı. Bu daha çok hackerları kışkırtmaya yönelik. Bunu bir meydan okuma olarak algılayıp, Apple'ın kullanıcı tabanındaki açıkları bulmaya çalışacaklardır."

Okuyucu Yorumları

Toplam 5 Yorum

Kul yapımı değil mi? Apple fanatikleri ve kullanıcıları Steve Jobs ı tanrı olarak görebilirler fakat uğraşan olsa bütün MACOS lar 1 haftada cortayı çeker. Zaten ben hackerım deyip bu işi keyfi yapanlar ün salmak uğruna apple ile uğraşacaklardır. Uğraşmalarını da isterim.

kendimi kışkırtılmış gibi hissediyorum:)

Tanrı hackerları korusun.

Apple pclere virüs bulaşmama nedeni güvenli olması değil virüs bulaştırmaya değer olmamaları :)

infoman yazmış:
Kul yapımı değil mi? Apple fanatikleri ve kullanıcıları Steve Jobs ı tanrı olarak görebilirler fakat uğraşan olsa bütün MACOS lar 1 haftada cortayı çeker. Zaten ben hackerım deyip bu işi keyfi yapanlar ün salmak uğruna apple ile uğraşacaklardır. Uğraşmalarını da isterim.

----------------------------------------------------------------
yavaş , bende iphone kullanıyorum fanatiğiyimde, kimseyi tanrı olarak gördüğüm yok, bu nasıl olacak.

kullandığınız kelimeleri tartın biraz, nediyorum böyle denir mi ? gibi sorular sorarak kendinize, doğru kelimeleri bulup, haddini aşmayan, tüm kullanıcıları etiketlemeden, ürünü eleştirin, sevmeyin,kullanmayın, size kalmış, ama şahısların kişiliklerine konuşamazsınız.

çok şükür dinimizde inandığımız bir tek Allah ımız var.

bu dini kavramların mecazen söylenmesi, başka bir konuya ölçü olarak kullanılması bile kabul edilemez, kişilere saygı gösterin biraz, sizin için önemsiz gibi görünen kelimeler bir diğeri için kutsal olabilir.

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play