Bill Gates'ten destek geldi!

Son dönemin en çok tartışılan konusu hakkında bir yorum da, Bill Gates'ten geldi!

Amazon Prime'a Bill Gates'ten de destek

Amazon'un yeni duyurduğu insansız mini uçaklarla kargo teslimi hizmeti Amazon Prime hakkındaki tartışmalar giderek büyüyor. Piyasada, bu servisin ancak yıllar sonra etkin olarak hizmete girebileceği, o zaman için bile birçok detayın belirsiz olduğu ve Amazon'un böyle bir servis duyurmasının tek sebebinin "reklam" olduğunu düşünenler sesini yükseltirken, bir yorum da Bill Gates'ten geldi.

Televizyonda bir röportajı yayınlanan Bill Gates, Amazon'un patronunu bu servis için tebrik ettiğini belirtirken, teknolojinin ancak böyle hayallerin kurulması ile hayatımıza girebileceğinin de altını çizdi.

Bill Gates'in bu yorumu Amazon'a destek gibi yorumlanırken, aynı zamanda Amazon'un "hayal kurduğunu" dile getirmesi de Amazon Prime servisinin bilimkurgusal bir hayal olduğunu ve gerçeğe dönüşmesinin zor olduğunu savunanlara da destek veren bir çıkış olarak yorumlandı.

Amazon Prime servisi ile ilgili pek çok gri alan hala varlığını koruyor. ABD Sivil Havacılık Kurumu'nun bu servise izin vermeyeceği düşünülüyor zira bu hizmete başlayacak pek çok şirketin minik hava araçlarının şehirlerin üzerinde kontrolsüzce ve belli bir organizasyona dahil olmadan serbestçe uçmasının çok sayıda kazaya neden olması ihtimali bulunuyor. Ayrıca, kargoların teslim edilmesi sırasında hiçbir belge ve kayıt alınamayacak olması veya kimlik kontrolünün yapılamamasının satın alınan malların teslimatında güvenlik sorunları yaşanmasına neden olabilecek. Amazon'un bu sorunlara karşı verdiği doyurucu bir cevap da bulunmuyor.

Cem Şancı

Okuyucu Yorumları

Toplam 11 Yorum

Amazon PrimeAir uçaklarının kargoyu teslim edeceği kişiyi tanıması çok kolay. Prime sistemine üye olan herkesin parmak izi ve retina bilgileri kaydedilir. PrimeAir üzerinde bir adet parmak izi bir adet retine tarayıcı bulunur. Eşleşme sağlanırsa kargo bırakılır. Eşleşme olmazsa uçak genel merkeze uyarı gönderebilir ve paketi teslim etmez. Bu kadar basit.

Parmak izi tutmadı diyelim, ya uçağa sarılır bırakmazsa adam?

@05 Ara 2013 17:52 Acaba parmak izi ve retina taramasının zaten merkezden geçtiğini ve kişinin bilgilerinin kabak gibi ortaya çıktığını söylememe gerek var mı ? Bilge Baykuş / Wise Owl

hayal gücünüz çok kıt, böyle teknolojik bir cihaz kargo teslim ettiğinde zaten NFC, kızılötesi veya wireless gibi örneğin sahibi ve imei si kayıtlı cep telefonunu bile bağlantıyı kurar. örneğin bir kurya lacak kişiye amazondan beklediğin tarzan gelmiştir diye mail atar ve kurye teslimatı yapılan B-4 nolu açık alana geliniz isteği verebilir. veya yerel kurye malı teslim alıp dağıtabilir. sorun bu değil asıl sorun insansız hava aracının kendisine ve diğer kimseler zarar verip çarpmadan gidebilmesi ve duracağı yeri bilebilmesi. işte bunun için hayal gücü ve iyi bir GPRS ve BAZ istasyonları ve sürekli güncellenen doğru veriler gerekir. Aynen navigasyona benzeyen ama daha gelişmiş bir sistemm. ve bir şey daha gerekiyor. çekirgelerin sürü halinde uçarken birbirine değmesini ve doğru ilerlemesini sağlayan gelişmiş biyosensörler. işte bunlar olduğunda sadece amazon araçları değil bir çok taşıt aracı bu sistemle insanla gidebilecek. bilim kurgu filmlerindeki insansız araçlar ve jetgillerdeki pratik tek kişilik hava araçları bu yöntemle uçabilir ve gidabilir olacak. bill gates çok zeki ama el elden üstündür.

Böyle bir düşünceye, "yapamazsın çok fazla hava aracı ve kaza ihtimali olur demek veya kimlik kontrolü gerçekleştiremezsiniz o yüzden olmaz" demek aya gitme hayali kurana gidemezsin orada hava yok demeye benzer. Tabii böylesine bir teknolojinin bir çok sorunla geleceği bir gerçektir. Güzel olansa bu amaçta karşılaşılan her bir sorun çözümü için daha nice yeni teknolojileri doğuracak olmasıdır.

faşistmi lan bu karşı çıkanlar. şimdiden bile adamlar bu şekilde belli bölgelere hizmet yapabiliyorlar. demekki dünyanın heryerine de yapılabilir. bunun için çok çok uzun yıllar geçmesi gerekmez. sadece insanlar bu tarz şeyleri kabullenemiyorlar.bu insanın doğasında var çünkü.

bencede 2002de xp yüklü tableti yaptıklarında kimse kullanmak istemişti. şimdi herkesin elinde tablet var.

Bu tip hizmetlerin devreye girmesinde geç bile kalındı.Nerede teknolojik ilerleme ? Hadi artık yakalayın şu sınırı ! Bilge Baykuş

Türkiye de olsa millet kendine gelen kargo yu birakir bu aleti çalar :-)

bi düz mantık kuralım. taşıt kargo ile gidiyor ve bunu hırsızlar dolandırıcılar biliyor en basitinden bir telefon bile yüzlerce dolar. bu aleti havada kuş gibi avlarlar. içindekini almak için herşey yapılır. retina tarıyacakmış parmak iziymiş bunlar hikaye adam odunu geçirdimi kargoyuda alır o uçan aletide alır. gerçekçi olalım

Bi hırsızdan güzel sözler

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir