Bill Gates ve Paul Allen yine aynı karede!

Microsoft'un efsane ikilisi Bill Gates ve Paul Allen, 32 sene aradan sonra aynı şeyi yine yaptılar!

Bill Gates ve Paul Allen yine aynı karede!

1981'de çekilen bu fotoğraf, Paul Allen ve Bill Gates'in MS-DOS'u IBM'e lisanlamasının anısına çekilmişti. Bu gelişme önemliydi, çünkü ikiliye yazılımın kontorlünü tam olarak sağlıyordu.

Şimdi ise aralarının bir süredir bozuk olduğu düşünülen Allen ve Gates, tekrar bir araya gelerek aynı fotoğrafı tekrar çektirdi. Seatlle'daki Living Computer Museum'da çekilen fotoğrafta Gates ve Allen'ın etrafındaki bilgisayarlar, orijinalindekiyle tıptatıp aynı.

Bu arada Living Computer Museum'un 2006'da Microsoft kurucularından Paul Allen tarafından kurulduğunu söyleyelim.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 17 Yorum

bunları gördükçe düşündüm, imkanlarımız olsaydı "biz" neler yapabilirdik! imkanlarımızı elimizden alanlara, bu toprakları sefalete sürükleyenlere, hainlere hakkım haram olsun!

@09 Nis 2013 16:27 aynen netekim.

vaybe 1981 senesi ben o sene 140 yaşındaydım, şimdi fark ediyorum ki artık yaşlanmaya başlamışım.

vaybe 1981 senesinde 150 yaşında olmak zaman su gibi akıyor birader! 1986 senesi newyok`da windows 1 dönemi öyle işletim mi olur lan .. diyerek ensesine şaplağı atmışlığım vardır o şaplak sesinin 250 blok ilerdeki newyorklular tarafından gökgürültüsü zannedilldiği efsanesi hâlâ dillerde dolaşmakda, 1995 senesinde de windows 95 vesilesiyle tarihi tekerür ettirecektimde korumaları sebebiyle uzağından bile geçemedim neyseki sonradan sağolsunlar applefanlar pasta ile intikamımı almışlardır! gerçi 80`lerde öyle bilgisayar mı olur ayarında bir dayak da steve jobs`a çekecektim ya, adam resmen yer yarılmış içine girmiş misali bulunamıyordu bulamadım da. sanki yazılımdan oluşuyor p..........

@09 Nis 2013 16:52 sakin ol, ilaçlarını ihmal etme.

@09 Nis 2013 20:49 @09 Nis 2013 20:49 alıyorum ben ilaçlarımı merak etme; başım ağrıdığında aspirin vücudumda iltihap olduğunda antibiyotik alıyorum. yazılmış esprili yazıyı anlama kursuna gidersen paran boşa gitmez kanaatindeyim, hem insanlarla daha iyi iletişim kurarsın, öyle her yapılmış espriye sazan gibi atlayıp espiriyi ciddiye alıp abuk sabuk yorumda bulunmanın önüne geçmiş olursun, kötü espriydi dersin anlarım da senin ki sihirbazı ciddiye almak gibi birşey olmuş, böyle yazı mı olur saçmalık diyenler varsa; böyle konulu habere böyle yazı! eski level dergisinde uyduruk oyunlarda yazılan geyik yazıları bilenler bilir! (bilen arkadaşlara benim bu yazım oradan tanıdık gelecektir)

DOS IMB'den Microsoft'a geçti. Microsoft'tan IBM'ye lisanslanmadı.

@09 Nis 2013 19:23 yo, o öyle değil. ibm, pc ürettiğinde(81 yılı, 8088 CPU) elinde ne işletim sistemi vardı, ne de işlemci. (atari ve apple gibi kişisel cihaz pazarına heves etmişti) işlemciyi intelden, işletim sistemini de MS den sipariş etti. tabi kendisi de klonladı DOSu. IBM DOS olarak. aslında MSDOS yerine DRDOS(digital research DOS) kullanacaktı ama DR patronu yat tatilini bölmek istemeyince ihale bili gatese kaldı. DOS 70lerin sonlarına doğru unixin basit bir modeli olarak geliştirilmişti.

evet aralarının bozuk olduğu belli oluyor diyebilirim, eski fotoğrafta neredeyse omuz omuza poz vermişlerken şimdi aralarında azda olsa mesafe var ve William Henry Gates ise elini arkada tutarak masadan güç alıyor bu tedirgin olduğunun rahat olmadığının işaretidir.

soldaki bilgisayar programcısıdır, sağdaki de idari işler sorumlusu. soldaki baştan beri alçak gönüllü, kendi halinde, üretken bir adamdır, sağdakinin anası profesör, babası meşhur bir avukat, kendisi de hukuk terk bir teknoloji meraklısı işletmeci. bu iki adam olmasa IBM, apple, sun, cry, dec, dr gibi firmalar bizi asla bugünlerin seviyesine getiremez, getirmezdi.

@09 Nis 2013 20:59 sanki biliyormuş gibi yazmışsınız ama aslen gerekli bilgilerden hiçbirşey bilmediğinizi ortaya koymuşsunuz! milleti arap veya ingililiz atından indirip katıra bindiren biri nasıl oluyorda faydalı oluyormuş! bill gates bilgisayar dünyasının hiroşima bombasıdır! millet bilip bilmeden konuşup şunları övmeye ne meraklı!

@09 Nis 2013 21:35 Bill Gates bugün ona sövmeni sağlayandır. Eline klavyeyi de o vermiştir :)

@09 Nis 2013 21:35 belki de biliyorumdur, belki de en üst düzey mektepliyimdir, belki de ömrüm bilişimle geçmiştir, belki de kendi ezikliğin başkalarının bilgi ve tecrübelerine çamur atmanı gerektiriyor. utanmalısın.

@09 Nis 2013 21:35 birkaç gün önce chipde yayınlanan bir haberi incele. her ikisinin de 74 yılı iş başvuru formunu görürsün. allen, 21 yaşında, üniversiteli analist programcı, bill Gates de 18 yaşında alaylı bilgisayarcı olarak orada orijinal belgeleriyle var. biz üniversite okurken bu tip bilgilerin tarihine çok daha yakındık ve henüz internet ve Google abi olmadığı için, byte gibi yabancı dergilerden takip ederdik şirket haberlerini. belki wikipediden de bulabilirsin.

@10 Nis 2013 01:35 mersedes bmw ve audi`nin bugünkü durumunda birgün ansızın hepsi birden sebepsiz yere iflas duyurusu yapıp yerine saman koltuklar kullanan direksiyondan tut motora herşeyin bir tuhaf çalıştığı her hafta bozulan mersedes`ten bile pahalı adı sanı duyulmamış bir firmaya kalması örneğini verirsem microsoft`un piyasayı ele geçirip tekel olmasındaki acayipliği özetlemiş olurum. klavyede onun sayesinde hakaret yazabiliyorsun diyen arkadaşa windows 1.0`dan öncede hatta wsdos`dan öncesi bilgisayarın var olduğunu öğrenmesini tavsiye ederim, byte ve gibi dergilerden öğrenilenler hiçbirşeyi ifade etmez onlar 80`lerde özellikle 90`lardaki bilgisayar sektöründe estirilen o terörden bahsetmezler, windows 1.0 ile aynı sene ortaya çıkan amiga 500`ün bırakın windows 1-2-3-3.1 ve win 95`i apple`ın bile 10 sene ilerisinde gelişmiş bir bilgisayardı, istediğin amiga kullanıcısına sorabilirsin. paul allen üniversiteli anaist programcı olması ve bill gates`in alaylı bilgisayarcı olması onların yetenekli progracılar olduğunu ve bu özellik bu kişilerin iyi bir iş bulmalarını sağlar çünkü zaten öyle yetenekli olan yığınla insan var hatta çok daha yetenli olanları da bir hayli fazla (bknz: linux programcıları), üniversiteli analist programcı ve alaylı bilgisayarcı olan yetenekli bir programcı olmak başka birşey ıbm, apple, sun, cry, dec, dr gibi firmaların bizleri asla bugünlerin seviyesine getiremeyeceği kadar çok büyük gelişmişliği sağlayaran kişiler olduğunu iddia etmek başka birşey! bakın aşağıda yazan arkadaşın yazısını bir okuyun microsoft`un rakibi tatilini bölüp gelmek istemediği için ihale microsoft`a kaldı diyor eğer biraz gazete okursanız mafya yada mafya yöntemleri uygulayanların rakiplerinin benzer saçmalıklarla ihaleden çekildiklerini yada ihaleye katılmak istemediklerini duyurmaları gibi gariplikleri öğrenirisiniz, rakibi fıkra gibi sebeple ihaleye katılmaz ihale microsofta kalır kendi çıkardığı windows 1-2-3-3.1 işletim sistemlerinin satışları fiyasko ile sonuçlanmasına rağmen yüz milyonlarca bilgisayar satan milyarlarca dolar para kıran başarılı rakipleri bir anda ansızın piyasadan silinir [yüz milyonlarca müşteri hayran kitlesi ve son derece başarılı ekibine rağmen commodore satışa çıkmıyor direkt iflas duyurusu yapıyor ve bu potansiyele rağmen böyle bir tuhaf bir davranışla ortadan kalkan tek firma (yüzmilyonlarca bilgisayar kullanıcısı hala commodore bilgisayarın geri dönmesini umuyor]]bütün bu acayiplikler tuhaf tesadüflerden çok pis kokuların yükselmesine benziyor, böylesine tuhaf tesadüfler birtek mafya babalarına rastlar. internette illuminati microsoft diye bir araştırmanızı öneririm ;) bence utanması gereken kişi; öğrendiği birkeç bilgi kırıntısına dayanıp karşıdakine bilerek yazdığını iddia edip ama tam tersini yapıp bilip bilmeden yanlış bilgilerle yanlış kişileri övüp göklere çıkaranlardır

bu iki değerli insan bilgisayarı halka indiren en önemli insanlardır.

@11 Nis 2013 07:10 350 dolardan işletim sistemi satarak mı!? ayrıca intel en başından beridir pc platforumuna baş köşeye kuruludur işlemciyi sadece 800 dolardan satıyordu sadece bu 2`si bile 1150 dolar ediyor! ayrıca ucuz işlemciyi amd`ye borçlusunuz (hatta modelini de söyleyeyim k6-3) ayrıca internette commodore 64`ü bir araştırın bir bakın bakalım, asıl bilgisayarı halka kim indirmiş?

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir