Bilmeniz gereken 5 eko etiketi!

Elektronik cihazlarda sıkça rastladığımız tüm bu etiketlerin ne anlama geldiğini biliyor musunuz?

EPEAT (Global)

EPEAT (Global)

EPEAT (Global)

Elektronik Ürün Çevre Değerlendirme Aracı, kısa adıyla EPEAT, 43 ülkede elektronik cihazlar için kullanılan bir puanlandırma sistemi. Sistem, EPA'nın izniyle Green Electronics Council tarafından IEEE standartları temel alınarak geliştirilmiş.

Puan kriteri, genellikle içinde enerji tasarrufu, ürün ömrü, çevresel olarak hassas maddelerin azaltılması gibi kategorilerin bulunduğu 10 kategoriyi kapsıyor. Amaç ise ürünleri tüm yaşam döngüsünü temel alarak değerlendirmek. Ürünler, eşleştikleri kriter sayısına göre Altın, Gümüş veya Bronz puanlarını alabiliyorlar. Bu sayede tüketiciler, farklı ürünlerin ne kadar çevre dostu olduklarını karşılaştırabiliyorlar.

Etiket, kurum ve devletleri hedef alsa da tüketiciler tarafından da kullanılabiliyor. EPEAT web sitesinde ürün kategorilerini, ülkeleri, ürün türlerini ve üreticileri aratmak mümkün.

Okuyucu Yorumları

Toplam 3 Yorum

Yemişim etiketi ortadoğuda afrikada savaş oluyor çin atmosferin içine ediyor bunlar hala bikaç wattın derdine düşmüş etiket hazırlıyor boş işler bunlar koyverin gitsin ne dünya sevdasıymış

beyin hızla uzaklaşır...

insanlar bu etiketlerle kafa yoracağına, zırt pırt ellerindeki elektronik cihazları değiştirmesinler.

Sen de yorum yaz

 Bu konuda okuyacaklarınız
CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir