Çalışmayan videolara, codec sorununa son

Bir video dosyasını, ne yaparsanı yapın açamıyor musunuz? Öyleyse bu araç sizin için...

  • Zeynel A. Öztürk
Çalışmayan videolara, codec sorununa son

Bir videoyu indirmek için saatlerce beklediniz. Ancak ona çift tıkladığınızda PC'nizde yüklü olmayan bir codec, bütün keyfinizi kaçırdı. VLC kullanıcılarının böyle bir sorunla karşılaşma ihtmali düşük, ancak geri kalanlarımız için de bir çözüm var.

Codec'ler bildiğiniz gibi farklı medya türlerini PC'nizde açabilmenizi ve yürütebilmenizi sağlarlar. CodecInstaller ise Windows'unuzda codec'leri yönetmeyi çok kolay bir hale getiriyor. Microsoft .NET Framework 2'ye ihtiyaç duyan CodecInstaller'ı yüklerken tarayıcı araç çubuğunu işaretlememeye dikkat edin.

CodecInstaller'ın arayüzü oldukça basit. En üstteki düğmeye basarak sisteminizde yüklü olan codec'lerin bir listesini görebiliyorsunuz. Analyze File düğmesi ise sorun yaşadığınız bir videoda size ihtiyaç duyduğunuz codec'leri gösteriyor.

Install Codecs düğmesine tıkladığınızda açılan pencereden sıkça kullanılan codec'lerin son sürümünü PC'nize yükleyebiliyorsunuz. Download düğmesi, sizi codec'in web sayfasına gönderiyor. Böylece codec'in en son sürümüne sahip olduğunuzdan emin olabiliyorsunuz.

İndirin: CodecInstaller

Okuyucu Yorumları

Toplam 8 Yorum

Bu iş bana hep saçma gelmiştir. Ya neden hepsini destekleyen bir medya oynatıcısı yok. Bu o kadarda zor değil diye düşünüyorum. Yanlış mı düşünüyorum acaba bilemiyorum?

@19 Eki 2012 17:17 Belli ki yaziyi baslik disinda okumamissin. Ilk paragrafta VLC deniyor. Daha ne desin editor.

k lite codec pack varken bu yanında sıfır kalır.

Klite Kodek Var Onu Kullanıyorum Memnunum Fakat Pc y i Kasıyor Acaba Bundada Varmı O sorun ?

ben vlc kullanıyorum hiç kodek yüklememe gerek kalmıyor

vlc baba gibi

VLC player kullanıyorum ve şu zamana kadar bir iki defa codec hatası aldım. O durumlar için de bu programdan yaralanılabilir.

Ya ben bi video çektim 432 mb ama süre 00.00.00 gözüküyor açılmıyo bunu nasıl açabiliriz

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play