DivX, büyük film yapımcılarına pes ettirdi!

Bir zamanların "kötü çocuğu" DivX, büyük film yapımcılarını nasıl dize getirdi? İşte sorunun cevabı.

Dünya sinemasının merkezlerinden olan Hollywood, filmlerini DivX olarak satmaya karar verdi.

Dört ana film stüdyosunun aldığı karar sonucu filmler DRM ile korunarak DivX formatında satılacak. Film Fresh bu filmleri satan ilk site olacak. Standart kalitedeki filmler 10 ila 15 dolara satılacak, bilgisayardan veya DivX oynatabilen cihazlardan izlenebilecek.

Lionsgate, Paramount Pictures, Sony Pictures ve Warner Brothers tam 600 yeni filmi katalogladı ve bu sayı hızla büyüyecek. İlk gün indirmeye sunulan filmler arasında Pineapple Express, 17 Again, Watchmen, Spider-Man, Harry Potter, Matrix ve Batman yer alıyordu.

İndirilen DivX'ler nasıl izleniyor?

DRM koruması indirilen filmin kullanıcıların özel ID'si ile çalışıyor. Bilgisayarlarda ve PlayStation 3'te kod girmek gerekiyor. DivX destekli başka cihazlarda, örneğin DVD oynatıcılarda cihazın kayıt numarasını kopyalayıp yazılım indirmek ve boş bir DVD'ye yazarak çalıştırmak gerekiyor.

Film Fresh CEO'su Rick Bolton "DivX ile birlikteliğimiz Film Fresh'in kuruluşuna kadar uzanıyor. Tüketiciler için en iyi indirme seçeneğinin DivX olduğuna hep inandık. DivX insanlara kolayca film satın alma ve çeşitli araçlarda izleme olanağı sunuyor" dedi.

Ali Güngör

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

işimiz kolaylaştı desenize ripleme derdine son xD

Desenize torrent korsanlarının işleri de kolaylaşacak.

DRM kırmak biraz sorun olsada. Acemi ripcilerin mahvettikleri filmlerden kurtulucaz.

bazen film ripliyeceğiz diye güzelim filmi mahvediyorlar boyutu istenilen kadar küçülmediği gibi görüntü kaliteside berbat ötesi kalıyor

ripleme ile ilgili tavsiye ettiğiniz bir yöntem varmı ?

Kardesim en iyi program XVID4PSP version 5.Ripleme islemine gelince bunlar drm ile gelicek ve muhtemelen buyuk boyutlarda olucak.(yani yine boyut azaltmak icin rip gerekiyor).Zaten bu yonteme el atmalarini yaygin olarak xvid ve divx( son olarak mkv) riplenen videolar tetiklemektedir.....................:))

Divx yerine h264 kullanılması daha iyi olur aynı kalitede ortalama %30 daha küçük dosyalar ya da aynı dosya boyutunda daha yuksek kalite.
BR-Rip bir filmi xvid ve h264 olarak izledim 1.4 Gb xvide 1.4Gb lık Mkv fark atıyor.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir