Gmail'in Beta devri nihayet sona erdi...

5 yıldır Beta olarak hizmet veren Gmail nihayet bu etiketten kurtuldu. Peki ama neden şimdi?

Gmail'in Beta devri nihayet sona erdi...
Beta etiketi artık yok...

Google'ın pek çok hizmetinin yanında Beta etiketini görmeye artık alıştık. İnternet devinin bu etiketi neden bir türlü kaldırmadığı sık sık gündeme gelse de, kimse bu soruya net bir cevap veremedi. En çok merak edilen hizmet ise, hiç kuşkusuz Gmail idi. Bazıları Gmail Labs'ı ortaya attı ve servisin sürekli geliştirildiğini; Gmail'in hep Beta olacağını iddia bile etti.

Ama sonunda bu iddia boş çıktı. Google, beş yılı aşkın süredir Beta olarak yayınladığı Gmail'i bugün sessiz sedasız bu etiketten kurtardı. Peki ama Gmail'i Beta olmaktan kurtaran neydi? Aslına bakarsanız bu sorunun cevabı biraz da pazar stratejisinde gizli.

Öncelikle şunu belirtmekte yarar var; Beta etiketini atan tek servis Gmail değil. Calendar, Google Docs ve Google Talk da artık Beta olmaktan çıktı. Tüm bu servisler, şirketlere uygulama paketi altında, belli bir ücret karşılığı, Premium üyelik usulüne göre satılabiliyor. Ancak Google şunu gördü ki, üzerinde Beta yazan bir hizmeti satmak çok da kolay değil. Siz ne kadar iyi bir iş yaparsanız yapın, Beta ibaresi çoğu şirket için itici olabiliyor. İnternet devi de işte bunu gördü ve servislerini Beta olmaktan kurtardı. Bu hareketin anlamı ise şu:" Uygulama paketimiz artık kusursuz ve hazır."

Tabi bu yaşanan gelişme, Gmail ya da diğer servislerin artık gelişmeyeceği anlamını taşımıyor. Gmail Labs yoluna tam gaz devam ediyor; Google Talk yeniliklere devam ediyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 11 Yorum

zaten kullanmıyom.

güzel olmuş, güle güle kullanalım, umarım bir türk şirketi de bu başarıyı gösterir ve daha iyi hizmet sağlayacak biçimde bir ürün geliştirir

alay konusu olmuştu yaw :D

Google bunu 5 yıl sonra mı farketmiş ?

gmail kadar hızlı basit sade bir servis yok. seçme şansın var. hotmail gibi sana tek birşeyi dayatmıyorlar. örneğin hotmail arayüzü değiştirdi ve seçme şansı tanımadan aklınca herşeyi win7 ye göre düzenledi ve tabi bu cok tepki çekti. google attığı her adımı biliyor. açıkçası google teknolojisi her alanda farkını gösteriyor. gmail de bunlardan biridir.

isteyenler alışkanlık yapanlar yine beta yazısını görebilcek

Ben kullanıyyorum ve gayet de memnunum. Teşekkürler Google.

değişiklilk sadece logodan betayı silmek olmuş. beta gitti böylece.ama o kadar çok özelllik var ki. gerçekten kullanımı diğer e-posta servislerine oranla çok kolay. diğer yaygın servislerden olan hotmail ve yahoo bu konuda epey çaba harcamalı.

2 Yıldan beri gmail kullanıcısıyım ve çok memnunum süper bir hizmet betadan çıkması daha iyi olmuş

eklenti çıkarsınlar betaya alışıklar için yine beta yazsın çıktığından beri kullanıyorum garip geldi betasız gmail :)

hotmailin 2mb depolama alanı sunduğu ve kanser ettiği zaman gmail ile tanıştım o zamandan beri hotmailin yanından bile geçmiyorum.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play