Google, ABD ile Japonya'yı okyanustan birleştirdi!

Google, ABD'den Japonya'ya kadar uzanan müthiş bir internet hattını, okyanusun dibinden geçirmeyi başardı!

  • Ercan Uğurlu
Google, ABD ile Japonya'yı okyanustan birleştirdi!

Google, bir yandan Baloon projesi ile insanlara havadan internet taşımayı hedeflerken, elbette diğer yandan daha "normal" yolları da denemiyor değil. Google, havanın yanında denizleri de kullanıyor. Ancak bu kez ortaya çıkarttığı iş bir hayli büyük: Google, Japonya ile ABD'yi denizaltı internet kablosuyla birleştirerek bu hattı faaliyete geçirmeyi başardı.

Faster adı verilen ve Pasifik Okyanusu'nun altına döşenen bu denizaltı internet kablosu projesi, 2014 Ağustos'ta ilk kez duyurulmuştu. 9.000 kilometre uzunluğunda olan ve ABD Oregon'dan Japonya'da Chiba ile Mia noktaları arasına çekilen hat, elbette tek başına Google tarafından yapılmadı. Google, Global Transit, China Telecom Global, Singtel, China Mobile International ve NEC ile yapılan işbirlikleri neticesinde hayata geçirilen proje, saniyede tam 60 terabit hıza erişme imkanı sağlayacak.

Bu proje elbette Google'ın ilk denizaltı internet projesi değil. Daha önce Amerika'dan Güney Amerika'ya, Japonya'dan Asya'nın diğer bölgelerine de benzer projeler geliştiren Google, yine de bu projesiyle şu ana kadar en uzun mesafeyi kat ediyor. Elbette Baloon Projesi'ne kadar...

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

Neden direk Türkiye ye gelen kablo yok?

@30 Haziran 2016 19:52 Ülkece direkt kelimesini ne zaman doğru yazar isek, o zaman bu gelişmeler bize de gelir.

@01 Temmuz 2016 03:59 Türkçe doğrudan anlamına gelen direct diyecektin sanırım.

Bizimkiler de bakir doseyip 8 mbps'ye kadar (aldigimiz 2 mbit) internet vermeye devam etsin.

Google en büyük olmayı hak ediyor! Tüm Dünya borsalarında tahvillerinin pozitif işlem görmesi tesadüf değil. Olduğu ile yetinmiyor ARGE çalışmalarına progresif atılımlarla tam hız devam ediyor. Bu gelişmeler karşısında ancak şapka çıkartılır, gıpte etmemek mümkün değil bizim niye böyle ulusal proje ve şirketlerimiz yok insan hayıflanıyor.

@30 Haziran 2016 22:26 microsoft ve facebook da bunu yapıyordu ama abd den ispanya ya.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost