Google, açık WiFi'lar için VPN sunabilir!

Android'in en son sürümünde yapılan bir keşif, yepyeni bir işlevin yolda olduğunu açıkça gösteriyor!

  • Zeynel A. Öztürk
Google, herkese açık WiFi'lar için VPN sunabilir!

Gizlilik, son dönemin önemli konularından ve Google da bu konuda sessiz kalmak istemiyor. Yeni bir keşfe göre Android'in bir sonraki sürümünde Google'ın VPN hizmetiyle tanışma olasılığımız var.

Pocketables'ın Android 5.1'e güncellenmiş bir Nexus 6'da bulduğu "Google Connectivity Services" (Google Bağlanabilirlik Hizmetleri), firmanın planlarını şimdiden açığa çıkardı. Uygulama, şu an sadece Android'in Ayarlar menüsünde bulunan uygulama listesinde görünüyor ve normal yollarla, yani dokunarak çalıştırılamıyor. Ancak çalıştırıldığında ekrana gelen "Google VPN" başlıklı mesaj ve aşağıdaki ileti, Google'ın bir proxy hizmeti hazırladığının ipucunu açıkça veriyor:

"Sizi herkese açık WiFi ağlarından korumak için, verileriniz Google VPN üzerinden güvenle aktarılacaktır."

Uygulamada biraz daha ilerlemek mümkün olsa da, şimdilik herhangi bir VPN'e bağlanmak mümkün olmuyor. İşlevin ne zaman kullanılabilir hale geleceğini tahmin etmek, şu aşamada zor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 5 Yorum

Ya şu Android ne kadar itici grafiklere sahip... İnsan biraz tasarıma özen gösterir. Apple'dan iyisi yok kimse kusura bakmasın.

@16 Mar 2015 22:12 tasarım ve apple yanyana bile gelemiyor 3 sistemide aktif kullanan biri olarak söylüyorum fan boyluğa gerek yok.

@16 Mart 2015 22:12 material desing var. Ve gayet iyi dostum ve de bu öznel birşey sana gore iyi değildir bana gore iyidir ??

Kesinlikle gerekli. Bilgilerimizi google a mı kaptırmak isteriz yoksa devlete mi seçeneği sunulmalı.

Herkese açık Wifi ağlarından bilgi çalan Google, şimdi insanları wifi ağlarından koruyacak öyle mi.. Yalanın kuyruklusu diye buna denir. Google, artık tüm interneti kontrol altında tutmak için sınırı olmadığını, durmadan çalıştığını göstermiş oluyor...

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play