Herkes Sizi Gözetlesin

Özel hayatınızı insanlarla paylaşacak kadar cesur musunuz? Biri bizi gözetliyor yarışmasına katılamadıysanız CHIP size bir şans daha sunuyor. Bu yazıyı okuyarak pekala siz de internet üzerinden hayatınızı canlı olarak yayınlayabilirsiniz.

Giderek ucuzlayan fiyatları ile webcam’ler artık son kullanıcı için bir lüks olmaktan çıkıyor. Bir çok insanın kişisel bilgisayarına artık bir webcam de bağlı bulunuyor ve bu şekilde diledikleri sayıda resim çekebilmeleri ve videolar oluşturabilmeleri mümkün oluyor. Ayrıca çeşitli yazılımlar vasıtası ile Internet’teki sunuculara bağlanıp arkadaşlarıyla ve hatta tanımadıkları kişilerle bile sesli ve görüntülü sohbet de edebiliyorlar. Tabi ki webcam ile daha etkileşimli bir dünyaya geçiş yapmak ve birden çok kişiye ulaşabilmek de mümkün oluyor ve kullanılacak yazılımlar ile ses ve görüntü gerçek zamanlı olarak internet üzerinde de yayınlayabiliyor.

Yazılımlar ilk kurulduklarında üzerlerinde basit ayarlamalar yapılması gerekebilir. Bu ayarlamaların ilk aşaması genellikle kamera ve ses kartı gibi donanımların yazılımca tanınmasını amaçlamaktadır. Sonraki aşamalarda ise görüntü ve ses kalitesini ayarlayabileceğiniz ve içeriği bir web sunucusuna aktaracaksanız bu sunucuya hangi yöntemle ulaşacağınızı belirleyen bölümler yer alacaktır.

Webcam yazılımları genellikle web sunucusuna ftp, http ya da doğudan veri transferi yolunu kullanarak ulaşırlar. Belirtilen aralıklarla kameradan alınan görüntüler istediğiniz biçimde bir dosya olarak kaydedildikten sonra web sunucusuna yerleştireceğiniz bir web sayfası aracılığı ile de sörfçülere sunulurlar. Üçüncü parti bir yazılım kullanarak çekilen videoyu web sunucusuna yerleştirmek ve bunu streaming media halinde sunmak da mümkündür. Ancak bu işlem daha çok zaman alacak ve pratikte daha fazla sistem kaynağına ihtiyaç duyacaktır. Bu yüzden bir webcam ile kullanılacak yazılımları seçmek daha doğru olacaktır.

KabCAM 2.1
Webcam'den canlı yayın

http://www.kabsoftware.com
KabSoftware’in diğer yazılımları arasından sıyrılan bir webcam programı olan KabCAM’in 2.1 sürümü ile kamera sahiplerine büyük kolaylıklar sağlanıyor. KabCAM’i kullanarak çektiğiniz resimleri web sitenize aktarabiliyorsunuz. Programın en güzel özelliği kameranın yakaladığı resimler üzerine kullanıcının ayarlayabileceği bir yazı, çeşitli formatlarda gösterilebilecek tarih ve belirteceğiniz bir logo konulması. Kolay ve detaylı ara yüzü ile bir çok opsiyonu kolayca ayarlamanızı ve kullanmanızı sağlayan yazılımda arayüz üzerindeki Capture tuşu ile anında kameranızın çektiği görüntüyü de yakalayabiliyorsunuz.

Tüm ayarları yapabileceğiniz Settings menüsüne tıkladığınızda karşınıza Device, Image, Capture, Location, Connection, General ve Registration gibi 7 değişik menünün yer alacağı pencere gelecektir. Device menüsü altındaki Capture Device kullanacağınız kamerayı belirtmenize yarar. Tabi ki kameranızın bu listede çıkması için bilgisayarınızda sürücüsünün kurulu olması gerekmektedir. Webcam’in yakalayacağı görüntü kalitesini ve çıkış formatını Format, Source ve Display seçenekleri ile ayarlayabilirsiniz. Bu kutuların altında bulunan Disable Preview seçeneğini işaretleyerek ekranınıza görüntünün ön izlemesinin yansımasını engelleyebilirsiniz. Eğer yavaş bir sisteme sahipseniz bu seçeneği işaretlemeniz gerekir. Çünkü gerçekten devamlı bir veri aktarımı sisteminizi zorlayabilir. Hatta işletim sisteminin zaman zaman duraklamasına da sebep olabilir. Allow .. seconds for image adjustment seçeneği ise kamera değişiklikleri esnasında görüntünün ayarlanması için gerekecek gecikmeyi belirler. Programla birlikte default olarak 10 saniye olarak ayarlı olan bu ayarı isterseniz değiştirerek kameranın bekleme yapmasını engelleyebilirsiniz.

Etiketler:

Okuyucu Yorumları

İlk yorum yapan siz olun
Sen de yorum yaz