IMEI kodu nedir, ne işe yarar, nasıl bulunur?

Her cep telefonunda bulunan "IMEI kodu" nedir, ne işe yarar? İşte bilmeniz gerekenler!

  • Zeynel A. Öztürk
IMEI kodu nedir, ne işe yarar, nasıl bulunur?

Bazen 1.500 TL'nin üzerinde yatırım yaptığımız cep telefonlarımız, genellikle oldukça değerli, lüks cihazlar. Onları çalınma, kaybolma gibi durumlara karşı korumak için ilk yapmamız gerekenlerin başında ise IMEI kodunu not almak geliyor.

Her cep telefonu (veya 3G bağlantılı tablet), eşsiz bir IMEI kodu ile gelir ve bu kod, telefonun ömrü boyunca hep aynı kalır. "International Mobile Equipment Identity"nin ("Uluslararası Mobil Ekipman Kimliği") kısaltılmış hali olan IMEI kodunu telefonunuzun kutusunda ve garanti belgelerinizde görebilirsiniz. IMEI kodu tabi ki telefonun kendisinde de kayıtlıdır. Onu bulmanın yolunu yazımızın son sayfasında sizlerle paylaşacağız.

14 haneli bir sayı olan IMEI kodu, 2 haneli bir SV koduyla 16 onalık hanye çıkabilir. Bu ek haneler, genellikle sadece yeni cihazlarda yer alıyor. IMEI'nin cihazları tanımaktan onları mobil sağlayıcı yoluyla engellemeye birçok amacı bulunmaktadır. Telefonunuz çalındığında hizmet sağlayıcınızı bu konuda bilgilendirdiğinizde, cihazın mobil ağlardan engellenmesini sağlayabilirsiniz. Polis, çalınan telefonları takip etmek için IMEI kodlarını kullanmaktadır.

IMEI: AA-BBBBBB-CCCCCC-D

2004'de ortaya çıkan biçim, AA-BBBBBB-CCCCCC-D'yi esas almaktadır. Burada A ve B harfleri, tür bölüştürme kodunu (TAC) temsil ediyor. Örneğin iPhone 5'in TAC kodu 01-332700, Samsung Galaxy S2'nin TAC kodu ise 35-853704'tür. C, cep telefonuna ait eşsiz bir seri numarayı temsil etmektedir. Bu seri numara, üretici tarafından belirlenmektedir. En son hane ise tüm haneleri doğrulayan bir kontrol toplamıdır.

Cihazda sabit olarak yer alan IMEI'nin SIM kartınızla herhangi bir ilgisi yoktur. Telefonunuz çalınsa, SIM kartı değiştirilse ve ayarları sıfırlansa dahi IMEI kodunuz aynı kalır.

IMEI kodunun değiştirilmesi bazı bölgelerde yasadışı olsa da zaman zaman gerçekleşmektedir. Hırsızlar, bazen çaldıkları telefonların IMEI kodunu masum bir kullanıcınınki ile değiştirirler. Dolayısıyla IMEI kodunuzu internette hiçbir zaman paylaşmamanızı öneriyoruz.

IMEI kodunuzu bulma

IMEI kodunuzu bulma

Telefonların çoğunda *#06# yazarak IMEI kodunu ekrana getirebilirsiniz. Aşağıdaki telefonlarda farklı teknikleri kullanmanız da mümkündür:

iOS (iPhone, 3G iPad): Ayarlar > Genel > Hakkında menüsünde.

Android: Ayarlar > Telefon hakkında menüsü altında.

Eski Sony ve Sony Ericsson'lar: "* Sağ * Sol Sol * Sol *"

Blackberry veya daha yeni Sony Ericsson'lar: Seçenekler > Durum altında.

IMEI numaranızın telefonunuz hakkında neler söylediğini merak ediyorsanız, IMEI.info web sitesine göz atabilirsiniz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

Pili cikart bak :)

Faturada yaziyo kutusunda yaziyo niye not ediyim :D

Evet evet verin imei.info adresini sonra da millet imei numaram neden kopyalandı desin :)

*#06# yaz bul arkadaşım..

İphonesi olanlar nasil pili çıkarsın haa birinde bir beyn olsa

@20 Kas 2012 16:58 Apple'ın telefonu (iPhone) için söylediğini nereden çıkardınız? Belki Samsung'un Galaxy telefonları için söylüyordur, belki de diğer markalar için (HTC hariç, çünkü HTC One V, X, S gibi telefonlarının pili çıkarılamıyor.) söylüyordur.

@20 Kas 2012 16:58 arkadaşım IMEI numarası sadece pilin altındayok satın aldığınız telefonun faturasında hatta kutusun dada yer alıyor ve hatta *#06# telden yazarakta IMEI numarasını alabilirsin sende biraz beyin olsa bunları bilirdin kafabna göre konuşma bundan sonra

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play