IMEI kodu nedir, ne işe yarar, nasıl bulunur?

Her cep telefonunda bulunan "IMEI kodu" nedir, ne işe yarar? İşte bilmeniz gerekenler!

IMEI kodu nedir, ne işe yarar, nasıl bulunur?

Bazen 1.500 TL'nin üzerinde yatırım yaptığımız cep telefonlarımız, genellikle oldukça değerli, lüks cihazlar. Onları çalınma, kaybolma gibi durumlara karşı korumak için ilk yapmamız gerekenlerin başında ise IMEI kodunu not almak geliyor.

Her cep telefonu (veya 3G bağlantılı tablet), eşsiz bir IMEI kodu ile gelir ve bu kod, telefonun ömrü boyunca hep aynı kalır. "International Mobile Equipment Identity"nin ("Uluslararası Mobil Ekipman Kimliği") kısaltılmış hali olan IMEI kodunu telefonunuzun kutusunda ve garanti belgelerinizde görebilirsiniz. IMEI kodu tabi ki telefonun kendisinde de kayıtlıdır. Onu bulmanın yolunu yazımızın son sayfasında sizlerle paylaşacağız.

14 haneli bir sayı olan IMEI kodu, 2 haneli bir SV koduyla 16 onalık hanye çıkabilir. Bu ek haneler, genellikle sadece yeni cihazlarda yer alıyor. IMEI'nin cihazları tanımaktan onları mobil sağlayıcı yoluyla engellemeye birçok amacı bulunmaktadır. Telefonunuz çalındığında hizmet sağlayıcınızı bu konuda bilgilendirdiğinizde, cihazın mobil ağlardan engellenmesini sağlayabilirsiniz. Polis, çalınan telefonları takip etmek için IMEI kodlarını kullanmaktadır.

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

Pili cikart bak :)

Faturada yaziyo kutusunda yaziyo niye not ediyim :D

Evet evet verin imei.info adresini sonra da millet imei numaram neden kopyalandı desin :)

*#06# yaz bul arkadaşım..

İphonesi olanlar nasil pili çıkarsın haa birinde bir beyn olsa

@20 Kas 2012 16:58 Apple'ın telefonu (iPhone) için söylediğini nereden çıkardınız? Belki Samsung'un Galaxy telefonları için söylüyordur, belki de diğer markalar için (HTC hariç, çünkü HTC One V, X, S gibi telefonlarının pili çıkarılamıyor.) söylüyordur.

@20 Kas 2012 16:58 arkadaşım IMEI numarası sadece pilin altındayok satın aldığınız telefonun faturasında hatta kutusun dada yer alıyor ve hatta *#06# telden yazarakta IMEI numarasını alabilirsin sende biraz beyin olsa bunları bilirdin kafabna göre konuşma bundan sonra

Sen de yorum yaz

 


Bu konuda okuyacaklarınız
1
IMEI kodu nedir, ne işe yarar, nasıl bulunur?
2
3
CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir