iPhone, sizi "yüzünüzden tanıyacak"

Apple'ın aldığı yeni patent, iPhone'ların yakında bunu da yapabileceğini gösteriyor!

iPhone, sizi "yüzünüzden tanıyacak"

iPhone 6S ve iPhone 6S Plus tanıtılmayı beklerken, Apple diğer yandan yeni teknolojiler üzerinde çalışmalarına devam ediyor. Pek çok patentin sahibi olan Amerikalı şirket, şimdi bunlar arasına bir yenisini daha eklemiş durumda. Buna göre Apple, Birleşik Milletler Marka ve Patent şirketinden yüz tanımaya dayalı sisteme ait bir patenti daha edindi.

Ancak bahsi geçen bu "yüz tanıma" sistemi, tahmin edilebileceği gibi güvenlik sistemleri için geliştirilen sistemden biraz daha farklı. Apple'ın bu sistemi tamamen sosyal hayatı ilgilendiriyor. Peki, bu patent ne işe yarayacak?

Apple, bu patentle iPhone ile çekilen fotoğraflardaki kişilerin yüzlerini analiz ederek, telefon rehberinizi tarıyor ve eşleşme sağlıyor. Yani bir nevi Facebook'ta paylaşılan fotoğraflardaki etiketleme yöntemi gibi düşünebilirsiniz. Fakat bunu herhangi bir sosyal platformda paylaşmadan, kendi özelinde gerçekleştirecek olan iPhone, ayrıca kullanıcıya bu fotoğrafı karede yer alan kişiyle paylaşma imkanı da tanıyacak.

Ercan Uğurlu

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

Nereye kadar bu Apple özentilği. Buna benzer bir sistem blackberryde yıllardır var

Bu androidde de var uzun zamandır yeni bişey değil ki olay bi haber gibi veriyorsunuz O

Cal cirp androidden yeni diye kakala, eh bu kadar mal musterim olsa bende dayardim elime geceni.

onlar başka bişey android de yada blackberryde yok bu iyi okuyun

Androidde 2012 yılında 4.0 ile gelen özelliği Apple şimdi büyük bi yenilikle tanıtıyor, ne kadar büyük bi yenilik öyle değil mi...

Yanlış bulur yada hiç bulamaz...neyi düzgün ki Apple'ın.

Androidde olan yüz tanıma özelliği değil sadece başımızın ebatlarını alıyor yani o ölçüyü saglayan herkes açar apple daki ise gerçek yüz tanıma.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir