Jailbreak artık suç değil!

iPhone'u Apple'ın onaylamadığı uygulamalar ve operatör kullanmak artık suç olarak kabul edilmeyecek!

  • Ümit Öncel
Jailbreak artık suç değil!
Jailbreak'e özgürlük geldi

Dünyanın en popüler akıllı telefonu iPhone kullanıcıları telefonları büyük ölçüde Apple'ın istediği gibi kullanmak zorundalar. Ya da yakın zamana kadar böyleydi. Jailbreak adı verilen ve Apple'ın getirdiği kısıtlamaları ortadan kaldıran yöntemler uygulamak yakın zamana kadar suç sayılırken, Electronic Frontier Foundation (EFF)'nin çabalarıyla artık bu durum değişti. EFF dahil olduğu 3 ayrı davanın Apple'ın aleyhine kararlarla sonuçlanması sonucunda artık Jailbreak uygulamalarına özgürlük geldi. Bu özgürlüğün sınırları ise ilk açıklamaların ardından pek çok kullanıcı tarafından yanlış anlaşıldı, şimdi detayları tekrar vurgulamak gerekiyor.

iPhone'un işletim sisteminde değişiklik yaparak, telefona iTunes dışında kaynaklardan uygulama yüklenmesini sağlayan veya Apple'ın anlaşmalı olduğu operatörden farklı bir GSM operatörünün hizmetini iPhone'da kullanmayı sağlayan Jailbreak uygulamalarının özgürlüğe kavuşması her şeyin sona erdiği anlamına gelmiyor.

Apple hala, telefonun işletim sisteminde yapılan değişikliği uygulanan cihazları garanti kapsamı dışarısında bırakabilir. Şimdiye kadar bir milyonu aşkın kişinin iPhone'unda jailbreak uyguladığını düşünecek olursak büyük ihtimalle bu rakam daha da artacak ama cihazlarının garanti kapsamından çıkmasını istemeyen kullanıcılar için jailbreak eskiden olduğu gibi tercih edilmeyecek gibi görünüyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

Aynı haberi daha önce vermemişmiydiniz?

Bu bizim ülkemiz içinde geçerli mi?? yoksa sadece Amerikada mı??

iphone 4 faciasını atlatmak için elinden geleni yapan bir firma:)

Jailbreak yapmak cihazı garanti dışı bırakmaz. Bu çok yanlış bir bilgi. Donanımı değil yazılımı kırıyorsunuz. Eğer cihazınızda bir problem olduğunda teknik servise götürecekseniz iTunes'tan restore ederseniz herşey ilk alındığı gibi oluyor. Sonra gönül rahatlığıyla teknik servise götürebilirsiniz. Çünkü Jailbreakten eser kalmıyor bu şekilde.

"Apple hala, telefonun işletim sisteminde yapılan değişikliği uygulanan cihazları garanti kapsamı dışarısında bırakabilir"

hangi durumda garanti kapsamından çıkacak? hem legal artık diyorsunuz hemde garanti kapsamı dışına çıkabilir diyorsunuz. iyi güzel haber veriyorsunuzda kursağında bırakıyosunuz adamın haberi. ne yutuluyor ne çıkartılıyor. eskiye nazaran hangi durumlarda garanti dışına çıkabilir bari ona açıklık getirin :)

yeterli bi yazı olmamış sevgili chip. ben iphone a istediğim şeyi yüklüyorum zaten bu suç olsa ne olur olmasa ne. bu karardan sonra garanti kapsamında bi değişiklik olmamış hala garanti dışı Jailbreak cihazlar. e bu kararla ne değişti bunu anlamakta güçlük çekiyorum. değişen hiç bişey yok yine dimi sevgili chip. burda başlık biraz saçma geldi

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play