Bu bir kağıt değil, pil!

Mobil cihazların pil ömrünü önemli oranda uzatacak yeni bir pil çözümü ortaya çıkıyor olabilir!

  • Zeynel A. Öztürk
Bu bir kağıt değil, pil!
Katlanabilen pil, oyunun kurallarını değiştirebilir

Teknolojik yeniliklere ayak uyduramayan piller, henüz telefonlarımızı bir günden fazla kullanmamıza izin vermiyor. Ancak Güney Koreli firma Jenax'ın Japonya'daki Wearable Expo'da gösterdiği yeni bükülebilen pil konsepti, umut verici.

Jenax'ın yeni pili J.Flex'i ister ezin, ister bükün, ister sarın, işlevinden ve performansından hiçbir şey kaybetmiyor. Jenax'ın amacı, hızla genişleyen giyilebilir teknoloji piyasasının 2015 ve sonrasındaki ihtiyaçlarını karşılamak.

J.Flex, bildiğimiz lityum iyon pil teknolojisini kullanıyor ancak onu metal fiber teknolojisiyle bir araya getirdiği için yaklaşık 1 milyon kez bükülebiliyor. Jenax CEO'su Ej Shin, J.Flex pilin akıllı saatin kayışına entegre edilmesi halinde pil ömrünün 6 kat uzayacağını iddia ediyor.

J.Flex gibi bir pil, akıllı saatlerin çok ihtiyaç duyduğu pil ömrünü onlara sunacağı gibi, gözlük, giyim ürünlerinde de avantaj sağlayabilir. J.Flex, Güney Kore'nin güvenlik testlerini geçtiğinden tüketicilere ulaşma ihtimali var.

Okuyucu Yorumları

Toplam 5 Yorum

Giyilebilir teknolojilerde bir devrim yaratacak buluş. Çok iyi, artık birilerinin pil teknolojilerinde birşeyler yapmasının zamanı geldi de geçiyor.

@01 Şub 2015 16:27 onlar da beklemiyor zaten pil teknolojisi yapalım mı yapmayalım mı diye..

Bilerek yApmıyorlar bu durumda daha karlılar..

Kalem pil oluyorsa Kağıt pil neden olmasın :D

:)))) iyiydi

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play