Kaspersky'den 5 adımda güvenli mobil internet

Mobil tehditlerden korunmak, giderek önemli bir hal alıyor. İşte Kaspersky'dan önemli uyarılar...

Kaspersky'den 5 adımda güvenli mobil internet!

Güvenli içerik ve tehdit yönetimi çözümleri şirketi Kaspersky Lab, mobil internet kullanımında güvenliğin önemine dikkat çekerek genç neslin daha önceki neslin aksine interneti daha fazla kullandığını ve internetin günlük hayatlarının önemli bir parçası haline geldiğinin altını çiziyor.

Yapılan araştırmalara göre 16-24 yaş arası gençlerin toplam %20'si, günde birkaç defa telefonlarından internete girerken bu oran 65 yaş üstü grupta sadece %2 ve aynı yaş grubunun %82'i mobil internet kullanımı reddediyor. Araştırmanın bir diğer sonucu ise genç neslin %30'unun sosyal ağ için uygulamaları kullanıyorken, 65 yaş üstü grubunun sadece %2'sinin bu uygulamaları kullanıyor olması.

Mobil erişimin arkasında yatan teknoloji ise genç nesilin oyun alanı gibi; bu alanda her 3 kullanıcıdan 2'si mobil telefonlarının hangi işletim sistemi ile çalıştığını biliyor. Öte yandan yaşça ileri kullanıcıların %30'u işletim sisteminin ne anlama geldiğini dahi bilmiyor.

Kaspersky Lab uzmanları güvenli mobil internet erişimi için 5 ipucunu şu şekilde sıralıyor:

1. Temel koruma: Mobil kötü amaçlı yazılımlar gün geçtikçe gelişiyor. Daha da fazlası, web sitelerinde bulunan kötü amaçlı yazılımlar internete evden girenler ve mobil cihazdan girenler arasında bir farklılık göstermiyor. Kaspersky Mobile Security gibi temel koruma yazılımları bu nedenle mobil cihazlar için olmazsa olmazlar arasında yer alıyor.

2. Ek koruma fonksiyonları: Şifre koruma özelliğinin akıllı cihazlarda bulunması evdeki bilgisayarlarda bulunmasından daha önemli. Bunun sebebi ise kompakt mobil cihazların kaybolmaya daha yatkın olması ve yanlış kişilerin eline geçme ihtimalinin daha yüksek olması. Bu nedenle Kaspersky Lab uzmanları telefonlarda her zaman şifre kullanılmasını tavsiye ediyor çünkü bu özellik, telefonun istenmeyen kişilerin eline geçtiğinde ve üst üste yaptıkları yanlış şifre girme denemeleri sonucu cihazın bloke olmasını sağlıyor. Akıllı cihazlarda özel bilgiler için şifreleme kullanılması da önemli noktalar arasında yer alıyor.

Okuyucu Yorumları

İlk yorum yapan siz olun
Sen de yorum yaz

 


Bu konuda okuyacaklarınız
1
Kaspersky'den 5 adımda güvenli mobil internet!
2
CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir