Microsoft'tan yama rekoru...

Microsoft, bugüne kadar yayınladığı "en baba" yama paketi ile Ekim'de yama rekorunu kırmayı başardı!

  • Ali Güngör
Microsoft'tan yama rekoru...
Windows 7 çıkmadan yamanıyor

Microsoft'un kritik açıkları kapatmak için çıkartacağı Ekim ayı yama paketini sizlere daha önce duyurmuştuk.

Microsoft beklenen yama paketini yayınladı. Bu paket Microsoft'un bir günde yayınladığı en büyük paket olma özelliğini taşıyor. Başka bir deyişle MS, Ekim yamalarıyla "Yama Rekoru"nu kırmış oldu.

Çeşitli programlardaki güvenlik açıklarını kapatan yamalar, henüz piyasaya çıkmamış olan Windows 7'yi de ilgilendiriyor.

13 Güvenlik bülteni yani yama, 34 farklı açığı kapatıyor. Bu açıklar Windows, Internet Explorer, Silverlight, Office ve diğer ürünlerde yer alıyor. Bu yamalardan 6 tanesinin yüksek öneme sahip olduğu ve hemen kurulmaları gerektiği belirtiliyor. Bunlar kullanıcıların hackerlardan ve internet üzerinden indirilen zararlı yazılımlardan korunması için gerekli.

Windows 7'yi etkileyenler

Windows 7 açıkları erken önlendi

Bu yamalardan 7 tanesi Windows 7'yi etkiliyor. Gelecek hafta resmen piyasaya çıkacak olan işletim sistemi, iş yerlerinde ve eğitim kurumlarında hali hazırda test ediliyor ya da kuruluyor. Windows 7'de bu kadar erken güvenlik açığı ortaya çıkması Microsoft için endişelendirici. Microsoft Windows 7 ile kullanıcıların Vista'da edindiği kötü izlenimi silmeye çalışıyor.

Bir Microsoft sözcüsü şirketin Windows 7'de başka açıklar tespit edip etmediğine dair soruya hemen cevap veremeyeceğini belirtti. Microsoft genellikle problemleri yaması hazır olana kadar duyurmuyor.

Windows 7'de yer alan güvenlik açıkları arasında bilgisayarın bir hacker tarafından ele geçirilmesi riski doğuran hatalar da mevcut. McAfee yazılım güvenlik firmasından Dave Marcus'a göre bu tür durumlar beklenmedik değil. Marcus "Kodları insanlar yazdığı sürece açıklar olmaya devam edecek" dedi.

Detaylı bilgi için: Microsoft Security Bulletin October 2009

Okuyucu Yorumları

Toplam 12 Yorum

30 mb'lık sağlam bir yama arşivi oldu win7 içinde yüklenen ama gerçek yanına bakarsak ağırlık 3. parti yazılım diye guruplandırılan office, explorer ve eklenti olarak gelen silver lite' a ait.

nasıl bi işletim sistemi yapıyorlarsa delik deşik yamaya yamaya bitiremediler

Win 7 daha çıkmadan yamalı bohça oldu pes yani...

adamlar güvenliği ve tutarlılığı sağlıyor birileri ordan çıkıyor laf ediyor ya ona kızıyorum. Kullanmayın o zaman...

bu tarihe kadar epey açıkla yaşıyormuşuz..!!!! tevekkeli insanların sohbet ve posta adreslerini kaybedişleri bu yüzden olmuş olabilir.

hehehe şimdi Mac'e laf edenler konyşsun bakalım :D Wİn bu 17'de çıksa aynı tas aynı hamam yavaş stabiliteden uzak bir işletim sitemi sonuçta.

beğenmeyen kullanmasın. mac os ta olduğu gibi açıklarla kullanıp kullanıp sonra aaa bakın macler için uzun aralıklarla sadece 1-2 yama çıkıyor. 200-300 mb ama olsun demek mi iyi yoksa açıklar çıktıkça parça parça ama hemen kapatmak mı iyi?

4 tane 64 bit güncellemesi ilginçç

kullanmıyoruz zaten :) parayla bir ürün satıyorsa firma tüketicinin beklentisini karşılamalı... bırakın herkes linux'a geçsin her gün ubuntu'dan bahsedin b,lmeyenler duysun... :)

snow leopard çıkar çıkmaz yamanmıştı normal bişey yani.

Herkes neden güncelleme düşmanı :)
aynısını microsoftda yapmıyormu service pack olarak 300-900 mb yama değilmi office için ayrı işletim sistemi için ayrı :)

antivirusünüz günde kaç defa güncelleme yapıyor? Adamlar farkına varıp sunuyorlar hiç farketmese sen o tehlikeyle kalsan daha mı iyi?

edipciftci nerdesin ? Patlat bunada bi yorum.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play