Motorola'nın yeni sahibi: Lenovo!

Google, bir süre önce satın aldığı Motorola'yı sattı! İşte cep devinin yeni sahibi...

12.5 milyar dolarlık Motorola, 2.91 milyara gitti!
Googorola artık yok...

Başarılı PC üreticisi Lenovo'nun Motorola'yı satın almak üzere Google ile anlaştığı doğrulandı. Böylece Google'ın yaklaşık 2.5 sene önce 12.5 milyar dolar ödeyerek satın aldığı Motorola Mobility, yalnızca 2.91 milyar dolara Lenovo'nun kontrolüne geçecek.

Bu satış, Google için büyük bir kayıp. Google, Motorola'yı bir süre önce parçalara bölmeye başlamış, geçtiğimiz sene Motorola Home'u Arris Group'a 2.3 milyar dolara satarak elinden çıkarmıştı. Ancak Google, Motorola'yı satın almasının ana nedeni olarak kabul edilen yaklaşık 10 bin Motorola patentini elinde bulundurmaya devam edecek.

Motorola'nın yeni telefonlarından Moto X, kendinden söz ettirmeyi başarsa da bunu ticari bir başarıya dönüştürmekte zorlanmıştı. Uygun fiyatlı Moto G ise iyiydi ancak firmaya büyük bir kar sağlayamadı.

Bununla birlikte satın alma, uzun zamandır büyük bir akıllı telefon çatısı altına almak isteyen dünyanın en büyük PC üreticisi Lenovo için önemli bir adım. Firma daha önce BlackBerry ile ilgilenmiş, geçtiğimiz sene ise HTC'yi satın alacağına dair dedikodular ortaya çıkmıştı. Lenovo yaptığı açıklamada satın almayı doğrularken, "hızla büyüyen mobil alanda çabucak güçlü bir oyuncu olma şansımız var," dedi.

Google CEO'su Larry Page ise "Lenovo'nun Motorola'yı Android ekosistemi için büyük bir oyuncuya dönüştürmek için gerekli uzmanlığa sahip olduğunu, bu hamlenin Google'ın enerjisini Android ekosistemine adamasını sağlayacağını, böylece hamlenin her yerdeki tüm akıllı cep kullanıcılarını olumlu etkileyeceğini" söyledi.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 8 Yorum

Satış iptal olacak gibi bir hissiyat içindeyim. Google hisseleri için yapılmış bir manevra. Lenovo'nun uzun vadeli ödeme planına bakılırsa çok gerçek olmayan bir satış haberi olmuş

İyi olmuş Motorola bir işe yarar bari.

10 milyar dolar fark hiç az değil :S Google ne yapmaya çalışıyor anlamıyorum...

@30 Oca 2014 12:28 Habaeri yavaşca ve anlayarak tekrar okuyun

Google, Lenovo ve rekabet için en güzeli oldu.

google motorolayı patentleri için almıştı 1-2 tane androidli iyi cep çıkardı fakat çıkardıklarından çok sızıntı dedikoduları dolaştı en az 10 tane model sızdı fakat 1-2 tane model çıkabildi google kaz gelecek yerden tavuğu esirgemiş ki 12.5 milyar dolara aldığı motorolanın patentlerini 2.5 yılda alıp 1-2 tane iyi cep çıkartıp lenovoya 2.91 milyar dolara satmış

yazık koskaca motorola. Adamlar cep telefonunu buldu ve şimdi ordan oraya satılıyorlar çok yazık...

lenovo mu aldı? şimdiden geçmiş olsun motorolacım...

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir